Co je Bitcoin a jak ho využít při cestování?

Lidé většinou kupují kryptoměny kvůli investici, ale není podmínkou, že musíte s Bitcoinem obchodovat. Bitcoin se vám může hodit i při cestování nebo v každodenním životě. Pokud s kryptoměnami ještě nemáte zkušenost, mrkněte se, co je Bitcoin, jak můžete bitcoin využít a kde všude můžete bitconem platit a to nejen na cestách.

Co je Bitcoin?

Bitcoin (BTC) je nejrozšířenější digitální kryptoměna a internetová platební síť, ve které se používá. Vznikl v roce 2008 a není kontrolován žádnou světovou vládou. Zjednodušeně řečeno, bitcoin je tvořen počítači, každý bitcoin je v podstatě jeden počítačový soubor, který je uložen v digitální peněžence nebo bitcoinovém trezoru.

Na hodnotu bitcoinu mají vliv samotní uživatelé - kurz se odvíjí od aktuální poptávky a v tuto chvíli je kurz bitcoinu nejvyšší v historii.

Bitcoin můžete využít pro různé typy transakcí, online platby, levné mezinárodní platby atd.

Bitcoin je volně směnitelný a každá transakce se zaznamenává ve veřejném seznamu tzv. blockchain (který zaručuje anonymitu). Samotná platba se pak uskutečňuje téměř okamžitě.

Bitcoin má omezenou nabídku 21 milionů mincí - v oběhu nikdy nebude více mincí. Poslední bitcoin by měl být těžen kolem roku 2140.

Jednotka bitcoinu je označována jako mince (1 BTC) a má 8 desetinných míst. Nejmenší jednotka je neoficiálně nazývána satoshi. To je jedna stomiliontina jednoho bitcoinu (0,00000001 BTC).

Kde koupit bitcoin?

Bitcoin můžete koupit na specializovaných burzách jako je Bitstock, nebo v online směnárnách jako je například coinbase či simplecoin. Bitcoin koupíte i ve speciálních bakomatech (bitcoinmaty) nebo můžete dostat v bitcoinech zaplaceno za odvedenou práci nebo služby.

V dalším článku vám poradíme, jak koupit bitcoin krok za krokem.

Kde platit bitcoinem?

Bitcoiny jsou virtuální peníze s kterými můžete v dnešní době platit na řadě míst platit po celém světě. V Praze s nimi zaplatíte v kavárnách (např. Paralelní Polis) nebo s nimi můžete nakupovat zboží v e-shopech (Alza.cz, Mana.cz). S bitcony můžete také platit za různé služby jako je prodlužování nebo registrování domén na Wedosu, rezervovat ubytování apod.

Kde všude můžete platit bitcoinem zjistíte na webu Coinmap.org. Najdete na něm mapu provozoven, které přijímají bitcoiny. Rozhodně tam nejsou všechny, pouze ty, které se tam registrovaly, ale pokud chcete prozkoumat určitou lokalitu, může být mapa skvělou inspirací.

Jak bitcoin využít na cestách?

Co se týče cestování, může bitcoin ulehčit cestování řadě turistů. S bitcoinem můžete snadno platit za ubytování nebo letenky. Prodej letenek přes bitcoin nebízí např. vyhledavač letenek CheapAir.com, stejně tak si přes něj můžete půjčit auto nebo zaplatit v bitcoinech za hotel. Když už jsme u ubytování, mrkněte na weby bitcoin.travel nebo Travala.com. Nabízí ubytování v hotelech, hostelech a soukromých pokojích jako turisty oblíbený server Booking.com.

Bitcoinová peněženka je nutností

Abyste mohli bitcoin běžně používat, musíte mít speciální bitcoinovou peněženku, kterou si stáhnete do svého chytrého telefonu.

Platební karta k virtuální peněžence

Na řadě míst můžete platit z vaší bitcoinové peněženky, ale na řadě míst, bitcoiny nepřijímají. V tom případě je nejsnažším způsobem pořídit si k bitcoinové peněžence platební kartu.

Bude se vám hodit i na cestách, pokud z nějakého důvodu (ať už kvůli bezpečnosti, ne moc výhodném kurzu atd.) nechcete využívat svou českou platební kartu.

Dobrou volbou je platební karta Wirex, kam můžete nahrát své virtuální mince a poté s ní platit všude jako se svou platební kartou. Nahrané bitcoiny se automaticky konvertují na místní měnu. Výhodou karty Wirex je i cashback. S každou platbou získáte zpět určité procento z utracené částky. Nevýhodou jsou poplatky, pokud službu nevyužíváte.

Oblíbená je i platební karta od firmy Bitwala. Pokud máte navíc platební kartu Revolut, budete mít výběry z bankomatů zdarma a peníze můžete snadno převádět mezi Bitwala kartou a Revolut kartou přes mobilní aplikaci.

V dalším článcích vám poradíme, jak koupit bitcoin, jak prodat bitcoin a jak si pořídit bitcoinovou peněženku.

5/5 - (2 hlasů)

Jaký je váš názor?