Levné letenky – triky, které fungují

Otázku, jak najít levnou letenku si klade nejeden cestovatel. Dala jsem proto pro vás dohromady několik tipů, které vám pomohou najít levné letenky.

Jste časově flexibilní? Pak máte z poloviny vyhráno!

Pokud jste časově flexibilní, máte velkou výhodu. Šance, že najdete levnou letenku do vybrané destinace třeba na 7 nebo 14 dní mezi zářím a říjnem je celkem slušná. Pokud ale budete hledat přesný termín s konkrétním odletem a příletem, jsou šance popravdě dost mizerné.

Čím více tedy budete časově flexibilní, tím větší šanci budete mít na nalezení levné letenky.

Zároveň se ale vyhnětě populárním termínům jako jsou Vánoční svátky, letní prázdniny nebo státní svátky.

Vyhněte se svátkům a sezóně

Letenky s odletem mimo sezónu (například v červnu nebo v září) nebo mimo Vánoční a státní svátky jsou obecně levnější. Aerolinky nemají v těchto oblíbených termínech důvod moc zlevňovat, protože ví, že letenky prodají.

Na času odletu a dnu v týdnu záleží

Aerolinkám hodně vynášejí obchodní cestující, kteří potřebují létat za prací. Tito cestující většinou musí zaplatit vyšší cenu za letenku. Jsou limitovaní konkrétním termínem odletu a příletu.

U kratších letů proto hledejte letenky, kde je možné zůstat přes víkend, třeba s návratem v pondělí. U dálkových letů to je zas trošku jinak. Hledejte letenky s odletem v týdnu, nejlépe v úterý nebo ve středu.

Tyto dny nejsou tolik vytížené a ceny letenek se pohybují níže. Odlety a přílety o víkendy jsou naopak u dálkových letů dražší.

Na vyšší ceny můžete narazit i u ranních letů. Naopak na levnější lety můžete narazit v poledne nebo pozdě večer.

Kdy letenku koupit?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Někdy můžete sehnat levnou letenku s ročním nebo půlročním předstihem, někdy zase pořídíte levné letenky pár dní nebo týdnů před odletem.

Z našich zkušeností jsme vždy nejvýhodnější letenky do vzdálenějších destinací (USA, Thajsko apod.) pořídili s cca 2 – 3 měsíčním předstihnem. Co se týče krátkých letů, tak ceny klesají 4 – 6 týdnů před odletem.

Spousta aerolinek také každý rok ve stejnou dobu opakuje své akce na akční letenky do vybraných destinací.

Stačí si na internetu zjistit, jaké akce probíhaly loňský rok a počkat si.

Kde najít nejlevnější letenku?

Stejně tak, jako není jednoznačná odpověď na to, kdy je správný čas pro koupení nejlevnější letenky, tak nelze jednoznačně říci, jaký vyhledávač letenek je ten nejlepší pro nalezení nejnižší ceny.

Doporučujeme použít vždy více vyhledavačů (čím více, tím lépe) a neomezovat se pouze na jeden nebo dva.

V jednotlivých vyhledavačích pak ceny mezi s sebou porovnejte a zkoušejte vyhledávat různé kombinace.

Pár tipů na dobré vyhledávače letenek

Skyscanner.cz – Skyscanner využíváme velmi často. Nejvíce oceňujeme možnost zobrazit si nejlevnější měsíc. V kalenáři přesně vidíte, v jaké dny jsou letenky nejlevnější.
Kiwi.com – Původně Skypicker – český, velmi populární vyhledávač s flexibilním hledáním. Zejména pro lowcost lety po Evropě a Jihovýchodní Asii. My jsme zde ale často narazili na vyšší ceny. Určitě ale vyzkoušejte.
Pelikan.cz – Námi oblíbený vyhledávač. Ač se to nezdá, kolikrát lze narazit na mnohem lepší ceny, než jinde. Můžete zadat jiné místo příletu i odletu a časový rozsah +/– 3 dny od zadaného data.
Azair.cz – Azair je povedený český vyhledávač, lze zadat spoustu kombinací. Vyhledává zejména nízkonákladové lety po Evropě a Jihovýchodní Asii.
Kralovna.cz – Český vyhledávač. Z našich zkušeností jsou ceny o něco vyšší, ale může překvapit.
Kayak.com – Hledejte letenky na různých doménách, třeba kayak.de nebo kayak.es, ceny se moou lišit. Často můžete narazit na velmi nízké ceny. Umožňuje zadat spoustu kombinací, např. odlet a návrat z jiného města.
Momondo.com – Další zahraniční vyhledávač do počtu. I když nenabízí příliš funkcí, doporučujeme vyzkoušet.
Airixo.com – Využijte pro hledání letenek hlavně po Evropě
Google Flights – Vyhledávač letenek přímo od Googlu.
Matrix – Technologie od Googlu, kterou využívají další vyhledávače. Má spoustu funkcí, pomocí funkce flexibilního datumu si můžete zobrazit ceny v jednotlivých dnech v měsíc. Může vám vyhledat nejlevnější letenku, ale koupit si ji zde nemůžete. K tomu musíte použít jiný vyhledávač.

