Cestovní pas pro miminko a občanský průkaz

Rádi byste s miminkem do zahraničí? Pak bude potřebovat svůj vlastní cestovní doklad, dítě už dávno nelze zapsat do pasu rodiče.

Děti mohou do zahraničí vycestovat na cestovní pas nebo vlastní občanský průkaz. Připravili jsme pro vás kompletní návod, jak zařídit cestovní pas pro miminko nebo dítě.

Občanský průkaz nebo cestovní pas?

Občanský průkaz platí pouze v rámci Evropské unie a států Norska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Albánie nebo Švýcarska. Pokud chcete s miminkem cestovat i do dalších zemím, nechte mu vystavit cestovní pas. Za občanský průkaz pro dítě do 15 let (se standartní lhůtou vystavení do 30 dnů) zaplatíte 50 Kč a za cestovní pas 100 Kč.

Jak vyřídit cestovní pas pro miminko

O cestovní pas dítěte může zažádat rodič (resp. jeho zákonný zástupce) na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo v hlavním městě na úřad městské části Prahy 1 až 22.

Nemusíte tedy na úřad podle bydliště. S sebou budete potřebovat svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. V případě, že má dítě vydán již platný občanský průkaz nebo cestovní doklad, můžete ho předložit místo rodného listu.

Nezapomeňte vzít miminko na úřad s sebou, musí ho na pas vyfotit. Otisky se do 12 let u dítěte nesnímají. Cestovní pas platí na 5 let, ale podmínkou je, že si dítě bude na fotografii podobné. Většinou tak rodiče nechávají každý rok dělat nový pas. Poplatek je 100 Kč a pas je do 30 dnů hotový. Na úřadě pas vyzvedne opět zákonný zástupce dítěte po předložení občanského průkazu. Můžete využít možnosti zaslat si od úřadu SMS, jakmile bude pas připravený.

Potřebujete cestovní pas expresně?

Od roku 2018 je nově poplatek za vystavení pasu pro dítě mladší 15 let 1000 Kč a pro vystavení pasu do 24 hodin 2000 Kč. Zažádat lze opět u kteréhokoli úřadu obce s rozšířenou působností nebo úřadu městské části, ale k vyzvednutí bude pouze na pracovišti Ministerstva vnitra (blízko stanice metra Pražského povstání).

SLEVY FEEDO.CZ Mrknout na slevové kupony na Feedo.cz

Cestovní kočárky, autosedačky, kosmetiku pro miminka, plenky, hračky a mnoho dalšího.
Zobrazit kupóny

Potřebujete občanský průkaz expresně?

Od roku 2018 je nově poplatek za vystavení občanského průkazu pro dítě mladší 15 let 300 Kč a pro vystavení pasu do 24 hodin 500 Kč. Průkaz je se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem. Občanský průkaz platí 5 let. Pokud dítě změní podobu, doporučuje se zažádat o nový občanský průkaz. Poplatek za občanský průkaz do 30 dnů je 50 Kč.


Zajímá vás naše zkušenost?

My jsme nechávali dělat pas pro Niky cca ve 2 měsících, kdy jsme plánovali cestu autem do Itálie. Na úřad jsem se objednala on-line na určitou hodinu, byl srpen a nechtěla jsem riskovat dlouhou čekací dobu. Na úřadě jsem pouze zadala do jejich automatu na pořadové lístky kód, který mi přišel na e-mail a prakticky ihned jsem šla na řadu.

Paní úřednici jsem řekla, že chci cestovní pas pro miminko. Bylo vidět, že úplně nadšená není, vyfotit 2 měsíční miminko není úplně snadný a někdy to zabere dost času. I pro focení miminek platí přísná pravidla, jak má fotka vypadat. Dítě musí mít otevřené oči a koukat přímo.

Předala jsem ji svoji občanku a originalní rodný list dítěte. Paní si nejprve všechny údaje zapsala a zaplatila jsem poplatek 100 Kč. Od paní úřednice jsem dostala bílou plenu přes rameno (prý mají speciální, no zdála se mi jako všechny ostatní) a Niky jsem si posadila na klín před foťák. V té době už docela zvládala držet hlavičku, takže nebyl problém ji vyfotit. Zvládli jsme to asi na potřetí. Niky sice pořád koukala na strop, takže se paní úřednice snažila před ní mávat pískací hračkou, aby koukala před sebe a nakonec se to povedlo. Celé focení nám zabralo asi 7 minut. Za 14 dnů byl pas hotový. Na to, že byl začátek srpna (2018), tak musím říci, že to na Praze 11 zvládají rychle. Dítě pak dostane klasický biometrický pas, akorát je bez otisků prstů.

Když jsme s Niky v 10 měsících plánovali první leteckou dovolenou na Kanárských ostrovech, už si na fotce moc podobná nebyla. Četla jsem zkušenosti ostatních, jak moc se na letišti řeší podoba miminka a většinou se všichni shodovali na tom, že pokud s ním cestujete v rámci EU, tak většinou s tím na letišti nikdo problém nemá.

U nás prošla miminkovská fotka bez povšimnutí (tím, ale neříkám, že nemusíte narazit na nějakého šťouravého celníka, kterému se fotka nebude zdát, je to na zvážení každého).

Osobně bych nový pas řešila v případě, že bychom letěli mimo EU, třeba do USA.

SLEVY FEEDO.CZ Mrknout na slevové kupony na Feedo.cz

Cestovní kočárky, autosedačky, kosmetiku pro miminka, plenky, hračky a mnoho dalšího.
Zobrazit kupóny

Mrkněte na naše další články o cestování letadlem s miminkem:

4.8/5 - (67 hlasů)

Jaký je váš názor?