Aktuálně jsme v ČR.

Zpět na CestujSnadno na cestách
Zatímco my se teprve připravujeme na červnovou cestu do Kalifornie, druhá část našeho týmu (Pepa a jeho brácha Zdeněk) vyráží směr Japonsko. V plánu je Tokyo, Nagoja, Kyoto, Osaka, Kóbe, Hiroshima a Himeji. Vše je připraveno! Budeme vás průběžně informovat.

20:00     11.5.2017     Praha

Je 7 hodin ráno a vyrážíme z Prahy směr Miláno, kde nás čeká 7 hodinnový přestup. Před 14 dny kolovala na internetu informace, že AllItalia krachuje, tak jsme trochu znejistili, ale zatím naštěstí probíhá vše bez problémů.

6:00     12.5.2017     Praha

Právě jsme přistáli v Miláně. Hned po příletu všem kontrolovali doklady a my jsme byli spodezřelí, tak nás hned poslali ke "kukani", kde nám důkladněji zkontrolovali doklady. Ještě, že jsme z EU, nebyly žádné fronty. Brácha má v pase účes na máničku (teď už je ale na krátko) a když celníkovi řekl hlášku I changed my hair, ceník se jen pousmál :).

Přesunuli jsme se k gatu, kde budeme čekat až do odletu. Při čekání se smějeme zkomoleným jménům, které vyvolávají jako třeba Zemanu, ale když v zápětí vyvolají mé zkomolené jméno, tak mě to celkem děsí, co je zase za problém. Naštěstí jen kontrolovali kupóny od zavazadel.

10:00     12.5.2017     Praha

Letadlo po 11,5 hodinách konečně přistálo. Letěli jsme nad Sibiří, přes noc bylo jen trochu šero, protože jsme byli kousek od oblasti, kde je celý den světlo. V letadle jsme si dali japonské menu.

Bráchovi Zdeňkovi se podařilo opět rozesmát celníka díky svému účesu, který má na fotce v pasu. Celník si ho nejdříve prohlídl a strašně se divil. Pak si všimnul, že na na fotce má pupínek, tak se na něj zeptal, a když brácha odpověděl "puberta" jen se pousmál :). První hláško, kterou pobavil před dosednutím letadla byla, že jsme zase blízko Zemanovi.

Šli jsme najít kancelář železniční společnosti kvůli vyzvednutí JR Rail Passu a čekali ve frontě 30 minut. Navíc v podzemí, kde bylo pěkný horko. Ještě nás čeká pošta a vyzvednuté SIM karty a potom hurá na autobus, který je za 1000 YEN vs 3000 YEN, za vlak (přitom dojezd je do Tokya stejný).

JR Pass stoji cca 7000 Kč / 7  dní. Jde o neomezené jízdné na JR vlaky (neplatí na soukromé spolecčnosti a bezzastávkové vlaky Shinkanzeny mezi Tokyem a Osakou).

Pokud si chcete aktivovat Japan Rail Pass a nepotřebujete to od prvního dne, tak to nechte raději do Tokya, na letišti je fronta i na 90 minut. Tohle vědet, tak to odlložíme. Cedule s dobou čekání jsem si všimnul později, takže jsme počkali.

4:10     13.5.2017     Letiště, Japonsko

SIM karta vyzvednutá, byl to trošku oříšek, ji zprovoznit. Už jsme se ubytovali v "králíkárnách" a až přestane slejvák, tak hurá do velkoměsta.

9:37     13.5.2017     Japonsko

Fotka z devíti patrového obchodu převážně s elektronikou (anime čtvrť). Horst Fuchs může závidět :). Všude na ulici Japonky nabízejí letáky na restaurace a všude hraje muzika "pokémon style".

13:19     13.5.2017     čtvrt Akihabara

Tak jsme se vypravili na slavný Tsujiki fish market a on je v neděli zavřený :). Tak jsme navštívili alespoň vnější fish market. Tam jsme ochutnali sladká míchaná vajíčka, když tam byla fronta, rovnou tam i porcovali tuňáka dělali z něj nigiri sushi. Pak jsme zašli do zahrady císařského paláce. K paláci bohužel přímo ne, je většinou nepřístupný. Na taxících mají nalepenou nálepku don't catch pokemon. Pak jsme navštívili místní ZOO ve čtvrti Ueno, kde mají 2 pandy a potkali jsme dva Čechy, jinak ZOO nic moc oproti té pražské. Navíc zvířata mají hodně malé výběhy, skoro je až trápili. Vstupné vychází cca na 150 Kč.

Jinak ve městě nejsou skoro žádné odpadkové koše, ale překvapivě tu je naprostý pořádek. Mají tu ale spoustu důležitých pracovních pozic. Například, když je výjezd z nějakého podzemního parkoviště na hlavní silnici, tak u přechodu stojí 3 jakoby policajti s píšťalkou a zastavují auta, když jdou lidi po chodníku. Nebo v ZOO na jedné cestě 1 osoba usměrňovala chodce, aby chodili vlevo. Prostě pořádek musí být a vše klape jako hodiny :).

