Aktuálně jsme v Praze

Zpět na CestujSnadno na cestách
A je to tady, odlétáme na západ USA. V plánu je Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Santa Barbara. Vše je zařízeno, letenky i ubytování máme. Na západ USA se chystáme po druhý, těšíme se, čím nás letos překvapí. Letenky jsme kupovali 3 měsíce předem s British Airways, byly  za celkem pěknou cenu 13,5 tisíce. Systém British Airways nám při online check-inu nedovolil stáhnout boarding pass s tím, že prý musí být na letišti zkontrolované naše dokumenty.

11:20     5.6.2017     Praha

Na letišti vše proběhlo bez problémů, akorát náš let z Prahy měl 1,5 hodiny zpoždění. Těch 1,5 hodiny jsme samozřejmě seděli v letadle. Naštěstí jsme se poučili z posledního tripu, kdy náš let do Los Angeles měl z Prahy (také s British) zpoždění a kvůli tomu nám nepřišla zavazadla. Vzali jsme raději letenky s přestupem 4:40 a nakonec to bylo akorát. Heathrow je velký letiště, přesun ke Gatu nám zabral docela dost času. Zastavili jsme se ve Starbucks pro sendvič a za chvíli už jsme nastupovali do naší A280 směr Los Angeles.

Vzali jsme 2 dvou sedačky na horní palubě. Letadlo bylo poloprazdný, většina lidí v naší zadní části si z prostředních 4 sedaček udělala lůžkovou úpravu a celý let prospala. To my jsme teda takový štěstí neměli :D. Let byl cca 11 hodin a fakt to moc neutíkalo, v letadle nebyla ani WI-FI :).

17:00     6.6.2017     Los Angeles

Konečně jsme doraziili do Los Angeles a teď už jen imigrační. Představa, že by byl na imigračním nějaký problém nás celkem děsí, zpátky už těch 11 hodin nikdo letět nechce :D.

Je kolem půl osmé večer. Na letišti jsou nově samoobslužné automaty, kde vyplňujeme celní prohlášení, dáváme otisky prstů a fotíme se (to focení je celkem sranda :D). Hladce to samozřejmě opět neproběhlo. Všem automat vystavil lístek s fotkou, a mě systém hodil chybu a vyjel lístek, který byl přeškrtnutý. Začínám být trochu nervózní. Ve frontě k celníkovi stojíme asi 5 minut. Jde to rychle (narozdíl od imigračního v New Yorku, kde jsme strávli 1,5 hodiny). Náš imigrační úředník byl pozitivně naladěný, bylo vidět, že ho práce baví (to se o těch dalších celnících ale moc říct nedá). Problém s lístkem byl objasněn. Automatu se zřejmě nepodařilo sejmout otisky, proto hodil chybu. Otisky jsem dala znovu, včetně fotky. Úředník se nás zeptal pouze na jak dlouho jedeme a popřál nám hezký pobyt v USA. Kufry také dorazily, takže procházíme ještě poslední kontrolou, kde se nás ptají, jestli máme něco k proclení a vyrážíme na shuttle směrem autopůjčovna Dollar. Půjčovna je celkem tragická. Připlatlili jsme si za SUV typu Jeep Grand Cherockee. Na parkovišti čeká ale pár SUV, z nichž rozhodně nic tohle auto nepřipomíná. Nedá se nic dělat a bereme Nissan Rogue, kam se alespoň vejdou 4 kufry.

19:40     6.6.2017     Los Angeles

Vyráříme směr Norwalk, kde máme hotel. Letos bylo sehnat slušné a cenově přijatelné ubytování docela problém. Cestou projíždíme Inglewoodem, úplně jsme zapomněli jak je to Los Angeles na první pohled ošklivý a špinavý město :).
Norwalk už je naštěstí v pohodě. Dostali jsme pokoj, který je nekuřácký, ale rozhodně by kuřáckému mohl konkurovat. Luky ho jde vyměnit, protože se to nedá, ale recepční si trvá na tom, že pokoj je nekuřácký a že si máme otevřít okno (to by ale muselo jít) a zítra pošle uklízečku. Jiný pokoj prý nemá - ale stopro kecá, hotel je poloprázdný.

