Aktuálně jsme v Praze

Zpět na CestujSnadno na cestách
A je to tady, odlétáme na západ USA. V plánu je Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Santa Barbara. Vše je zařízeno, letenky i ubytování máme. Na západ USA se chystáme po druhý, těšíme se, čím nás letos překvapí. Letenky jsme kupovali 3 měsíce předem s British Airways, byly  za celkem pěknou cenu 13,5 tisíce. Systém British Airways nám při online check-inu nedovolil stáhnout boarding pass s tím, že prý musí být na letišti zkontrolované naše dokumenty.

11:20     5.6.2017     Praha

Na letišti vše proběhlo bez problémů, akorát náš let z Prahy měl 1,5 hodiny zpoždění. Těch 1,5 hodiny jsme samozřejmě seděli v letadle. Naštěstí jsme se poučili z posledního tripu, kdy náš let do Los Angeles měl z Prahy (také s British) zpoždění a kvůli tomu nám nepřišla zavazadla. Vzali jsme raději letenky s přestupem 4:40 a nakonec to bylo akorát. Heathrow je velký letiště, přesun ke Gatu nám zabral docela dost času. Zastavili jsme se ve Starbucks pro sendvič a za chvíli už jsme nastupovali do naší A280 směr Los Angeles.

Vzali jsme 2 dvou sedačky na horní palubě. Letadlo bylo poloprazdný, většina lidí v naší zadní části si z prostředních 4 sedaček udělala lůžkovou úpravu a celý let prospala. To my jsme teda takový štěstí neměli :D. Let byl cca 11 hodin a fakt to moc neutíkalo, v letadle nebyla ani WI-FI :).

17:00     6.6.2017     Los Angeles

Konečně jsme doraziili do Los Angeles a teď už jen imigrační. Představa, že by byl na imigračním nějaký problém nás celkem děsí, zpátky už těch 11 hodin nikdo letět nechce :D.

Je kolem půl osmé večer. Na letišti jsou nově samoobslužné automaty, kde vyplňujeme celní prohlášení, dáváme otisky prstů a fotíme se (to focení je celkem sranda :D). Hladce to samozřejmě opět neproběhlo. Všem automat vystavil lístek s fotkou, a mě systém hodil chybu a vyjel lístek, který byl přeškrtnutý. Začínám být trochu nervózní. Ve frontě k celníkovi stojíme asi 5 minut. Jde to rychle (narozdíl od imigračního v New Yorku, kde jsme strávli 1,5 hodiny). Náš imigrační úředník byl pozitivně naladěný, bylo vidět, že ho práce baví (to se o těch dalších celnících ale moc říct nedá). Problém s lístkem byl objasněn. Automatu se zřejmě nepodařilo sejmout otisky, proto hodil chybu. Otisky jsem dala znovu, včetně fotky. Úředník se nás zeptal pouze na jak dlouho jedeme a popřál nám hezký pobyt v USA. Kufry také dorazily, takže procházíme ještě poslední kontrolou, kde se nás ptají, jestli máme něco k proclení a vyrážíme na shuttle směrem autopůjčovna Dollar. Půjčovna je celkem tragická. Připlatlili jsme si za SUV typu Jeep Grand Cherockee. Na parkovišti čeká ale pár SUV, z nichž rozhodně nic tohle auto nepřipomíná. Nedá se nic dělat a bereme Nissan Rogue, kam se alespoň vejdou 4 kufry.

19:40     6.6.2017     Los Angeles

Vyráříme směr Norwalk, kde máme hotel. Letos bylo sehnat slušné a cenově přijatelné ubytování docela problém. Cestou projíždíme Inglewoodem, úplně jsme zapomněli jak je to Los Angeles na první pohled ošklivý a špinavý město :).
Norwalk už je naštěstí v pohodě. Dostali jsme pokoj, který je nekuřácký, ale rozhodně by kuřáckému mohl konkurovat. Luky ho jde vyměnit, protože se to nedá, ale recepční si trvá na tom, že pokoj je nekuřácký a že si máme otevřít okno (to by ale muselo jít) a zítra pošle uklízečku. Jiný pokoj prý nemá - ale stopro kecá, hotel je poloprázdný.

