Bulharské zvyky a společenská etiketa

Jak se chovat na návštěvě

V Bulharsku je důležitou součástí života rodina a rodinné hodnoty. Bulhaři jsou energičtí a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech je veřejně sledován zvyk v podobě obdarovávání květin.

Pokud se chystáte na návštěvu, měli byste hostileli přinést menší pozornost, například v podobě květin nebo láhve dobrého alkoholu.

Pokud přijmete pozvání na večeři, pamatujte, že první začíná jíst nejstarší osoba. Při společném jídlu se hodně povídá a gestikuluje. A pokud si přidáte další porci jídla, určitě tím potěšíte hostitele.

Tykání je běžné

V Bulharsku je velmi rozšířeným zvykem tykání. Pokud vám někdo tykání nabídne, neodmítejte ho, zvláště pokud jste mladší než váš protějšek. Tykání a oslovování křestním jménem není v Bulharsku považované za nezdvořilost. Ženy a muži se také běžně zdraví polibkem na tvář, ale vyčkejte než s tím začnou oni.

Pozor na opačené vyjadřování souhlasu

Bulhaři běžně vyjadřují svůj souhlas zavrtěním hlavy a nesouhlas přikyvováním.

Zejména v turistických letoviscích se ale někteří Bulhaři snaží turistům přizpůsobit a užívají tyto gesta opačně, než je v Bulharsku běžné, takže vyjadřují souhlas a nesouhlas stejným gestem jako my. Velmi snadno tak může dojít k nedorozumění.

Jak se oblékat

Důležitou součástí bulharské kultury je pravoslavná církev. Při návštěvě kostelů, mešit a klášterů proto dbejte na konzervativnější oblečení a odpovídající chování. Slušné oblečení se očekává také ve městech, plavky proto nechte jenom na pláž. Opalování bez horního dílu plavek je v plážových resortech tolerováno.

3.8/5 - (5 hlasů)