Vybíráte turistický batoh? Pořiďte si batoh Osprey Farpoint 40

Otestovali jsme batoh, který je ideální na cesty. Mrkněte se na naší recenzi batohu Osprey Farpoint 40.

Spoléhat se na to, že letecká společnost nekontroluje rozměr palubního zavazadla je dnes přinejmenším trochu riskantní a může se prodražit. Rozměry už dokonce kontrolují i klasické aerolinky. Setkali jsme se s tím u British Airways, ale nejen u ní.

Co je ale lepší: otestovali jsme turistický batoh Osprey Farpoint 40, který je dost univerzální a dá se otevřít stejně jako kufr. Téměř 30 000 km s batohem Osprey Farpoint.

Při výběru musel batoh splňovat tato kritéria:

- ideální rozměry pro letecké palubní zavazadlo
- ramenní popruhy s možností je schovat
- jeden extra popruh přes rameno
- lehká váha samotného batohu
- design a praktické provedení

Zprvu docela náročný úkol, než jsme po hodině Googlení došli na konec internetu a v aktuálních trendech narazili na značku batohů Osprey :-). Jaký model ale vybrat? Uzký a dlouhý? Ne to vůbec, potřebuji něco, co by bylo tak akorát. Bavíme se o batohu s cenou okolo 3 tísíc korun, takže očekáváme kvalitu, praktičnost a ještě musí vypadat dobře. Světlé barvy tedy ne (při druhém letu už by světlá barva nebyla :-)).

Nechci vypadat jako mravenec, kterému trčí nad hlavou ještě 20 cm batohu.

Osprey Farpoint 40 - váš společník na cestu

Batoh Osprey Farpoint 40 je na první pohled to, co hledám. Je k dispozici hned v několika velikostech.

Tady asi budete trochu tápat, takže pomůže přehled, co všechno se dá dát do té nejmenší verze - tedy s obsahem 38 L. Batoh Osprey Farpoint 40 můžete zakoupit ještě ve velikosti M a L, ale to jsou pouze velikosti ramenních popruhů a na změření si můžete stáhnout appku do mobilu přímo zde pro IOS nebo Android.

Fairpoint má hlavní kapsu s dvěmi kompresními popruhy. Kapsa je docela hluboká a batoh Osprey je možné rozepnout až ke kraji a tím pádem robalit jako kufr. Kompresní popruhy jsou dost praktické, protože obsah batohu umí fakt slušně smrsknout popřípadě zafixovat. Pokud potřebujete upevnit zrcadlovku s GoPro (včetně Karmy) napevno, takže se v batohu ani nehnou. V této kapse je ještě přihrádka z děrované látky na zip, možná pro dokumenty nebo ploché věci.

Váha batohu: 1.44 kg
Maximální rozměry (cm): 54 x 35 x 35

Co se do hlavní kapsy vejde?

- 6x pánské spodní prádlo
- 6x tričko s krátkým rukávem
- Zrcadlovka Nikon D7200 s objektivem 18-105mm
- GoPro se stabilizatorem GoPro Karma a pouzdrem
- 6x ponožky
- 2x riflové krátké kalhoty
- 1x pantofle

Přední kapsa je menší s úložným prostorem na notebook. Před ní je ještě kapsa na zip, kam můžete uložit dokumenty nebo placaté doplňky jako například iPad. I přesto, že je menší, dáte sem spoustu věcí.

Co se vejde do přední kapsy?

- 2x nabíječka na iPhone
- 1x nabíječka na GoPro
- 1x nabíječka Apple Watch
- 1x selfie tyč
- dokumenty k ubytování + cestovní dokumenty
- klasický šampon + sprchový gel
- holící pěna + žiletka
- deodorant
- vlhčené ubrousky + papírové ubrousky
- roztok na kontaktní čočky
- kartáček + pasta
- notebook a tablet

Další kapsa je poměrně hodně šikovně ukrytá na přední straně nahoře. Na první pohled nevíte, že tam nějaká je, což je dobré proti zlodějům. I přesto, že je nejmenší, vejde se do ní velké množství věcí.

Co se vejde do nejmenší kapsy:

- PowerBanka 16000 mAh + kabel
- brýle
- čočky + pouzdro na čočky
- 2x sada 2 paměťových karet
- mýdlo
- náhradní tah k Apple Watch
- zubní nit
- klíčenka s klíčema Orbitkey

Ramenní popruhy jsou schované na zadní straně za zapínatelnou stěnou, na které je uvnitř prostor na cedulku se identifikací.

Celá tato stěna se jednoduše zamotá za spodní pás, který při svých cestách nezbytně nemusíte vyndavat, pokud nechcete vypadat jako horal. Ramenní popruhy se navíc dají nastavovat i nahoře

Po zabalení batohu potěší ještě možnost dát něco do dvou předních síťových přihrádek a celý batoh pak dalšími dvěma kompresními popruhy stáhnout do ještě menších rozměrů. Dobré na tom je i to, že nikde neplandají žádné popruhy, vše má své druhotné uchycení.

Oba hlavní zipy jsou opatřené příjemnými pružnými poutky, za které batoh pohodlně otevřete i zavřete. Kdyby bylo potřeba, můžete všechny jezdce zamknout k sobě TSA zámkem (více zde).

Pocitově je batoh i na delší cestě dost v pohodě. Je více prodyšný, než běžné batohy, ale v 35°C a pohybu se potu prostě neubráníte.

Poslední praktická věc je ramenní popruh, pokud budete cestovat s poloprázdným batohem, můžete batoh nosit přes rameno jako cestovní tašku. Tomu je přizpůsobený i úchyt nahoře i na straně, takže vypadá dobře jak na zádech tak i přes rameno. Na obou širokých a kvalitních úchytech je logo Osprey.

Doporučujeme nejpraktičtější barvu Volcanic Grey. Zakoupit ho můžete například v e-shopu Cestovatelskyobchod.cz.

Koupit batoh
5/5 - (7 hlasů)

Jaký je váš názor?