Cestování letadlem s miminkem

Rezervace letenky pro miminko

Plánujete s miminkem první leteckou dovolenou? Mrkněte na náš článek, kde vám poradíme, jak se dá cesta letadlem snadno zvládnout. I já byla před prvním letem vystresovaná, ale pokud se na cestu letadlem s miminkem dobře připravíte, není se čeho bát.

Cestovní pas pro miminko už máte (pokud ne, přeskočte sem), cílovou destinaci také máte vybranou, tak je na čase vašemu miminku koupit letenky.

Do vyhledávače letenek nezapomeňte zadat počet dětí a věk dítěte (infant). Podmínky aerolinek jsou různé, proto si je nezapomeňte před koupením letenky dobře pročíst. Na webu aerolinek např. najdete nejčastější otázky při cestování s kojencem.

Některé aerolinky omezují počet dětí, které s vámi cestují. Většina aerolinek přepravuje kojence už od 7 dnů po narození.

Kolik mě bude stát cestování letadlem s miminkem?

Pro děti do 2 let platí snížený tarif (0 - 20% z tarifu). Neplatí se letenka, ale poplatek. Např. Smartwing si účtuje 10% poplatek z ceny letu dospělé osoby, některé aerolinky zase mají pevně daný poplatek, např. 25 GBP se platí za kojence u Ryanair. A na některých trasách se zase neplatí žádný poplatek.

Kojenec do 2 let může v letadle cestovat 2 způsoby

Buď na vašem klíně nebo od určitého věku na vlastní sedačce, ale musí být v autosedačce. Ryanair umožňuje od 1 roku cestovat na vlastní sedačce za použití dětský bezpečnostních pásů AmSafe CARES.

Cestování na klíně rodiče

Dítě do 2 let věku u většiny aerolinek nemá nárok na svou vlastní sedačku, cestuje na vašem klíně a nemá ani nárok zavazadla. Kojenec dostane v letadle vlastní bezpečnostní pás, který připevníte na svůj pás a kojenci ho obepnete kolem pasu. Tímto pásem musí být připoutaný minimálně při vzletu, přistání a v době, kdy svítí upozornění “připoutejte se”.

Kromě bezpečnostního pásu pro miminko vám dá letuška i dětskou plovací vestu a měla by vysvětlit nouzové přistání s miminkem na klíně (případně se mrkněte do bezpečnostních instrukce v kapse na sedadlu před vámi).

Cestování letadlem v autosedačce

Dítě od určitého věku (většinou od 6 měsíců až 1 roku) může cestovat na vlastní sedačce v autosedačce. Autosedačka musí být certifikovaná do letadla. Má na sobě zvláštní označení. Pokud si vyberete tento způsob přepravy, tak počítejte s tím, že zaplatíte za další sedadlo. I tady bývá tarif snížený, ale není tak výhodný jako když dítě cestuje na klíně. Např. u ČSA je poplatek 75 % z ceny jízdného.

Cestování letadlem v dětské postýlce

Na dlouhých letech jsou letadla vybavená závěsnou postýlkou (bassinet) s nosností do 11 kg (rozměry 75x34x22 cm). Zjistěte si, kde se tyto postýlky u vašeho letu nacházejí a rezervujte si na tato místa sedadla online. Většinou bývají umístěné v přední části letadla nebo v první řadě, kde je více místa. Postýlku si raději rezervujte předem v kontaktním centru dané aerolinky. Některé aerolinky si za půjčení postýlky účtují poplatek.

Jaká jsou v letadle nejlepší místa pro děti?

U většiny aerolinek je možné rezervovat sedadlo on-line. Při cestování s dítětem do 2 let doporučujeme sedadla úplně v první řadě, kde máte před sebou o něco více místa, kde si může dítě lézt, stoupnout si a zároveň vás nemusí trápit, že by kopalo do sedačky cestujícího před vámi. Některé aerolinky si za tato místa (kde je více prostoru) účtují poplatek. Ale pokud máte akčního kojence, rozhodně to za příplatek stojí. Některé aerolinky (narazila jsem na to u lowcost přepravců) bohužel rezervaci těchto míst s kojencem neumožňují, prý kvůli bezpečnosti. U Smart Wings, Travel Servisu a ČSA jsme s tím ale problém neměli a místa v první řadě šla rezervovat on-line za poplatek. Akorát při zpáteční cestě nás na odbavení upozornili, že nás mohou letušky kvůli bezpečnosti v letadle přesadit. Ale v letadle s tím problém neměly a místa nám zůstala.

Děti také nemohou sedět na sedadlech u nouzových východů. Cestující na těchto sedadlech totiž musí v případě nehody pohotově otevřít nouzový východ.

Má dítě nárok na zavazadlo?

Zda má vaše dítě nárok na zavazadlo si zjistěte u dané aerolinky, podmínky se liší, ale obecně platí, že u většiny leteckých společností nemá dítě, které cestuje na klíně dospělého nárok na příruční a odbavené zavazadlo. Některé aerolinky odbavené zavazadlo pro kojence umožňují v případě zakoupení lepšího tarifu (např. u Smartwings, ČSA).

Pokud jste pro dítě zakoupili sedadlo, tak má obvykle nárok na jedno odbavené zavazadlo.

Dětské postýlky a autosedačky jsou většinou přepravovány zdarma a není třeba je dopředu hlásit. Stejně tak je bezplatně přepravovaný kočárek. Jen u některých lowcost přepravců si můžete zdarma vzít buď kočárek nebo autosedačku. To si zjistěte předem. U běžných aerolinek můžete většinou obojí.

Mrkněte na naše další články o cestování letadlem s miminkem:

4/5 - (4 hlasů)

Jaký je váš názor?