11:30     6.6.2017     Los Angeles

JetLag se dostavuje hned po příletu. Nechce se nám spát a ráno jsme vstali v půl 4. Počasí není nic moc, venku je zataženo a fouká vítr. Jdeme proto vyřídit SIM karty do místního obchoďáku, kde je AT&T. Simky jsme sice kupovali z domova, ale 3 ze 4 byly nepoužitelné. Vyřízení internetu docela trvalo, asi 30 minut, ale povedlo se. Konečně máme internet :). Ještě předtím jsme se zastavli u prvního Mekáče na světě. Pokud jste neviděli film Zakladatel, určitě si ho pusťte. Cheeseburgery mají ale hnusný, stejně jako všude jinde :D.

Vyrážíme na Newport Beach. kde se koupe docela dost lidí. Vzhledem k zimě, která tady je nás to docela překvapuje, ale nikdo se neodhodlá k tomu, to vyzkoušet. Místo to je hezký, akorát to počasí to trochu kazilo. Prošli jsme si alespoň molo a vyrazili na oběd do restaurace v Norwalku, kde jsme si dali pořádné americké burgery a tacos. Po obědě jsme se rozhodli, že si odpočineme v hotelu. To jsme ale neměli dělat :D, nikdo nechtěl vstávat. Nakonec jsme kolem 6 vyrazili na Observatoř. Cesta byla hrozná, jeli jsme cca hodinu a schytali zácpy - ale to k L.A. prostě patří. Vyjeli jsme autem až nahoru, kde byl docela problém najít parkování. Nad městem bylo zataženo, takže nebyl moc dobrý výhled, ale zase jsou ty fotky zajímavější. Zkusíme se sem vydat ještě jednou, až bude lepší počasí.

10:00     7.6.2017     Los Angeles

Hned ráno jsme vyrazili na molo Santa Monica. Trochu jsme podcenili počasí a vyletnili se. Když jsme dorazili na molo, začalo poprchávat a byla docela zima. Na to, že je červen, není počasí nic moc. My si s tím ale hlavu nelámeme, ohřejeme se v Nevadě, a to doslova :D. Zašli jsme proto na krevety do restaurace Bubba Gump, které je přímo na molu. Když jsme přišli, byla restaurace prázdná a během 15 minut se naplnila k prasknutí. Krevety byly docela dobré, ale vzhledem k vysokým cenám se dá říci, že takový průměr.

Počasí se nelepší, tak se přesouváme dál od moře a jedeme se podívat na nápis Hollywood. Z místa z kterého je nápis nejlíp vidět se stala turistická atrakce. Před 3 lety jsme tady viděli pár aut, dnes je v obležení turistů. Protože se začalo konečně vyjasňovat, vyrážíme na chodník slávy, ale žádnou celebritu jsme neviděli :). Další zastávkou bylo Rodeo Drive, kde se natáčela Pretty Woman a udělali pár fotek s Bugatti Veyron.
Cestou domů jsme si projeli ještě Beverlly Hills a vydali se do hotelu. Jinak docela nám dávají zabrat místní ucpané dálnice. 20 kilometrové úseky jedeme hodinu a více a dostat se někam bez front se nedá. Po tomhle nás už kolony na pražské magistrále jen tak nerozhodí :D.

18:00     8.6.2017     Los Angeles

Ráno jsme se rozhodovali, jestli pojedeme do Universal nebo do Warner Bros. Zvolili jsme Warner Bros a koupili si vstupenky na studio tour. Viděli jsme náměstíčko a baráčky z Gillmorových děvčat. Celá tour trvala asi 2 a půl hodiny. Některé zastávky byly zajímavé, ale s Universalem se to srovnat nedá, nečekejte nic akčního a zábavnýho:). Vstupné bylo 68 dolarů.

