Co potřebujete vědět ohledně cestování se psem do zahraničí

Plánujete dovolenou v zahraničí se svým čtyřnohým mazlíčkem? Nezáleží na tom, jestli cestujete se psem do zahraničí autem nebo letadlem, pro psa může být cesta stresující a je potřeba ho na ni připravit, aby byl co nejvíce v pohodě. Kromě toho musíte mít pro psa vyřízené potřebné doklady a očkování. Mrkněte se, na co nesmíte při cestování se psem do zahraničí zapomenout.

Jaké doklady jsou potřeba k cestování se psem do zahraničí?

  • Zvíře musí mít mikročip
  • Nebo tetování prokazatelně provedené před 3.7.2011
  • Musí mít cestovní pas
  • Platné očkování proti vzteklině
  • Musí být odčervené proti echinokokóze
  • Finsko, Irsko, Malta, Švédsko a Velká Británie vyžadují vyšetření na vzteklinu

Cestovní pas pro psa

Pes, kočka i fretka musí mít svůj vlastní cestovní pas, který je jednotný v rámci celé Evropské unie. Pet Passport vám vystaví veterinář, který je k jeho vystavení schválený a registrovaný u krajské veterinární správě. Cena za vystavení cestovního pasu pro psa se pohybuje kolem 500 Kč. V pasu musí být uvedena osoba, kterou zvíře do zahraničí doprovází. Pokud by zvíře doprovázela jiný osoba, musí mít u sebe písemné zmocnění majitele.

Jak cestovní pas pro psa vypadá, si můžete prohlédnout na stránkách Státní veterinární správy.  Rozhodně vám pro cestu do zahraničí (i kdyby to bylo jen na Slovensko) nestačí žlutý očkovací průkaz.

Nechte psa označit mikročipem

Pes musí být pro cestu do zahraničí očipovaný. Čip veterinář vpraví pod kůži psa a má svůj specifický kód, který musí odpovídat normám a lze ho načíst čtecím zařízením, které se používá v EU. Cena se pohybuje kolem 500 Kč a více. Kromě čipu je uznatelné i tetování, ale musí být prokazatelně provedené před 3.7.2011. Pes musí být označen mikročipem ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu.

Mějte platné očkování proti vzteklině

Kromě cestovního pasu a mikročipu musí mít pes do zahraničí i očkování proti vzteklině. Očkování veterinář zapíše do cestovního pasu zvířete. Aby bylo očkování platné, je důležité abyste dodrželi časové lhůty. Očkování proti vzteklině stojí cca 250 Kč - 450 Kč.

Nechte psa odčervit

Pokud navíc cestujete do Velké Británie, Finska, Irska nebo na Maltu, musíte povinně vašeho psa odčervit (ošetření proti echinokokům) a potvrdit odčervení do pasu. Odčervení musí proběhnout 120 – 24 hodin před vstupem do země.  Odčervovací přípravek musí obsahovat účinnou látku praziquantel jinak není platné.

Na co dalšího si dát pozor?

S jedním majitelem může jet maximálně 5 zvířat. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže. 

Nezapomeňte na cestovní pojištění pro psa

Nemoci a úrazy se nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Ačkoliv cestovní pojištění pro psa není vyžadováno, pro cestu do zahraničí ho můžeme jen doporučit. Cestovní pojištění pro psa sice není možné uzavřít samostatně ale můžete uzavřít pojištění v rámci připojištění ke svému cestovnímu pojištění (majitele, který je uvedený v očkovacím průkazu psa).

50% sleva

Na cestovní pojištění od AXA

Kliknout pro slevu

Kde hledat více informací?

Mrkněte na stránky Státní veterinární správy, kde se dočtete všechny potřebné informace o přepravě zvířat do zemí EU a mimo EU.

Jedete se psem mimo EU?

Pokud pojedete se psem mimo státy Evropské unie, musíte se řídit pokyny, které stanovila veterinární správa dané země. Počítejte s tím, že některé země budou vyžadovat osvědčení k vývozu nebo ověření pasu zvířete od Státní veterinární správy a s tím je spojený správní poplatek 50 Kč nebo 100 Kč.

4.5/5 - (2 hlasů)

Jaký je váš názor?