Jaké jsou ceny v Řecku

Jaké jsou ceny v Řecku?

Obecně jsou ceny v Řecku dražší než v ČR. Ceny za potraviny se liší podle sezóny a lokalitě, proto uvádíme ceny pouze orientační. Obecně však platí, že čím blíže budete k turistickému letovisku a centru, tím budou ceny vyšší.

Orientační ceny potravin v Řecku

Životní náklady jsou v Řecku cca o 33.43% vyšší než v ČR.

Večeře 10 Euro
1,5 voda 0.81 Euro
1 kg banánů 1.55 Euro
Mléko 1.19 Euro
Chleba 0.84 Euro
Jablka 1.3 Euro
Pomeranče 0.87 Euro
Rajčata 1.22 Euro
Brambory 0.73 Euro
Vejce 2.85 Euro
Místní pivo 1.08 Euro
Víno 6 Euro
Cigarety 4 Euro
Taxi 1km 1.20 Euro
1l benzínu 1.43 Euro

 

Zjistit další náklady na Numbeo.com

Ceny za ubytování v Řecku

Ceny za ubytování se liší v závislosti na jeho poloze, sezóně, kvalitě a délce pobytu. Za dvojlůžkový pokoj ve dvouhvězdičkovém hotelu zaplatíte v hlavní sezóně kolem 130 euro za noc.

V hotelech nižší třídy jsou ceny za noc o více jak polovinu nižší. Poměrně levné ubytování se dá sehnat v penzionech (od 10 - 30 eur). Ve studiových apartmánech se ceny za 1 noc pohybují od 60 do 100 euro.

Ceny v řecké restauraci

Cenová kategorie restaurací se liší v závislosti na poloze pohostinského zařízení a jeho typu. Ceny jsou proto vyšší na pobřeží a v turisticky oblíbených místech.

Večeře v místní restauraci vás výjde cca na 10 - 15 euro na osobu.

Jaké dávat v Řecku spropitné?

V restauraci je spropitné ze zákona započítáno v ceně účtu, běžně je ale zvykem dát za dobrou službu 5 až 10 % navíc.

V restauraci je navíc zvykem platit společně, pokud ale budete chtít platit zvlášť, oznamte to číšníkovi rovnou s vaší objednávkou.

Spropitné ve výši 60 centů se dává pokojské za den nebo nosiči zavazadel. Pokud pojedete taxíkem, řidič očekává, že zaokrouhlíte jízdné na nejbližších 50 centů nahoru. Místní průvodce očekává spropitné ve výši 1,80 euro za celodenní výlet. Také na toaletě bývá zvykem dát spropitné toaletářce a to zhruba 30 centů.