Protože dneska bylo konečně krásný počasí, zajeli jsme na Venice Beach, kde to žije a která má super atmosféru. Už 3 dny nás fascinují koupající se děti v moři za každého počasí, zatímco my jsme v bundách. Rozhodli jsme se, že moře vyzkoušíme, ale zkončili jsme jen u namočených nohou, voda je strašně ledová. Nechápeme :).

Dnešek končíme v čínském buffetu, který funguje na principu že za 10 dolarů můžeme sníst co chceme. Tato bistra jsme si oblíbili už minulý rok na Floridě. Mají velký výběr a narozdíl od restaurací, kde se připočítává min.15% spropitné (což už je na 100 dolarovém účtu znát) je to celkem levná a dobrá večeře. Samozřejmě ale, že se to každý den nedá :D.

20:00     9.6.2017     Los Angeles

Ráno jsme si přivstali a vydali se do Universal Studia. Protože byla sobota ráno, byly dálnice bez provozu, což se tady jen tak nevidí. Cestu, kterou jindy jedeme hodinu a půl jsme dnes zvládli jen za 25 minut. Na webu Universal Studia mají otevírací dobu až od 9 hodin, ale my jsme tam dorazili už v 8. Nakonec se to ukázalo jako skvělý nápad, protože všude bylo minimum lidí a park už byl otevřený. Koupili jsme si vstupenky za 120 USD + parkovné 20 USD. Když to koupíte předem přes internet, je to ještě levnější. Hned ráno jsme stihli několik atrakcí bez čekání. První atrakcí byl 3D Harry Potter - je to snad nejnavštěvovanější atrakce v parku. V 9 hodin otevřeli Studio tour. Nasedli jsme na vláček a projeli se po filmovém studiu Universal. Stihli jsme ještě Mumui, což je horská dráha po tmě a 3D atrakci Transformers. To vše bez front, nepotřebovali jsme ani ticket front of line, z kterým se na atrakcích nečeká ve frontě, ale stojí skoro dvojnásobek - 200 USD. V 11 hodin už se ale začal park plnit a v půl dvanácté praskal ve švech. Ctěli jsme ještě zajít na jednu horskou dráhu, ale čekací doba ve frontě byla odhadována na hodinu a půl, tak jsme alespoň zašli na show vodní svět. Ve 12 už jsme toho měli tak akorát a vyrazili směr hotel na oběd. Zítra ráno vyrážíme směr Las Vegas.

20:00     10.6.2017     Los Angeles

Ráno v 8 jsme vyrazili směr Las Vegas. Jeli jsme asi 4 hodiny. Cestou jsme zastavili na přehradě Hoover Dam a rovnou zašli do muzea, který je pod přehradou a kouknout na tubíny :). Byl to docela zážitek, ale nic pro klaustrofobiky. A pak jsme se vydali do hodiny vzdáleného Las Vegas, kde jsme se ubytovali v hotelu Flamingo, který je přímo uprostřed Stripu. Večer jsme se prošli po Stripu. Počasí je super, teploty jsou jen kolem 30°C (narozdíl od poslední návštěvy, kdy bylo 40°C a nedalo se pomalu vyjít).

