Létání v těhotenství – kdy letět a na co si dát pozor

Čekáte miminko a ráda byste vyrazila na dovolenou do vzdálenější destinace? V tomto článku zjistíte, jestli létání v těhotenství představuje pro nenarozené miminko riziko, jaký trimestr je pro cestu nejvhodnější a co je nutné zařídit ještě před odletem.

TIP

Doporučujeme před cestou sjednat cestovní pojištění.

Létání v těhotenství - I. trimestru

Na začátku těhotenství je lepší být opatrnější. První trimestr je podle lékařů rizikový z hlediska potratu a zdravotních komplikací, které mohou nastat. Je také třeba počítat se změnou tlaku v kabině a s klimatizací, která může způsobit nachlazení.

Pokud se ale cítíte dobře a vše probíhá v pořádku, je rozhodnutí zcela na vás. Rozhodně ale není žádná ostuda, poradit se o cestě se svým gynekologem.

Létání v těhotenství - II. trimestru

II. trimestr je nejideálnějším obdobím pro létání v těhotenství. Riziko potratu je nižší a zároveň odezní nevolnosti a únava, která by vám mohla let znepříjemnit. Proto doporučujeme létání nechat až na druhý trimestr, tedy od 14. - 27. týdne těhotenství. Nezapomeňte si vzít s sebou těhotenskou průkazku pro případ, že by ji na letišti vyžadovali.

Létání v těhotenství - III. trimestru

Létat můžete prakticky až do 36. tt. ale musíte být zdravá a nemít žádné zdravotní komplikace. Aerolinky a pojišťovny mají v tomto trimestru speciální podmínky, např. přibližně od 26. - 28. tt. vyžadují potvrzení od vašeho ošetřujícího lékaře, že jste způsobilá k letu.

Podobu formuláře si zjistěte u konkrétní aerolinky, musí být ale v angličtině, případně v angličtině a češtině. Potvrzení o zdravotním stavu obvykle nesmí být starší než 6 dní (někdy až 14 dní). V případě, že máte rizikové těhotenství nebo vícečetné těhotenství, jsou podmínky ještě přísnější.

Příklad formulářů: Smartwings, RyanairQatar Airways formulář.

Často využívané je i speciální lékařské potvrzení/formulář MEDIF (Medical Information Form).

Pozor: Od 36. týdne vás na palubu letadla již nepustí kvůli zdravotním komplikacím a riziku předčasného porodu.

Jaké jsou podmínky konkrétních aerolinek?

ČSA a Smartwings přepraví těhotné do konce 34. týdne při jednočetném a do konce 28. týdne při vícečetném těhotenství.

Easyjet můžete cestovat do konce 35. týdne, při vícečetném těhotenství do konce 32. týdne.

Wizzair potvrzení od lékaře nevyžaduje. Létat s nimi můžete do konce 34. týdne v případě jednočetného těhotenství a do konce 32. týdne v případě mnohočetného těhotenství.

Emirates, Iberia, Qatar Airways, Ryanair, Turkish Airlines a Vueling do konce 28. týdne. Po tomto týdnu vyžadují potvrzení od lékaře.

Emirates budete potřebovat potvrzení od 29. tt. Po 36. týdnu ( po 32. týdnu u dvojčat) je možné cestovat jen na základě předchozího schválení letu ze strany Emirates Medical Services.

Aerolinka Volotea vyžaduje potvrzení od lékaře již od konce 27. týdne.

S Lufthansou můžete létat až do 4 týdnů před porodem

Jak je to s cestovním pojištěním pro těhotné?

Pojišťovny vás do zahraničí pojistí, ale jen do určitého týdne těhotenství. Ceny pojistek jsou pro těhotné stejné jako pro běžného pojištěného. Mrkněte se, kde můžete uzavřít cestovní pojištění pro těhotné a za jakých podmínek.

Cestovní pojištění AXA je možné sjednat do 26. týdne těhotenství. U pojišťovny AXA doporučujeme vybrat nejvyšší tarif Excelent a využít 50% slevu.

Na co se cestovní pojištění nevztahuje?

Pojišťovny mívají ve výlukách rizikové těhotenství a neproplácí těhotenské prohlídky, zjištění těhotenství nebo hormonální léčbu. Pokud byste vyrazila do zahraničí po 26. týdnu těhotenství a předčasně porodila nebo byste měla jiné komplikace spojené s těhotenstvím, všechny náklady na lékařskou péči budete muset uhradit. Cestovní pojištění ale platí i nadále pro jiné potíže, které s těhotenstvím nesouvisí.

Nejvíce benevolentní je k těhotným ERV Evropská pojišťovna, která vás pojistí až do 2 měsíců před plánovaným porodem. Pojištění se vztahuje i na předčasný porod a nezbytnou péči o předčasně narozené miminko.

Bez omezení týdnu vás pojistí ERGO pojišťovna, ale pouze se souhlasem lékaře.

AŽ 50%! SLEVY

SROVNÁNÍ CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ.
Zobrazit

Tipy pro pohodlnější let

Těhotenství netajte a zeptejte se při check-inu na možnost lepšího místa. Pokud to jen jde personál se vám bude snažit vyhovět. A pokud se to nepodaří, zkuste o znovu v letadle a zeptejte se přímo letušky.

Nejklidnější let bude v přední části letadla. Vzadu zase může být více volných sedadel vedle sebe a budete to mít blízko na toalety.

Ideální je zvolit místo v uličce abyste se mohla častěji procházet (alespoň jednou za hodinu), případně se odskočit na toaletu.

Nespoléhejte se na aerolinky a vezměte si s sebou do letadla vlastní pití a jídlo. Dodržujte pitný režim víc než kdy jindy. Vodu koupíte za bezpečnostní kontrolou.

Vyzkoušejte cestovní kompresní punčochy jako prevenci otoků nohou a trombózy.

Při letu oceníte pohodlné a volné oblečení, které nikde neškrtí. Na palubě si sundejte boty a místo nich nasaďte teplé ponožky, které zajistí maximální pohodlí.

Pokud nemáte doprovod požádejte o pomoc s palubním zavazadlem letušky nebo ostatní cestující.

Nezapomeňte si vzít s sebou těhotenskou průkazu, číslo na vašeho lékaře a doklad o cestovním pojištění a kontakt na asistenční službu pojišťovny.

3.5/5 - (2 hlasů)

Jaký je váš názor?