Přímé lety nejsou levnější

Spousta lidí si myslí, že přímé lety budou nejlevnější. Zní to vlastně logicky. Přestup totiž znamená další náklady a poplatky. Opak je ale pravdou. Výhodou přímých letů je, že ušetří váš čas. Tím myslím především klasické aerolinky, létající delší vzálenosti (nízkonákladové aerolinky zase fungují trošku jinak).

Přímý let vám umožní, že nebudete ztrácet čas několikahodinovými řestupy. A aerolinky si tento komfort také pěkně nacení. Proto jsou přímé letenky ve většině případů dražší než letenky s přestupem.

Do některých destinací se dokonce jinak, než přestupem v dalším městě nedostanete.

Přímé lety z Prahy do vzdálenějších destinací jsou stále dost omezené. Ale tím lépe pro vás. Otevírá vám to více možností pro zadání různých kombinací a díky tomu se vám zvýší šance na získání nejlevnější letenky.

Samozřejmě pokud ale nejste nadšenci přestupů a přestupy jsou pro vás spíše trápením, tak zvažte cestu nejmenšího odporu i za cenu, že zaplatíte za letenku více. Někdy hold pohodlí převyšuje nad cenou.

My sami bychom let, kde je čas 12 hodin na přestup neabsolvovali (jen kvůli tomu, že je levná letenka). Ale pokud bychom těchto 12 hodin mohli využít jinak, než čekáním na letišti (třeba návštěvou Dubaje nebo Šanghaje), to už by byla věc jiná.

A co jiné odletové letiště?

Pokud chcete ušetřit a obětovat trochu svého pohodlí, tak ano.

Na internetu můžete narazit na spoustu akčních letenek, ale problém je, že jsou s odletem mimo ČR. Pokud to máte blízko k hraničím, není nad čím přemýšlet. Můžete zkusit hledat levné letenky od našich sousedů. Určitě si ale zpočítejte náklady na dopravu, aby se vám pak cena letenky, díky nákladům na dopravu neprodražila.

U nízkonákladových letů po Evropě bychom se ale do takto velkých akcí spíš nepouštěli 🙂

Pokud jde o lety do vzdálených destinací, má už cenu začít uvažovat o odletu z jiné evropské destinace, třeba z Londýna, Paříže, Milána, Říma apod. A letenku do odletové destinace si prostě koupit zvlášť.

Zase ale dejte pozor na náklady (letenka, případně hotel) a na časy odletů a příletů, aby na sebe všechny lety dobře navazovaly.

Zapněte si anonymní okno

Jo a až budete vyhledávat letenku, otevřete si anonymní okno, kde nemáte uložené cookies :).

Některé vyhledavače při opakovaných vyhledáváních uměle navyšují cenu. Cena letenky se pak může zvýšit i o pár stovek korun.

A taková moje malá rada na závěr

Pokud tento maraton s hledáním levných letenek není pro vás nebo na něj prostě jen nemáte čas, sledujte náš portál cestujsnadno.cz. My levné letenky najdeme za vás.

Spousta tipů je navíc s odletem z Prahy, aby cesta do cílové destinace byla pokud možno co nejsnadnější.

Šťastnou cestu 🙂

Jak najít levné letenky

 

3.7/5 - (3 hlasů)