11:30     6.6.2017     Los Angeles

JetLag se dostavuje hned po příletu. Nechce se nám spát a ráno jsme vstali v půl 4. Počasí není nic moc, venku je zataženo a fouká vítr. Jdeme proto vyřídit SIM karty do místního obchoďáku, kde je AT&T. Simky jsme sice kupovali z domova, ale 3 ze 4 byly nepoužitelné. Vyřízení internetu docela trvalo, asi 30 minut, ale povedlo se. Konečně máme internet :). Ještě předtím jsme se zastavli u prvního Mekáče na světě. Pokud jste neviděli film Zakladatel, určitě si ho pusťte. Cheeseburgery mají ale hnusný, stejně jako všude jinde :D.

Vyrážíme na Newport Beach. kde se koupe docela dost lidí. Vzhledem k zimě, která tady je nás to docela překvapuje, ale nikdo se neodhodlá k tomu, to vyzkoušet. Místo to je hezký, akorát to počasí to trochu kazilo. Prošli jsme si alespoň molo a vyrazili na oběd do restaurace v Norwalku, kde jsme si dali pořádné americké burgery a tacos. Po obědě jsme se rozhodli, že si odpočineme v hotelu. To jsme ale neměli dělat :D, nikdo nechtěl vstávat. Nakonec jsme kolem 6 vyrazili na Observatoř. Cesta byla hrozná, jeli jsme cca hodinu a schytali zácpy - ale to k L.A. prostě patří. Vyjeli jsme autem až nahoru, kde byl docela problém najít parkování. Nad městem bylo zataženo, takže nebyl moc dobrý výhled, ale zase jsou ty fotky zajímavější. Zkusíme se sem vydat ještě jednou, až bude lepší počasí.

10:00     7.6.2017     Los Angeles

Hned ráno jsme vyrazili na molo Santa Monica. Trochu jsme podcenili počasí a vyletnili se. Když jsme dorazili na molo, začalo poprchávat a byla docela zima. Na to, že je červen, není počasí nic moc. My si s tím ale hlavu nelámeme, ohřejeme se v Nevadě, a to doslova :D. Zašli jsme proto na krevety do restaurace Bubba Gump, které je přímo na molu. Když jsme přišli, byla restaurace prázdná a během 15 minut se naplnila k prasknutí. Krevety byly docela dobré, ale vzhledem k vysokým cenám se dá říci, že takový průměr.

Počasí se nelepší, tak se přesouváme dál od moře a jedeme se podívat na nápis Hollywood. Z místa z kterého je nápis nejlíp vidět se stala turistická atrakce. Před 3 lety jsme tady viděli pár aut, dnes je v obležení turistů. Protože se začalo konečně vyjasňovat, vyrážíme na chodník slávy, ale žádnou celebritu jsme neviděli :). Další zastávkou bylo Rodeo Drive, kde se natáčela Pretty Woman a udělali pár fotek s Bugatti Veyron.
Cestou domů jsme si projeli ještě Beverlly Hills a vydali se do hotelu. Jinak docela nám dávají zabrat místní ucpané dálnice. 20 kilometrové úseky jedeme hodinu a více a dostat se někam bez front se nedá. Po tomhle nás už kolony na pražské magistrále jen tak nerozhodí :D.

18:00     8.6.2017     Los Angeles

Ráno jsme se rozhodovali, jestli pojedeme do Universal nebo do Warner Bros. Zvolili jsme Warner Bros a koupili si vstupenky na studio tour. Viděli jsme náměstíčko a baráčky z Gillmorových děvčat. Celá tour trvala asi 2 a půl hodiny. Některé zastávky byly zajímavé, ale s Universalem se to srovnat nedá, nečekejte nic akčního a zábavnýho:). Vstupné bylo 68 dolarů.

Protože dneska bylo konečně krásný počasí, zajeli jsme na Venice Beach, kde to žije a která má super atmosféru. Už 3 dny nás fascinují koupající se děti v moři za každého počasí, zatímco my jsme v bundách. Rozhodli jsme se, že moře vyzkoušíme, ale zkončili jsme jen u namočených nohou, voda je strašně ledová. Nechápeme :).

Dnešek končíme v čínském buffetu, který funguje na principu že za 10 dolarů můžeme sníst co chceme. Tato bistra jsme si oblíbili už minulý rok na Floridě. Mají velký výběr a narozdíl od restaurací, kde se připočítává min.15% spropitné (což už je na 100 dolarovém účtu znát) je to celkem levná a dobrá večeře. Samozřejmě ale, že se to každý den nedá :D.

