Kolik stojí rakouská dálniční známka a kde ji koupit?

Plánujete dovolenou autem v Rakousku nebo jen přes Rakousko projíždíte? Pak si nezapomeňte pořídit rakouskou dálniční známku, jinak vás čeká pokuta na místě ve výši 120 EUR. Mrkněte, kolik stojí rakouská dálniční známka, kde ji koupíte a na další užitečné informace.

Kolik stojí rakouská dálniční známka?

Rakouskou známku si můžete pořídit na 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok. Pokud jedete na týdenní dovolenou, využijete 10 denní dálniční známku, která vás vyjde na 9,40 EUR. 2 měsíční pak pořídíte na 27,40 EUR a roční dálniční známka je za 91,10 EUR. Platí pro auta do 3,5 tuny.

TIP

Nezapomeňte si před cestou do Rakouska sjednat cestovní pojištění. Máme pro vás 50% slevu.

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Na rakouské dálnice si můžete koupit buď klasickou nalepovací známku nebo elektronickou dálniční známku. Klasickou známku koupíte na čerpacích stanicích poblíž hranic s Rakouskem a nebo na pobočkách ÚAMK (Žlutý anděl, Autoturist, ABA nebo CashPoint) a ve vybraných směnárnách.

V Rakousku pak stačí na čerpací stanici říct heslo "Vignette" nebo "Autobahnvignette".

Elektronická dálniční známka Rakousko

Zakoupení přes internet je snadné, stránky jsou i v českém jazyce. V e-shopu si vyberete délku platnosti, zadáte SPZ a známku zaplatíte kartou. Jen pozor na jednu věc. Pokud se rozhodnete koupit rakouskou známku přes internet, nezapomeňte, že kupon začne platit až 18 dní po zakoupení známky. Je to kvůli ochraně spotřebitele, který má nárok na odstoupení do 14 dnů.

TIP

Nechcete čekat 18 dní? Pak si kupte známku jako podnikatel. Sice se vzdáte práva na odstoupení, ale můžete vyrazit do Rakouska ihned.

U elektronické známky odpadá nutnost lepit ji na sklo, stačí mít jen správně vyplněnou SPZ a kamery a systémy vyhodnotí, zda je známka platná nebo ne.

Elektronickou dálniční známku budete moci využívat od doku 2021 také v Česku.

Kdo si musí koupit rakouskou dálniční známku?

Rakouskou známku musejí mít všechna vozidla do 3,5 tuny. Vozidla nad 3,5 tuny platí mýtné. Známku si musí zakoupit i motorkáři, cena je ale výrazně nižší.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku?

Známka musí být nalepena na čelním skle uprostřed (pod vnitřním zpětném zrcátku nebo v levém horním rohu. Známka musí být vidět (nesmí být skryta např. za zrcátkem) a ve voze si ponechejte podkladový kontrolní kupón. 

Mějte na paměti, že rakouští policisté pokutují i špatně nalepené dálniční známky.

Platnost rakouské dálniční známky

Platnost začíná dnem, kdy jste si koupili známku online nebo dnem, kdy jste známku „štípli". Roční kupon má platnost do 31.1. následujícího roku.

Zpoplatněné úseky v Rakousku

Na některých rakouských úsecích vám rakouská známka nebude stačit a bude potřeba zaplatit jednorázový poplatek. Často jsou takto zpoplatněny průjezdy za alpské tunely a horské cesty (např. Brennerský průsmyk). Tyto poplatky se platí při průjezdu mýtnou branou v hotovosti nebo kartou. Nově můžete platit i online.

AŽ 50%! SLEVY

SROVNÁNÍ CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ.
Zobrazit
5/5 - (2 hlasů)

Jaký je váš názor?