19:00     11.6.2017     Las Vegas

Dnes vyrážíme na Grand Canyon. Cesta z Vegas trvá asi 2 a půl hodiny. Projíždíme vesničkami, kde žijí lidé daleko od civilizace v rozpadlých chatrčích a karavanech. Je to docela kontrast oproti jiným městům tady v USA. Opět jsme podcenili počasí. V Las Vegas bylo 32°C a v Grand Canyon 18°C, Luky si na parkovišti ještě kupuje mikinu. Kupujeme vstupenky za 50 USD a sedáme na autobus, který nás veze nahoru do Grand Canonu. Nahoře zjišťujeme, že vstupenka byla pouze ke Grand Canonu, ale ne na Skywalk. Mají to chytře vymyšlené, za vstupenku na Skywalk (kde je výhled stejný jako o 10 metrů vedle, akorát je průhledné dno) chtějí dalších 20 USD. Po prohlídce se vracíme 2 hodiny zpět do Vegas a večer si jdeme projít Strip. Vzali jsme si taxíka na nejvyšší věž v Las Vegas - Stratosphere Tower s tím, že si prohlídneme z věže večerní Las Vegas. O to víc jsme byli překvapeni, když jsme zjistili, že v ceně vstupenky je i jída na jednu ze 3 atrakcí, která je úplně na hoře. Vybrali jsme si atrakci Big Shot, což je volný pád z 329 metrů. A řeknu vám, přetížení 4G byl docela mazec, i ta vejška :D. Ve chvíli, kdy sedačka vystřelila na horu, jsme se nemohli ani nadechnou, nohy nás neposlouchaly ještě 5 minut po tom, co jsme vylezli. Potom jsme si vzali taxi za 20 USD zpět (taxikář byl docela drzý a vzal si sám od sebe velký tip) a zašli jsme do hotelu Bellagio a Ceasar Palac a mrkli, jak ostatní hrají ruletu. Ale většinou vyhrávalo kasíno :).

21:00     12.6.2017     Las Vegas

Následující 2 dny budou náročné. Dnes nás čeká dlouhá 6 hodinová cesta směr Yosemitský park. Cestou se zastavujeme v údolí smrti. Jeli jsme 1 - 2 bez signálu a bez jakékoliv civilizace. V okolí byly pouze skály a pustina. Když jsme dorazili do Death Valley, potkali jsme hned několik Čechů, asi to je oblíbené místo :). Prý v Yosemitu, kam se chystáme sněží, tak jsme na to zvědaví, asi přikoupíme další teplé oblečení :). Teploty v údolí smrti nejsou tak hrozné, jak všude straší (alespoň pro dnešní den), v poledne bylo kolem 36°C. V údolí smrti jme se zdrželi asi půl hodiny, není tam nic moc k vidění a vyrazili směrem Bakersfieldu, kde jsme dnes rezervovali ubytování v nějakém motelu na okraji města. Cesta byla náročná, většina bez signálu. Nedovedeme si představit, co bychom dělali v případě, že by se něco stalo. Do Yosemitského parku už to dnes nedáme, o to náročnější bude cesta zítra :). Zašli jsme alespoň na pořádný steak a lahvinku kalifornského vína. Byla dobrá :).

21:30     13.6.2017     Bakersfield

21:30     13.6.2017     Bakersfield
[/box]

Po snídani jsme vyrazili na cestu do Yosemitského parku. Včera jsme potkali v údolí smrti skupinku českých holek, které nám říkaly, že čekaly 3 km frontu na sekvoje a že jim v Yosemitu sněžilo. Protože jsme měli před sebou 8 hodinovou cestu do San Franciska, vzali jsme prohlídku Yosemitu docela hopem a zastavili na oblíbené vyhlídce Tunnel view, odkud je vidět hora El Capitan a vodopády. Byl to úchvatný pohled, Yosemitský park je nádherný, i počasí vyšlo. Opět jsme narazili na autobusy japonských turistů, jsou fakt všude a dost drzí :). Vyfotili jsme pár fotek a vydali se na cestu do SF. Když jsme projížděli parkem z druhé strany směrem SF, byla spousta stromů ohořelých, to už moc hezký pohled nebyl. Cesta do SF docela utekla, rozhodně to bylo lepší, než včera, kdy nás 5 hodin deprimoval pohled na skály a pustinu. Ani v Yosemitu jsme až na výjimky nechytili signál. Na večer jsme dorazili do San Franciska a ubytovali se v hotelu u náměstí Union Square. Kromě předraženého hotelu, je tu předražené parkování - 40 USD na 24 hodin. Taky byl docela problém najít volné místo v restauraci, všechny byly přeplněné. Nakonec jsme našli pizzerii, kde tři pizzy, jedny těstoviny a 4 coly stály 80 USD, což je docela dost. No nic, zítra jdeme do fastfoodu :D. Hold je San Francisko drahý město.

