Ceny v Chorvatsku

V Chorvatsku se ceny každým rokem zvyšují. Podívejte se, jaké jsou ceny potravin a na kolik vás výjde večeře v restauraci. Také vám poradíme, jaké dávat spropitné.

Ceny za ubytování

Ubytování v Chorvatsku nepatří k nejlevnějším, zejména pak v období hlavní sezony tj. od začátku července do konce srpna. Od začátku září ceny postupně klesají dolu. Mimo sezonu jsou ceny za ubytování až o 40% levnější. V oblasti soukromého ubytování jsou ceny samozřejmě příznivější.

Ceny potravin

Nejlevnější potraviny a nápoje nakoupíte v supermarketech, ceny v místních soukromých obchodech jsou až o 50 % vyšší. Na tržnici nakoupíte nejlevněji brzy ráno a v podvečer, od ovoce a zeleniny až po suvenýry.

Ceny v restauraci

Cenová kategorie restaurací se liší v závislosti na poloze pohostinského zařízení a jeho typu. Ceny jsou proto vyšší na pobřeží a v turisticky oblíbených místech.

U naprosté většiny restaurací si můžete prohlédnout jídelní lístek (jelovnik) s cenami před vchodem do restaurace. Cenovou úroveň lze ale také zjistit podle jejího samotného označení.

Restaurace hotelů vyšší kategorie bývají nejdražší. Večeře v lepší restauraci Vás příjde zhruba na 600 Kč.

Nízkou cenovou kategorii a tedy i místní pokrmy naleznete pod označením konoba. Označení gostionica pak pro střední a restoran nebo restavracija se používá pro vyšší cenovou kategorii.

Jaké dávat spropitné?

Spropitné není v Chorvatsku zahrnuto v ceně. Slušností je nechat spropitné personálu v hotelu, taxikáři, při návštěvě restaurace, kavárny apod. Pokud jste byly se službou spokojeni činí spropitné obvykle 10 % - 15% z útraty.

Orientační ceny v Chorvatsku

Životní náklady jsou v Chorvatsku cca o 18.06% vyšší než v ČR.

Večeře 45.00 kn
1,5 voda 6.45 kn
1 kg banánů 10.65 kn
Mléko 5.75 kn
Chleba 5.93 kn
Jablka 8.29 kn
Pomeranče 9.51 kn
Rajčata 10.70 kn
Brambory 4.71 kn
Vejce 14.49 kn
Místní pivo 7.17 kn
Víno 35.00 kn
Cigarety 25.00 kn
Taxi 1km 6.00 kn
1l benzínu 9.43 kn
Dvoulůžkový pokoj na 1 noc od 1200 Kč

 
Zjistit další náklady na Numbeo.com