Usnadní Covid pas cestování v rámci EU?

Letošní léto by mohl cestování usnadnit tzv. covid pas, který by mohl být doslovnou vstupenkou do běžného života a pomoci nastartovat cestovní ruch. Evropská komise chce na konci března představit návrh COVID certifikátů (covid pasů).

Jaké by byly výhody covid pasu?

Díky covid pasům by bylo možné cestovat v rámci Evropské Unie bez testů, karantén či dalších podmínek. Covid pas by tak usnadnil cestování v rámci EU, ať už by se jednalo o cestu za příbuznými, na pracovní cestu nebo na dovolenou. Usnadnil by cestování leteckou dopravou a mohl by být propustkou na sportovní a kulturní akce.

V Česku by se mohl začít používat covid pas v květnu.

O co nejdřívější zavedení covid pasů usilují hlavně jihoevropské státy (Řecko, Itálie a Španělsko) kvůli nadcházející turistické sezóně a některé letecké společnosti. Covid Pas by mohl být využíván i pro cestování ze třetích zemí do Evropy.

Jak bude covid pas vypadat?

Covid pas bude možné používat přes mobilní aplikaci. Měl by mít podobu jednotného certifikátu s QR kódem. Nenazýval by se covid pas, ale certifikát, který by se naskenoval a díky tomu byste byli vpuštěni za hranice. Zatím by bylo akceptováno očkování pouze vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou.

Dokud ale nebude očkování dostupné všem, měl by QR kód obsahovat i informace o prodělaném onemocnění a potvrzení o negativních testech.

Co v covid pasu bude zaznamenáno?

V covid pasu by kromě očkování mohlo být potvrzení o negativních testech. Samozřejmě za předpokladu bezpečného sdílení dat.

Covid pas a letecká doprava

V současnosti mohou létat pouze ti, kteří na své náklady podstoupí test a mnoho lidí to od cestování odrazuje. Nejen, že se cesta prodraží, ale podstoupení PCR covid testu nemusí být pro každého příjemné. Další lidi odrazuje karanténa.

Pokud by stačilo ukázat pouhý certifikát, mohlo by to lidi motivovat k většímu nakupování letenek.

Některé aerolinky již hlásí, že jakmile bude vakcína dostupná, nepustí do svých letadel neočkované. Nicméně, Mezinárodní rada letišť není povinnému očkování příliš nakloněna a chtěla by variantu, kdy by si lidé mohli vybrat mezi očkováním a testem.

Zatím je totiž stále nevyřešena spousta otázek ohledně diskriminace neočkovaných a tím zasahování do základních práv lidí nebo zneužití dat.

Není také vyřešena otázka, zda očkovaní mohou virus stále přenášet nebo jak dlouho ochrana trvá.

4.2/5 - (5 hlasů)

Jaký je váš názor?