20:30     14.6.2017     San Francisko

Dnes jsme zajeli do Silicon Valley, který je vzdálený asi hoďku cesty od San Franciska. Mrkli jsme na garáž, kde vznikl Apple a zajeli koupit pár suvenýrů přímo od Applu. Jen škoda, že ještě není otevřená nová budova Applu. Pak jsme zajeli do Googlu, kde jsme si půjčili kola. Bylo to přes oběd, takže venku byla spousta zaměstnanců, kteří si dávali oběd v plastikových krabičkách (vypadalo to, že ho dostávají zdarma) a cvičili. Vůbec jim ten život v korporatu nezávidíme, není to pro každého. A abychom to vzali z jedné vody na čisto, zaparkovali jsme kola a popojeli pár mílí vedle do Facebooku. Vtipné je, že když jsme tady byli před 3 roky, byla cedule s Facebookem ještě turisty neobjevená a obklopená trávou a dnes je okolo ní vyšlapaný kruh bez trávy. Japonci samozřejmě ani dnes nechyběli :). Cestou zpět jsme zastavili na vyhlídce Twin Peaks, kde je skvělý výhled na San Francisko. Pěkně fičel vítr, tak jsme se museli obléct, ale jinak je počasí super a teplo. Poslední zastávkou byl Golden Gate. Kousek mostu jsme si prošli a ještě jsme zajeli na vyhlídku, kde je skvělý pohled ze shora na celý Golden Gate. Večer jsme se šli projít na náměstí Union Square. Lokalita to je výborná, přímo v centru, jen je tu hodně bezdomovců.

21:00     15.6.2017     San Francisko

Na dnešní den byla v plánu prohlídka San Franciska. Ráno jsme vyrazili na Union Square, kde jsme skočili na tramvaj Cable Car, kterou jsme se svezli na pobřeží do čtvrti Fisherman's Wharf. Jednosměrná jízdenka stála 7 USD na osobu. Došli jsme se podívat do ponorky a válečné lodi USS Pampanito, které kotví u mola. Vstupenka do ponorky byla 20 USD na osobu a stejně drahé bylo i vstupné na válečnou loď. Koukli jsme i na lachtany, vyhřívající se u mola 39. Jsou prostě super.

Dali jsme si krevety v jednom z asijských pouličních stánků. Docela to šlo, ale žádná hitparáda to nebyla. Zašli jsme i na nákupy do obchoďáku Macys, který je na union Square. Vyjeli jsme výtahem na terasu, kde je super výhled na celé náměstí. Je tam kavárna (The Cheesecake Factory), kde mají výborné cheesecaky. Jsou sice dražší (kolem 9 USD), ale rozhodně stojí za to! Stoly na terase s výhledem jsou bohužel na rezervaci a stojí na ně fronty, hned nás od jednoho personál vyhodil. Tak jsme si vzali cheesecake a kafe s sebou a hodili dřep na schodech na náměstí. :)

Jinak v žádném jiném americkém městě jsme neviděli tolik bezdomovců, jako v centru San Franciska. Jsou na každém rohu a večer se tu necítíme moc v bezpečí. Postranním uličkám se raději výhýbáme, to jsme zkusili jednou :). San Francisko se nám strašně líbí, ale tohle mu trochu kazí image. Přeci jen, když skoro zakopáváte o spící bezdomovce, není něco v pořádku. Na rozdíl od Los Angeles jsou tu i dost nervózní řidiči, pořád na někoho troubí. Řidiči v LA jsou v tomhle více v pohodě a jsou k ostatním ohleduplnější. Asi jsou zvyklí na kolony a čekání, takže v LA nikdo nikam nepospíchá nebo je jen tak něco nerozhodí. To se o SF říct nedá.

