Jaké cestovní doklady nesmíte zapomenout vyřídit před odjezdem

Cestovní doklady

V tomto článku vám prozradíme, jaké cestovní doklady budete potřebovat, aby vaše dovolená neskončila dřív, než začala.

Občanský průkaz

V zemích EU i Schengenského prostoru si vystačíte pouze s platným občanským průkazem.

Pozor: Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte, že od roku 2012 musí mít vlastní cestovní doklady i ony.

Cestovní pas

Cestovní pas budete potřebovat pro cestu do ostatních zemí mimo EU a Schengenský prostor.

TIP: můžete mít v záloze třeba 2 pasy, pro případ ztráty nebo odcizení.

Podle zákona totiž můžete mít hned několik platných cestovních pasů. Musíte ale žádost o další cestovní pas odůvodnit (např. tím, že jste v minulosti navštívili nějakou arabskou zemi a chystáte se do Izraele).

Pokud máte zastaralý pas, vyměňte si ho za biometrický pas. Do některých zemí (jako je třeba USA) vás dokonce bez biometrického pasu nepustí.

Nezapomeňte zkontrolovat platnost cestovního dokladu

Doporučujeme občas platnost cestovních dokladů zkontrolovat. Byla by škoda, kdyby se vám odjezd zkomplikoval kvůli banalitě, jako jsou propadlé cestovní doklady.

Pozor: některé země vyžadují, aby platnost cestovního dokladu byla ještě 6 měsíců po odjezdu ze země.

Vízum

Do některých zemí můžete cestovat jen s pasem, ale do jiných budete potřebovat vízum. Před cestou si proto nezapomeňte ověřit, jaké jsou podmínky pro vstup na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Státy, které nepodléhají vízové povinnosti najdete zde

Státy, které podléhají vízové povinnosti najdete zde

Mezinárodní řidičský průkaz

Pokud máte v plánu půjčit si v zahraničí auto nebo motorku, je mezinárodní řidičský průkaz nezbytností.
Z našich zkušeností vám sice v některých zemích, zejména Jihovýchodní Asie (např. v Thajsku, na Bali atd.) půjčí motorku i bez mezinárodního řidičáku. Ale problém může nastat v případě, že vás zastaví policie nebo se zapletete do dopravní nehody.

Proto jeho vyřízení nepodceňujte. Mezinárodní řidičák vám vystaví na počkání. Bude vás to stát pouze čas ve frontě na úřadě, zaplacení poplatku 50 Kč a jednu fotografii.

Pozor: existují 2 verze mezinárodního řidičského průkazu, jeden je podle Ženevské úmluvy (je vydáván na 1 rok) a druhý je podle Vídeňské úmluvy (je vydáván na 4 roky) a každý z nich platí pro jiné země. Úřednici proto sdělte země, do kterých se chystáte vycestovat.

Mezinárodní očkovací průkaz

Mezinárodní očkovací průkaz je povinný do některých zemí. Zejména pokud se chystáte do zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice, budete si ho muset vyřídit. Vystavuje se počkaní v každém očkovacím centru za poplatek 100 Kč. Doktor vám tam přepíše vaše záznamy z českého očkovacího průkazu a potvrdí razítkem.

Dejte si pozor na to, aby byl přepis čitelný, jinak vám bude k ničemu.

Cestovní pojištění

V zemích EU vám částečné náklady na zdravotní péči proplatí vaše česká zdravotní pojišťovna. Pokud navštívíte smluvní zdravotnické zařízení, budete mít tedy stejnou péči jakou mají občané dané země.

Pokud se ale chystáte mimo EU je cestovní pojištění nepostradatelné a je dobré ho uzavřít. Doporučujeme vždy sjednat nejvyšší cestovní pojištění, ideálně bez limitů.

Pokud máte cestovní pojištění v rámci platební karty, doporučujeme důkladně přečíst podmínky, abyste později nebyli nemile překvapení.

Kreditní karta

Kreditní kartu by s sebou měl vozit každý cestovatel, v některých zemích (např. USA) se bez kreditky dokonce neobejdete. Budete ji potřebovat v hotelu, v autopůjčovně atd.).

Pozor: s pořízením kreditní karty si pořizujete úvěr, pokud včas nebudete splácet, počítejte s tím, že budete platit vysoké úroky.

Na co ještě nezapomenout

Nezapomeňte si vytisknout, případně nahrát do telefonu letenku, potvrzení o rezervaci ubytování, o rezervaci auta, jízdenky, vstupenky a další potřebné doklady.

TIP: Doporučujeme pořídit si kopii všech důležitých dokladů.

Zejména cestovní pasy je dobré naskenovat a nahrát do e-mailu nebo na nějaké internetové uložiště a zabezpečit je heslem. Budete k nim mít přístup odkudkoliv a nemusíte kopie tisknout. Kopie cestovních pasů vám usnadní vydání náhradního cestovního pasu v případě, že ho ztratíte nebo vám ho někdo odcizí.

5/5 - (1 hlasů)