Kočárek do letadla

Plánujete s dítětem cestu letadlem a potřebujete vzít kočárek do letadla? Aerolinky jsou na to dobře připravené. Stačí, když se na letišti zastavíte u odbavovací přepážky, kde vám vytisknou identifikační štítek, který pověsí na kočárek (v zahraničí nahlaste kočárek jako "buggy").

Pokud se kočárek skládá z více částí, řekněte to pracovníkovi na odbavení (většinou se ale ptají). Můžete se rozhodnout jestli chcete kočárek umístit do zavazadlového prostoru (pokud už máte větší dítě, které nepotřebuje kočárek po dobu co bude na letišti) a nebo si vezmete kočárek až k letadlu.

Do zavazadlového prostoru většinou musíte odbavit každý kočárek (i malý typu golfky, protože na palubě letadla je málo prostoru - samozřejmě ale vše závisí na domluve s aerolinkou). Abyste předešli poškození, doporučujeme vzít si starší kočárek nebo si na něj alespoň pořídit obal. Případně ho můžete nechat obalit fólií, abyste předešli jeho poškození v zavazadlovém prostoru.

Aerolinky přepravují kočárek bezplatně. Jen u některých lowcost přepravců si můžete zdarma vzít buď kočárek nebo autosedačku (ne obojí). Na to se informujte předem. Klasické aerolinky většinou nemají problém, když si vezmete obojí.

TIP: Nám se pro cestu letadlem (ale i na cestování) výborně osvědčil malý kočárek typu golfky, který se dá snadno složit. Mrkněte na ně tady.

Na letištích si také můžete kočárek zdarma vypůjčit. Tuto službu nabízí i letiště Václava Havla v Praze. Pokud vás čeká let s přestupem, doporučujeme vzít si do příručního zavazdla nosítko nebo šátek. Na nosítka mrkněte sem.

Jak probíhá bezpečnostní prohlídka s kočárkem?

Jakmile máte označený kočárek a palubenky, můžete se vydat do bezpečností zóny. S kočárkem půjdete na bezpečnostní prohlídku speciálním vstupem. Konkrétně v Praze využijte vstup “fast track” neboli rychlý průchod bezpečnostní kontrolou. Výhodou je, že se vyhnete frontám, které se před bezpečnostní prohlídkou tvoří. U přepážky “fast track” stojí obsluha, která vám zkontroluje cestovní pasy a palubenky a pošle vás na přednostní bezpečností prohlídku. Rentgenem musí být zkontrolovaný i kočárek, tak ho složte nebo rozložte na 2 části a umístěte na pojízdný pás. V případě, že máte kočárek, který se pod rentgen nevejde, zkontrolují ho ručním scannerem.

S kočárkem můžete dojet až k letadlu. Dítě do letadla ale musíte přenést v náručí. Pokud pojedete k letadlu autobusem, kočárek složte a nechte ho vedle schodů do letadla. Pravděpodobně tam bude víc rodin s kočárkem, tak je nechte na zemi spolu.

Pokud půjdete do letadla tunelem, necháte kočárek přímo před dveřmi letadla (vpravo v tunelu je prostor). Kočárky budou umístěny do zavazadlového prostoru a po příletu vám kočárek vydají buď před letadlem (pokud budete vystupovat po schodech) nebo na přepážce pro nadrozměrná nebo speciální zavazadla. Tuto přepážku většinou najdete u zavazadlových pásů.

Když jsme se vraceli z Kanárských ostrovů do Prahy, tak jsme na kočárek čekali v Praze hodinu. Tato zavazadla se prý vydávají jako poslední. Takže i s tím je potřeba počítat.

Mrkněte na naše další články o cestování letadlem s miminkem:

4.4/5 - (5 hlasů)

Jaký je váš názor?