21:00     16.6.2017     San Francisko

Ráno jsme vyrazili na Alcatraz. V hotelu jsme si vzali Uber. Byly jsme překvapeni, jak rychle u nás byl - cca do 2 minut. V San Francisku jich jezdí strašně moc. Z Union Square na molo, nás cesta vyšla na cca 200 Kč, což je na 4 osoby docela fajn cena. V 11 jsme vypluli na Alcatraz, kde jsme byly asi hodinu a půl. Vstupenky jsme kupovali 2 měsíce předem, na místě je totiž není možné koupit, většinou jsou vyprodané. Po prohlídce Alcatrazu jsme i zase vzali Uber zpět. Odpoledne byla cena vyšší, cca 250 Kč (byl větší provoz). Zašli jsme na nákupy a do burgrárny Pearl's Deluxe Burgers. Je to takové zapadlé bistro v centru s pár místy k sezení, ale mají spoustu ocenění a burgery byly fakt výborný. Jedny z nejlepších, co jsme v kalifornii jedli. Cestou do hotelu jsme potkali místní paní, která nás upozornila na to, že si máme dávat pozor na své věci. Prý jsou zloději hodně rychlí. Dochází nám, že to s bezpečností tady nebude úplně ok. Jinak jsou ale Američani strašně fajn, jsou strašně ochotní a každý nás pouští před sebe. Asi na ně působíme dojmem, že pospícháme více než oni :).

21:00     17.6.2017     San Francisko

Uff...dnešní sobotní noc v hotelu byla docela šílená. Máme okna do ulice a celou noc se ozýval strašný hluk od bezdomovců a lidí, chodících z baru včetně neustálého troubení taxíků na Uber a naopak. Začínáme mít SD docela dost a už se těšíme zpět do Los Angeles. Tam byl v porovnání se San Franciskem docela klídek.

Po snídani jsme vyrazili směr Santa Barbara, kde máme jednu noc v hotelu u pláže. Cesta trvala asi 5 a půl hodiny a docela utekla, silnice jsou v pohodě. Santa Barbara se nám líbí, je tu krásný prostředí, uklizeno a čisto. Prošli jsme se po mole, kde jsme si dali kafe a zajeli se podívat na dům, kde bydlel herec Paul Walker. Baráček na první pohled vypadal docela skromně (pouze 2 ložnice a jednu koupelnu) ale zdání klame. Kupoval ho za 1,3 milionu dolarů. :).

21:00     18.6.2017     Santa Barbara

Hned ráno jsme přejeli ze Santa Barbary do Los Angles, kde máme přes AirBnb rezervované 2 noci v domku v Beverly Hills. Cestou jsme ještě zastavili kouknout na molo v Malibu a zajeli na molo v Santa Monice. Počasí u pobřeží pořad za nic nestojí, bylo zataženo a docela zima, ale stačilo odjet míli od pobřeží a bylo vedro a slunečno. Odpoledne jsme dojeli do Bevery Hills. Byla to naše první zkušenost s AirBnb a stálo to za to! Domek byl super a dokonce ty 2 noci stály na osobu ještě méně, než v klasickém hotelu. Večer jsme zajeli na nákup. Všechno mají čerstvé, regál se zeleninou má dokonce vlastní zalévání. Jen je ten nákup v porovnání s naším cca jednou a půl dražší. Za základní nákup jsme zaplatli 100 dolarů.

