Jaký je časový posun?
Dominikánská republika leží v Atlantickém časovém pásmu (GMT -4 hod.).
Dominikánská republika letní čas nezavádí.
Potřebuji adaptér?
Používají se zde zásuvky amerického typu, napětí je 110 -120 V/60 Hz. Často dochází k výpadkům proudu, ale v turistických střediscích má většina hotelů a restaurací generátory.
Adaptér seženete i na místě, ale doporučujeme si ho pořídit již u nás a vzít ho do příručního zavazadla.
Potřebuji vízum?
Čeští turisté nepotřebují pro cestu do Dominikánské repuvliky vízum. Pobyt ale nesmí být delší jak 90 dní.
Pokud pojedete do Dominikánské republiky s cestovní kanceláří, většinou turistickou kartu dostanete v ceně zájezdu.
Na letišti budete také vyplňovat mezinárodní regulační formulář, který předáte imigračnímu úředníkovi při příjezdu a odjezdu.
Co je možné dovést a vyvést?
Do Dominikánské republiky lze bezcelně dovézt 200 cigaret nebo 100 cigár nebo 50 doutníků: dále 1 litr alkoholického nápoje nad 22 % alkoholu, nebo dva litry s obsahem alkoholu 22 % nebo méně, nebo dva litry šumivého a dva litry běžného vína do 22 % alkoholu.
500 gramů kávy nebo 200 gramů rozpustné kávy, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, věci pro osobní potřebu v přiměřené míře a dárky do hodnoty 1000 USD.
Zakázán je také dovoz zbraní, výbušnin a nedeklarované měny. Za pašování drog hrozí vysoká pokuta a vězení.
Zakázán je také vývoz nezpracovaného zlata a minerálů, včetně larimaru a jantaru, korálů či jiných přírodnin, a předmětů vylovených z moře.
Clo nemusíte platit za suvenýry v hodnotě do 100 USD.
Na co si dát pozor?
Drogy
Protože Dominikánská republika sousedí s Haity, které je známé jako drogová velmoc je Dominikánská republika považována jako mezinárodní překladiště drog, odsud proudí columbijský kokain na severoamerický nelegální trh. Policie často na letištích provádí namátkové kontroly.
Prostituce
Kvůli prostituci do Dominikánské republiky přijíždí ročně tisíce turistů, především ze severní Ameriky ale i Evropy. Ženy jsou k ní dobrovolně donuceny, kvůli špatné finanční situaci. Jsou to mladé dívky i matky od rodiny, které manžel na víkend sbalí kufr a žena odjede do hotelu za cizincem, aby uživila svou rodinu.
Dominikánská republika je vůbec druhá nejrizikovější oblast na světě, po střední Africe s výskytem AIDS. Vyskytují se tu i jiné pohlavní choroby. Pokud se však vyhnete intimnímu kontaktu s domorodci, můžete této nemoci předejít.
Důležité kontakty
pohotovostní číslo 911
hasiči 809-6822000
národní policie 809-6823151
Červený kříž 809-6823792
Civilní obrana 809-6893898
CDE 809-5351100
Tecni-taxi 5672010
transporte turístico – taxi 809-4221330
stížnosti a reklamace 809-4125045
Je k dipozici internet?
Některé hotely vybírají za použití internetu poplatek, v některých je wifi připojení zdarma. Na každém rohu jsou tak internetové kavárny. Většina místních nemá doma internet a proto chodí tam. Ceny jsou velmi nízké.
Jak volat?
Všichni čeští operátoři mají v Dominikánské republice roaming, informujte se proto u svého operátora předem na aktivaci roamingu a ceny hovorů a SMS. Mobilní signál ale může v některých oblastech kolísat.
V případě delšího pobytu v Dominikánské republice se vyplatí koupit placenou telefonní kartu Orange. Telefonní karty se prodávají za 25, 45, 95 nebo 145 DOP.
Jak se domluvit?
Úředním jazykem je španělština, která se až na konkrétní specifické výrazy od kontinentální španělštiny neliší.
Někteří obyvatelé hovoří jazykem patois, které je směsí několika světových jazyků s jazykem používaných původními obyvateli ostrova.
Jaké je v zemi náboženství?
Naprostá většina (95%) obyvatel Dominikánské republiky jsou římští katolíci. Zbylá část jsou protestanti a ateisté. Křesťanství v zemi zavedli evropští kolonisté.
Obyvatelé
Původní obyvatelé ostrova byli indiáni (tainové), ale s příchodem Kryštofa Kolumba a Španělů, kteří na ostrov přivezli infekční choroby, byla většina indiánů vyhubena. Do dnešní doby přežilo pouze pár set jedinců.
70% obyvatel tvoří mulati nebo- li míšenci bělochů a černochů. 16% obyvatel jsou běloši, převážně potomci Španělů a 12% černochů, potomků někdejších otroků, přivlečených z Afriky. Zbytek tvoří přistěhovalci, kteřív Dominikánské pobývají většinou ilegálně.