20:00     9.6.2017     Los Angeles

Ráno jsme si přivstali a vydali se do Universal Studia. Protože byla sobota ráno, byly dálnice bez provozu, což se tady jen tak nevidí. Cestu, kterou jindy jedeme hodinu a půl jsme dnes zvládli jen za 25 minut. Na webu Universal Studia mají otevírací dobu až od 9 hodin, ale my jsme tam dorazili už v 8. Nakonec se to ukázalo jako skvělý nápad, protože všude bylo minimum lidí a park už byl otevřený. Koupili jsme si vstupenky za 120 USD + parkovné 20 USD. Když to koupíte předem přes internet, je to ještě levnější. Hned ráno jsme stihli několik atrakcí bez čekání. První atrakcí byl 3D Harry Potter - je to snad nejnavštěvovanější atrakce v parku. V 9 hodin otevřeli Studio tour. Nasedli jsme na vláček a projeli se po filmovém studiu Universal. Stihli jsme ještě Mumui, což je horská dráha po tmě a 3D atrakci Transformers. To vše bez front, nepotřebovali jsme ani ticket front of line, z kterým se na atrakcích nečeká ve frontě, ale stojí skoro dvojnásobek - 200 USD. V 11 hodin už se ale začal park plnit a v půl dvanácté praskal ve švech. Ctěli jsme ještě zajít na jednu horskou dráhu, ale čekací doba ve frontě byla odhadována na hodinu a půl, tak jsme alespoň zašli na show vodní svět. Ve 12 už jsme toho měli tak akorát a vyrazili směr hotel na oběd. Zítra ráno vyrážíme směr Las Vegas.

20:00     10.6.2017     Los Angeles

Ráno v 8 jsme vyrazili směr Las Vegas. Jeli jsme asi 4 hodiny. Cestou jsme zastavili na přehradě Hoover Dam a rovnou zašli do muzea, který je pod přehradou a kouknout na tubíny :). Byl to docela zážitek, ale nic pro klaustrofobiky. A pak jsme se vydali do hodiny vzdáleného Las Vegas, kde jsme se ubytovali v hotelu Flamingo, který je přímo uprostřed Stripu. Večer jsme se prošli po Stripu. Počasí je super, teploty jsou jen kolem 30°C (narozdíl od poslední návštěvy, kdy bylo 40°C a nedalo se pomalu vyjít).

19:00     11.6.2017     Las Vegas

Dnes vyrážíme na Grand Canyon. Cesta z Vegas trvá asi 2 a půl hodiny. Projíždíme vesničkami, kde žijí lidé daleko od civilizace v rozpadlých chatrčích a karavanech. Je to docela kontrast oproti jiným městům tady v USA. Opět jsme podcenili počasí. V Las Vegas bylo 32°C a v Grand Canyon 18°C, Luky si na parkovišti ještě kupuje mikinu. Kupujeme vstupenky za 50 USD a sedáme na autobus, který nás veze nahoru do Grand Canonu. Nahoře zjišťujeme, že vstupenka byla pouze ke Grand Canonu, ale ne na Skywalk. Mají to chytře vymyšlené, za vstupenku na Skywalk (kde je výhled stejný jako o 10 metrů vedle, akorát je průhledné dno) chtějí dalších 20 USD. Po prohlídce se vracíme 2 hodiny zpět do Vegas a večer si jdeme projít Strip. Vzali jsme si taxíka na nejvyšší věž v Las Vegas - Stratosphere Tower s tím, že si prohlídneme z věže večerní Las Vegas. O to víc jsme byli překvapeni, když jsme zjistili, že v ceně vstupenky je i jída na jednu ze 3 atrakcí, která je úplně na hoře. Vybrali jsme si atrakci Big Shot, což je volný pád z 329 metrů. A řeknu vám, přetížení 4G byl docela mazec, i ta vejška :D. Ve chvíli, kdy sedačka vystřelila na horu, jsme se nemohli ani nadechnou, nohy nás neposlouchaly ještě 5 minut po tom, co jsme vylezli. Potom jsme si vzali taxi za 20 USD zpět (taxikář byl docela drzý a vzal si sám od sebe velký tip) a zašli jsme do hotelu Bellagio a Ceasar Palac a mrkli, jak ostatní hrají ruletu. Ale většinou vyhrávalo kasíno :).

