Cestování s dětmi do zahraničí – jaké cestovní doklady musejí mít?

Plánujete s dětmi dovolenou v zahraničí? Pak nesmíte před cestou zapomenout na pár důležitých věci, které by vám mohly zkomplikovat odjezd. Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky rodičů ohledně cestování s dětmi do zahraničí.

Dozvíte se, jaké cestovní doklady děti musejí mít kvůli cestování do zahraničí, jaké jsou lhůty pro vydaní a kolik stojí, zda je lepší nechat dítěti vystavit cestovní pas nebo občanský průkaz nebo kdy bude dítě potřebovat souhlas rodiče s vycestováním.

SLEVY FEEDO.CZ Mrknout na slevové kupony na Feedo.cz

Cestovní kočárky, autosedačky, kosmetiku pro miminka, plenky, hračky a mnoho dalšího.
Zobrazit kupóny
1

Musí mít dítě vlastní cestovní doklad?

Ano, každé dítě musí mít vlastní cestovní doklad. Pryč jsou totiž doby, kdy dítě mohlo cestovat pouze na cestovní pas rodiče. Dnes musí mít cestovní pas nebo občanský průkaz pro cestu do zahraničí i nově narozené miminko.

2

Kde platí cestovní pas a kde platí občanský průkaz?

Pokud s dítětem plánujete cestu v rámci EU nebo pojedete do těchto zemí: Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Makedonie, Srbsko, Norsko, Švýcarsko a Island, bude stačit dětský občanský průkaz. Do ostatních zemí může dítě vycestovat na cestovní pas, stejně jako všichni dospělí.

3

Jaké jsou lhůty pro vydání a kolik stojí?

Občanský průkaz pro dítě

  • Správní poplatek: 50 Kč za OP / 100 Kč
  • Lhůta pro vydání: do 30 dnů
  • Platnost: 5 let
  • Doklad vyřídíte: na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností
  • Budete potřebovat: rodný list dítěte, váš doklad totožnosti jako rodiče, dítě pro vyfocení, případně původní občanský průkaz dítěte

Cestovní pas pro dítě

  • Správní poplatek: 100 Kč (2 000 Kč ve zkrácené lhůtě)
  • Lhůta pro vydání: do 30 dnů (6 pracovních dnů ve zkrácené lhůtě)
  • Platnost: 5 let
  • Doklad vyřídíte: na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností
  • Budete potřebovat: rodný list dítěte, váš doklad totožnosti jako rodiče, dítě pro vyfocení, případně původní cestovní pas dítěte
4

Mám dítěti nechat vystavit cestovní pas nebo občanský průkaz?

Jestli necháte dítěti vystavit cestovní pas nebo občanský průkaz je jen na vás. Rozdíl mezi cestovním pasem a občanským průkazem je v ceně (CP je o 50 Kč dražší), ale především se liší v tom, v jakých státech daný cestovní doklad platí. My jsme nechali dítěti (tehdy 2 měsíčnímu miminku) vystavit rovnou cestovní pas, protože s ním narozdíl od občanského průkazu může vycestovat do více zemí. Dítěti můžete ale vystavit i oba cestovní doklady.

5

Co když si dítě není na cestovním dokladu podobné?

Platnost cestovního dokladu je 5 let, ale raději před cestou zkontrolujte, jestli si je dítě na cestovním pasu nebo občanském průkazu stále podobné. Pokud by totiž výrazně změnilo vzhled, budete mu muset nechat vystavit cestovní doklad dříve, než mu skončí platnost. Rodiče u malých dětí často nechávají měnit pas každý rok.

6

Co když dítě cestuje do zahraničí bez rodiče?

Pokud dítě cestuje s rodičem, ale nemá stejné příjmení (protože má např. příjmení po tátovi, ale cestuje pouze s mámou), může se stát, že po vás budou chtít na hranicích Souhlas druhého rodiče s vycestováním dítěte.

V případě, že dítě cestuje do zahraničí bez rodičů (např. s prarodiči) nebo když s sebou berete na dovolenou i kamaráda svých dětí, bude dítě potřebovat Souhlas zákonného zástupce s vycestováním nezletilé osoby do zahraničí.

Jak písemný souhlas rodiče vypadá, si můžete prohlédnou na stránkách MZV ČR. Souhlas je potřeba mít i v AJ. Stejně tak tam zjistíte i informace, do kterých států je toto potvrzení potřeba.

Víte, jak vyřídit cestovní pas pro miminko?

Mrkněte na náš článek, jak vyřídit cestovní pas pro miminko.

5/5 - (2 hlasů)

Jaký je váš názor?