Pojďme se spolu podívat, jak to v Dominikánské republice chodí s penězi. Dozvíte se, kolik peněz si s sebou můžete dovést, kde nejlépe vyměnit peníze, jaké dávat spropitné, jaké jsou běžné ceny a na co si dát pozor, abyste se nedostali do maléru.
Měna v Dominikánské republice
Oficiální měnou Dominikánské republiky je dominikánské peso (DOP), které se dělí na 100 centavos. Největší bankovka je 1000 peso a nejmenší je 5 peso. V oběhu jsou také mince.
Kolik peněz můžu dovést?
Do Dominikánské republiky můžete přivést jakoukoliv měnu a částku. Jen pokud hodnota dovážené měny přesáhne 10.000 USD na osobu, jste po příletu povinni vyplnit formulář o dovážených finančních prostředcích do země. Pokud u vás celník najde hotovost nad 10.000 USD, aniž by jste před tím vyplnili formulář, můžou vám být peníze zabaveny.
Na tohle pozor
Banky a směnárny
Nejvýhodnější kurz seženete v bankách (v tzv. cambios), kde si účtují nízké transakční poplatky. Banky mají otevřeno ve všední dny od 8.30 do 15.00, případně do 16.00 hodin. Některé banky mají otevřeno i v sobotu dopoledne.
Narazit můžete i na další banky, např. Banco Progreso, Banco Popular, Scotiabank nebo Banco León.
Směnárny v hotelech nebo na ulicích zpravidla nejsou tak výhodné, samozřejmě ale můžete narazit na výhodný kurz i ve směnárnách. Směnárny mívají otevřeno déle než banky včetně víkendů.
Doporučujeme měnit vždy jen malou část peněz. Zpětná výměna peněz (max. do 30% původně vyměněné částky) je vázána na předložení dokladu o původní směně.
Měnit za dolar nebo euro?
Na spoustě míst můžete dokonce platit i samotným dolarem. Za dolar nakoupíte výhodně i výlety kvůli výhodnějšímu směnnému kurzu.
Směnit můžete bez problému i euro, ale kurz většinou není až tak výhodný, jako je u dolaru.
Něměňte peníze na ulici
V lepším případě vás směna přijde draho, v tom horším případě se může se stát, že obdržíte bankovky falešné nebo budete rovnou okradeni. Měnit peníze na ulici je navíc zákonem zakázáno.
Platební karty
V lepších hotelech, obchodech a restauracích v turistických střediscích jsou přijímány platební karty Visa a MasterCard. V malých obchodech se platí pouze hotově.
Některé obchody si ale účtují celkem vysoký poplatek za platbu kartou.
Bankomaty
Bankomaty naleznete už prakticky všude. Akorát počítejte s tím, že výběr může být zpoplatněn, např. 5% poplatkem.
Jaké jsou platy místních?
Obecně je v Dominikánské republice bída, a proto místní každého cizinece automaticky považují za milionáře.
Pro představu, nejhůře jsou placeni dělníci, kteří berou měsíční mzdu do 6 až 8 tisíc peso (což odpovídá zhruba kolem 2500 až 3500 Kč). Lépe na tom jsou ředitelé středních společností nebo účetní jejichž mzda se pohybuje kolem 25000 peso (11 500 Kč). Nejvyšší platy jsou ve státní správě.
Jaké dávat spropitné?
Spousta Dominikánců pracuje v hotelích, v restauracích nebo se jinak angažuje v cestovním ruchu. Jejich mzda je stanovena ve formě měsíční výplaty, přesto spousta z nich spoléhá na vedlejší příjmy ze spropitného. Výše spropitného se liší v závislosti na typu povolání.
Spropitné za kufry
Na letišti vám pravděpodobně bude chtít někdo odnést kufry do auta, za takovou službu se sluší dát jeden až dva dolary, to samé platí pro odnesení zavazadel v hotelu.
Spropitné řidiči a průvodci v jednom
Zvykem je také odměňovat řidiče, který vás vozil po výletech. Takovou službu odměňte až 5 dolary za osobu.
Spropitné pokojské
Pokud jste byli spokojeni s prací pokojské, nechte jí na posteli nebo nočním stolku 2 až 3 dolary klidně každý den. Uvidíte jak váš pokoj bude krásně čistý a voňavý a jak na vás pokojská bude milá.
Spropitné v restauraci
V restauraci mimo hotel se dává zpravidla spropitné ve výši 10% útraty.
Spropitné v hotelu
Za dobré služby můžete odměnit recepčního ve vašem hotelu nebo číšníka, kterého si oblíbíte. Na konci vašeho pobytu jim můžete nechat třeba 10 dolarů, vývoz dominikánské měny je stejně zakázán.
Orientační ceny
Ceny za ubytování
V Dominikánské republice můžete sehnat ubytování velmi levně. Týden v komfortním apartmánu vás může vyjít na 7000 Kč (pro 2 osoby). Luxusnější ubytování vás přijde minimálně dvakrát tolik. Mrkněte se na Booking.com nebo na AirBnb.com
Ceny za jídlo v restaurace
Za běžné jídlo v levné restauraci (např. špagety, pizza) zaplatíte 7 USD. Pokud si dáte ryby nebo maso, které je v Dominikánské republice dražší zaplatíte od 13 do 20 USD. Ceny jsou samozřejmě orientační a budou se lišit v závislosti typu a lokalitě restaurace.
Ceny za nákup v obchodě
Mléko 1.17$
Chléb 1.21$
Banány 0.92$
Pomeranče 1.92$
1,5 l voda 0.96$
Místní pivo 1.9$
Zahraniční pivo 3.03$
Jaké jsou ceny v Dominikánské republice snadno zjistíte na Numbeo.com.