21:00     12.6.2017     Las Vegas

Následující 2 dny budou náročné. Dnes nás čeká dlouhá 6 hodinová cesta směr Yosemitský park. Cestou se zastavujeme v údolí smrti. Jeli jsme 1 - 2 bez signálu a bez jakékoliv civilizace. V okolí byly pouze skály a pustina. Když jsme dorazili do Death Valley, potkali jsme hned několik Čechů, asi to je oblíbené místo :). Prý v Yosemitu, kam se chystáme sněží, tak jsme na to zvědaví, asi přikoupíme další teplé oblečení :). Teploty v údolí smrti nejsou tak hrozné, jak všude straší (alespoň pro dnešní den), v poledne bylo kolem 36°C. V údolí smrti jme se zdrželi asi půl hodiny, není tam nic moc k vidění a vyrazili směrem Bakersfieldu, kde jsme dnes rezervovali ubytování v nějakém motelu na okraji města. Cesta byla náročná, většina bez signálu. Nedovedeme si představit, co bychom dělali v případě, že by se něco stalo. Do Yosemitského parku už to dnes nedáme, o to náročnější bude cesta zítra :). Zašli jsme alespoň na pořádný steak a lahvinku kalifornského vína. Byla dobrá :).

21:30     13.6.2017     Bakersfield

21:30     13.6.2017     Bakersfield
[/box]

Po snídani jsme vyrazili na cestu do Yosemitského parku. Včera jsme potkali v údolí smrti skupinku českých holek, které nám říkaly, že čekaly 3 km frontu na sekvoje a že jim v Yosemitu sněžilo. Protože jsme měli před sebou 8 hodinovou cestu do San Franciska, vzali jsme prohlídku Yosemitu docela hopem a zastavili na oblíbené vyhlídce Tunnel view, odkud je vidět hora El Capitan a vodopády. Byl to úchvatný pohled, Yosemitský park je nádherný, i počasí vyšlo. Opět jsme narazili na autobusy japonských turistů, jsou fakt všude a dost drzí :). Vyfotili jsme pár fotek a vydali se na cestu do SF. Když jsme projížděli parkem z druhé strany směrem SF, byla spousta stromů ohořelých, to už moc hezký pohled nebyl. Cesta do SF docela utekla, rozhodně to bylo lepší, než včera, kdy nás 5 hodin deprimoval pohled na skály a pustinu. Ani v Yosemitu jsme až na výjimky nechytili signál. Na večer jsme dorazili do San Franciska a ubytovali se v hotelu u náměstí Union Square. Kromě předraženého hotelu, je tu předražené parkování - 40 USD na 24 hodin. Taky byl docela problém najít volné místo v restauraci, všechny byly přeplněné. Nakonec jsme našli pizzerii, kde tři pizzy, jedny těstoviny a 4 coly stály 80 USD, což je docela dost. No nic, zítra jdeme do fastfoodu :D. Hold je San Francisko drahý město.

20:30     14.6.2017     San Francisko

Dnes jsme zajeli do Silicon Valley, který je vzdálený asi hoďku cesty od San Franciska. Mrkli jsme na garáž, kde vznikl Apple a zajeli koupit pár suvenýrů přímo od Applu. Jen škoda, že ještě není otevřená nová budova Applu. Pak jsme zajeli do Googlu, kde jsme si půjčili kola. Bylo to přes oběd, takže venku byla spousta zaměstnanců, kteří si dávali oběd v plastikových krabičkách (vypadalo to, že ho dostávají zdarma) a cvičili. Vůbec jim ten život v korporatu nezávidíme, není to pro každého. A abychom to vzali z jedné vody na čisto, zaparkovali jsme kola a popojeli pár mílí vedle do Facebooku. Vtipné je, že když jsme tady byli před 3 roky, byla cedule s Facebookem ještě turisty neobjevená a obklopená trávou a dnes je okolo ní vyšlapaný kruh bez trávy. Japonci samozřejmě ani dnes nechyběli :). Cestou zpět jsme zastavili na vyhlídce Twin Peaks, kde je skvělý výhled na San Francisko. Pěkně fičel vítr, tak jsme se museli obléct, ale jinak je počasí super a teplo. Poslední zastávkou byl Golden Gate. Kousek mostu jsme si prošli a ještě jsme zajeli na vyhlídku, kde je skvělý pohled ze shora na celý Golden Gate. Večer jsme se šli projít na náměstí Union Square. Lokalita to je výborná, přímo v&