19:00     20.6.2017     Los Angeles

Dnešek byl ve znamení nákupů. Zajeli jsme do Citadel Outlets v Los Angeles. Cesta byla z Beverly docela z ruky, ale rozhodně se to vyplatilo. V každém obchodě měli min. 50% slevy. Propadla jsem nákupním šílenství, protože všechny moje oblíbený obchody byly vedle sebe - Michael Kors, Guess nebo Calvin Klein a všude rozdávali slevy jak rohlíky. Za celou dobu našeho pobytu jsme něco takového neviděli. Výzva nastala, když došlo na balení kufrů. Už do USA jsme odjížděli se skoro plným kufrem. Bylo to sice jen takt tak ale všechno nakoupené jsme tam dostali. :). Večer jsme se pro zajímavost zajeli podívat do obchoďáku Macys, který je přímo v Beverly Hills. Ale žádné slevy tam neměli. Třeba kabelku od Michaela Korse, která v outletu stála po slevě 130 USD prodávali v Macys za 399 USD. A to už je znát. :)

18:00     20.6.2017     Santa Barbara

Dnes odjezd domů. Moc se nám nechce. Jak jsme byli první dny z Ameriky v rozpacích, tak se nám tady zase zalíbílo, ale nedá se nic dělat, domů musíme :). V 11 jsme museli opustit náš domek a měli jsme odlétat až v 6 večer. Před odjezdem jsme ještě poklidili a zapli myčku na nádobí. To se ale ukázalo jako velká chyba. Myčka měla udělaný vývod vody vedle baterie na dřezu. Takže v okamžiku, kdy myčka začala vypouštět vodu, byla kuchyňská deska pod vodou. Asi to je v Americe normální. Tak jsem cyklus raději zrušili a vyrazili :D. Zajeli jsme se podívat ještě na observatoř, udělali pár fotek a jeli vrátit auto do Dollaru u letiště. V autě jsme nakonec najeli něco kolem 3 tisíc mil. Sice jsme strávili hodně času v autě, ale viděli jsme kus Ameriky, kterou bysme jinak nepoznali a nelitujeme toho. Ve 14:00 jsme dorazili shuttlem od autopůjčovny na letiště. Chvíli jsme po letišti bloudili a hledali odbavení American Airlines. Nakonec všechno klaplo a přesně v 6 jsme odlétali směr Londýn. Amíci mají fakt všechno vypočítané na minuty. Noční let byl naprosto super a cesta rychle utekla. Letěli jsme s celkem novým Boeingem 777, který byl o 2 hodiny rychlejší, než když jsme letěli s A380 do Los Angeles. Báli jsme se American Airlines, ale musíme říci, že celkově jsou jejich služby mnohem lepší než British Airways.

18:00     21.6.2017     Los Angeles.

Kolem 13:00 jsme v Londýně. Říkáme si jaká byla z USA super cesta a teď už jen stačí počkat na let do Prahy, který je plánován na 16:40. To, co ale následovalo v dalších 24 hodinách bychom nepřáli nikomu. Let nám odložili o tři čtvrtě hodiny, kterou jsme strávili na letišti. V půl šesté jsme konečně nastupovali do letadla a všem se ulevilo. Padala na nás únava, přeci jen už jsme byli skoro 20 hodin na ceště. Pilot British Airways už popojížděl na dráhu, když v zápětí zastavil a oznámil, že je nad Německem špatný počasí, které se žene na Prahu a postupně prodlužoval dobu odletu až na 22:00. Všichni jsme byli jak opaření, protože představa, že musíme čekat další 4 hodiny v letadle byla jak ze špatnýho filmu. Letadlo odstavili do skoro do trávy na začátek příletové dráhy, kde jsme strávili 2 a půl hodiny. Posádka nabídla zdarma pouze obyčejnou vodu. Ok, nedá se nic dělat, musíme to vydržet.

