Měna v Bulharsku

Pojďme se spolu podívat, jak to v Bulharsku chodí s penězi. Dozvíte se, kde nejlépe vyměnit peníze a na co si dát pozor, abyste se nedostali do maléru.

Měna v Bulharsku

Zákonným platidlem je Bulharský lev (BGL). 1 Lev se dělí na 100 stotinek. Papírové bankovky jsou tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva, mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinki a 1 lev.

1 BGN je v přepočtu cca 14 Kč (údaj k 6/2016).

Banky a směnárny

V Bulharsku naleznete směnárny na každém rohu. Provozní doba bank je ve všedních dnech od 9:00 do 12:00 a od 15:00 do 17:00.

V bulharských bankách a směnárnách můžete bez problému vyměnit eura, dolary i české koruny. Doporučujeme měnit spíše eura, protože bulharské Leva je pevně vázáno na kurz Eura.

Ten je vždy pevně stanoven takto: 1 EUR = 1.95583 BGN.

U českých korun, dolarů a dalších měn můžete dostat nevýhodný kurz.

Kde je nejlepší kurz?
Výhodné je měnit ve směnárnách v centru turistického letoviska.

Kde je méně výhodný kurz?
S nejméně výhodným kurzem se můžete setkat ve směnárnách na letištích. Mimo turistická letoviska můžete peníze vyměnit i v bance. Vymění vám ale jen eura (ne české koruny) a můžou vám naúčtovat vysoký poplatek.

Bankomaty a platba kartou
Bankomaty jsou k dispozici v každém větším městě. Některé hotely, autopůjčovny, restaurace, obchody a obchodní domy běžně přijímají karty Visa, Mastercard, American Express a Diners Club. Obchodníci ale musejí odvádět bankám vysoké poplatky za platbu kartou, proto vám ne každý obchodník platbu kartou přime. Nejrozšířenější je stále platba v hotovosti.

Mnohdy je dokonce výhodnější vybírat Leva rovnou z bankomatu (směnný kurz je výhodnější). I s poplatkem za výběr vás to může vyjít výhodněji, než měnit eura a ty pak na leva.

Doporučujeme ale před výběrem vždy zjistit, jaké jsou poplatky za výběr z bankomatu u vaší banky. Poplatky jednotlivých bank se mohou výrazně lišit.

Něměňte peníze na ulici

Obloukem se vyhýbejte tzv. pouličním vekslákům.

V lepším případě vás směna přijde draho, v tom horším případě se může se stát, že obdržíte neplatné nebo falešné bankovky nebo budete rovnou okradeni.
V Bulharsku existuje černý trh s valutami. Během svého pobytu, můžete dostanete od místních nabídku na výměnu peněz. Nikdy ale peníze na ulici neměňte. Místní veksláci jsou výborní zloději a podvodníci a můžete snadno o své peníze přijít. Většinou se vám budou snažit nabídnout super výhodný kurz (už to je podezřelé) a pokud na to přistoupíte, dostanete neplatná leva z doby devadesátých let nebo falešná nová leva.

Pozor si dávejte ale i v pouličních směnárnách.

Pokud budete měnit peníze ve směnárnách, dávejte pozor na vypsaný kurz. Místní podvodníci používají vůči turistům několik nenápadných triků.
Podvodníci často vsází na dvojí kurzy. Před směnárnou vyvěsí velký poutač s výhodným a lákavým kurzem, ale uvnitř směnárny mají nenápadný malý lístek s podstatně horším kurzem, za který vám peníze vymění. Ve výsledku může být rozdíl oproti výhodnému kurzu i 500 Kč, které vám nikdo nevrátí.

Podvodníci ale úspěšně používají i další triky.

Ve spoustě směnáren můžete narazit na obvyklý kurz kolem 1,95 leva/€. Některé směnárny ale vypíší kurz 1,195, přičemž jedničku napíší velmi malým písmem, který běžně přehlédnete. Ve směnárně vám samozřejmě vymění peníze za tento nevýhodný kurz a peníze vám opět nikdo nevrátí.

TIP: Předtím, než si budete měnit peníze si zjistěte kurz v dané směnárně nebo bance a zpočítejte kolik peněz máte dostat. Doporučujeme se i přímo obsluhy směnárny zeptat, kolik Leva dostanete.

3.7/5 - (7 hlasů)