Pilot konečně oznámil, že má dobré zprávy a kolem 8 hodiny jsme odlétli směr Praha. Let byl celkem ok, až do okamžiku, kdy jsme byli 130 km od Prahy (do Prahy to bylo fakt kousek). Počasí venku ale začalo být docela šílený, všude létali blesky. Pilot celou posádku uklidil do sedaček, v tu chvíli jejich výraz teda nebyl moc v pohodě a začal s letadlem klesat. Následovaly dva prudký propady, který jsme ještě na našich cestách nezažili a které rozbrečeli všechny děti v letadle. Po třetí to už nezkoušel, něco zamumlal do vysílačky (bylo mu prd rozumět) a změnil kurz. Pochopli jsme, že v Praze rozhodně přistávat nebudeme. Možná jsme v tu chvíli byli za to i rádi, bůhví jak by to dopadlo A tak jsme nakonec zkončili na letišti v Mnichově. V letadle jsme čekali další hodinu a půl a čekali, co se bude dít. Lidi v letadle z toho měli docela srandu a brali to jako zážitek (bohužel neměli za sebou cestu z USA, ale jen z Londýna). Nakonec pěkně vyprodali všechno občerstvení a došla jim i voda. Posádka absolutně nevěděla, co se bude dít a rozhodně nám nedala žádný informace. Jen nám oznámili, že pro dnešní den v Mnichově končí a že máme jít na pasovou kontrolu a vyzvednout si svá zavazadla. Kolem půlnoci jsme se teprve dostali na pasovou kontrolu, před kterou vypukla panika. Protože celé letadlo vyhnali do malé chodbičky, do které vedli eskalátory. Lidi co jeli po eskalátoru už samozřejmě neměli kam vystoupit, protože se před výstupem vytvořil dav lidí, který čekal na pasovou kontrolu a vznikla panika. Němeční celníci přitom jen koukali a neudělali vůbec nic, jen se tvářili důležitě. I když většina lidí z letadla měla cestovní pas EU, celníky to vůbec netankovalo a každému důkladně pas zkontrolovali. Některým kontrolovali i řidičské průkazy a ptali se na stupidní otázky jako je náš účel cesty. Jaký by asi mohl býl, když jsme tu zkončili nedobrovolně? Nikdo z nás v Michově přece být nechtěl, zároveň nikdo neměl šanci odbočit z letadla někam jinám než k pasové kontrole. Tohle je na tom snad to nejabsurdnější a nechápeme to.

Když jsem konečně prošli kontrolou a vyzvedli si zavazadla, přišla slečna z British Airways s tím, že nám poskytne nějaké informace. Řekla nám pouze naučenou větu, kterou omílala pořád dokola - že dělají co mohou (nedělali ale vůbec nic, protože bylo 12 večer a nikoho nesehnali) a že možná zítra večer poletí nějaká pravidelná linka, ale že neví, jestli bude místo pro 150 lidí. Samozřejmě nám bylo jasné, že do pravidelných linek z Mnichova se 150 lidí nevejde. Všechny hotely u letiště jsou plné, takže nám British nezajistí ani ubytování. Ale prý se máme nechat potvrzení o nákladech, ale stejně neví, jestli nám někdo něco proplatí, protože celou situaci nezavinili oni, ale počasí. Super, v tuto chvíli jsme 36 hodin na cestě, bez pořádnýho spánku, jídla a nehodláme čekat do druhého dne odpoledne, až se něco možná začne dít a spoléhat se na to, jestli se vejdeme do letadla. Přečkali jsme dalších pár hodin na letištních lavičkách (už vím jaké to je a už se nebudu nikomu divit :D). V 5 ráno pro nás tedy přijel odvoz z Prahy a další 4 hodiny jsme jeli autem do Prahy. Do Prahy jsem konečně dorazili v půl 9 ráno v pátek. Jak jsme se netěšili domů, tak jsme teď rádi, že tu jsme. Pořád nás ještě má při našich cestách co překvapit. Jedna věc je počasí, za to dopravce nemůže, nicméně, chování British Airways bylo od začátku tak příšerný, že už jen s principu s nimi nikam víckrát nepoletíme. O cestující jim vůbec nejde (kord na těchto krátkých linkách). Děkujeme tímto tedy British Airwas za skvělý zažitek. Cesta z Londýna do Prahy trvala stejně dlouho jako z Los Angeles do Londýna :).

9:00     23.6.2017     Praha.