9:51     14.5.2017     čtvrt Ueno, Císařský palác, Tsujiki fish market


Cestování po Tokyu je velmi přehledné, linky metra jsou označeny písmeny, názvem a barvou (pozor, jsou 2 společnosti - Tokyo metro a Toei Subway). Je potřeba mít správný, případně přestupní lístek mezi oběmi společnostmi. Google maps umí zobrazit koleje, takže většinou nemusíte hledat správnou stranu. Většinou je ve vagonu i obrazovka, která se přepíná i do angličtiny a stanice mají čísla, takže si je staší zapamatovat. Denní jízdenka na metro v Tokyu výjde cca na 200 Kč. Dnes jsme konečně navštívili největší Fish Market na světě včetně dražby tuňáků.

11:00     15.5.2017     Tsukiji Fish Market, Shibuya a socha Hatchika


Vyrazili jsme na největší věž na světě - přes 600 metrů. Zrovna slaví 5 výročí. Bohužel byl opar, tak nebyl moc dobrý výhled. Vstupné na Tokyo Sky Tree bylo cca 600 Kč.

13:00     15.5.2017     Tokyo Sky Tree


Dnes jsme se přesunuli Shinkanzenem do města Fuji, odkud by měl být hezký výhled na horu Fuji. Ale bohužel, je pod mrakem, takže jsem zklamaní. Pokud i zítra nebude nic vidět, snad něco uvidíme cestou zpět z vlaku. S sebou máme redukci na místní zásuvky - 3-polovou, ale v Tokyu jsme měli v kapsli (naše ubytování :)) jen 2 polové zásuvky a moje redukce do ní nešla. Takže jsem nabíjel jen ve společenské místnosti a přes noc využíval powerbanku. Čekali jsme, že tady bude 3-polová a ona nebyla. Už jsme docela začali propadat panice, protože powerbanka mlela z posledního. Tak jsme vyrazili do města a naštěstí se nám podařilo sehnat úzkou "roztrojku" do který jde zasunout naše redukce s tím, že zemnící kolík kouká ven.
Dneska máme konečně normální hotelový pokoj, kde se můžeme postavit :D. Teda až na tu mini postel a koupelnu.

15:00     16.5.2017     Fuji


Byli jsme se podívat v SCMaglev and railway parku v Nagoe, kde mají vystavený i Magle, který bude jezdit z Tokya za 10 let a do Osaky v roce 2014 rychlostí 500 km/h. Vstupné je 1000 YEN. Zpáteční jídenka z nádraží na vlak stála 700 YEN.

Nagoya Castle byl bohužel otevřený jen do 17:00, tak jsme si ho vyfofili jen z dálky. Vstupené je 500 YEN. Dali jsme si na nádraží jídlo za 1 300 YEN na osobu včetně polévky a vody. Na ulici běžně koupíte jídlo kolem 100 - 300 Kč na osobu.

13:00     17.5.2017     SCMaglev and railway park Nagoya


Na dnešek jsme si naplánovali Arashiyama bamboo forrest a Monkey Park. Náš Shinkanzen na odjezdu z Nagoje do Kjota měl neuvěřitelné 4 minuty zpoždění, asi kvůli nějakému incidentu ve vlaku. Nejdřív pobíhal 1 zaměstnanec po nástupišti od telefonu k vlakvedoucímu, pak se přidal druhý a nakonec tam pobíhali 3 zaměstnanci. Prostě katastrofa :D. Museli jsme změnit i kolej odjezdu, naštěstí nástupiště zůstalo.

15:00     18.5.2017     Arashiyama

14:00     19.5.2017     Osaka


Přesunuli jsme se do Kobe a ochutnali nejlepší hovězí maso na světě. Viděli jsme i místní Pet Shop, kde zvířata žijí v hodně drsných podmínkách.

16:00     19.5.2017     KobeDorazili jsme do Hiroshimi. Naposledy jsme spali v "kapslích". Byly o něco lepší, než v Tokiu. Budovu, která jako jedna z mála přečkala v Hiroshimě výbuch navrhoval Čech, kvalitní práce, to se pozná :).
Navštívili jsme památník v parku míru, kde je vstup zdarma. Působilo to trochu depresivně.

Už jsme nemohli odolat věrohodným maketám jídla a objednali si skvělý pohár za 550 YEN. Odpoledne jsme se přesunuli do Himeji - do naší poslední destinace.

PS: Pokud budete cestovat na JR Pass, klidně si udělejte všechny rezervace dopředu. Pokud budete potřebovat cokoliv přesunout, není problém přebookovat se na jiný vlak. Některé jsou totiž plné a nemusíte ve vlaku sedět vedle sebe nebo se vůbec nevejdete.
Z Tokia do Osaky je převážně 5 sedaček vedle sebe, dále jezdí vlaky, které mají 4 sedadla vedle sebe.

13:00     21.5.2017     Hiroshima


Konečně jsme zjistili, co znamená žlutá nálepka. Večer před zavíračkou prodávají čerstvé jídlo se slevou 40%, jinak ho vyhodí a to se vyplatí :D. Původní cena byla 400 - 600 YEN.

18:00     21.5.2017     Himej


Z Himeje jsme dorazili na letiště. V Tokyu jsme si dali 1 hodinu na přestup a nakoupili poslední dárky a dorazili na letištní hotel. Fudji jsme bohužel neviděli ani cestou zpět. Vycvali jsme vám alespoň hovězí maso Kobe :).

 

15:00     22.5.2017     Himej a Tokyo


Tak letadlo nám už přistálo a za chvíli směr Evropa. Japonsko bylo pěkný, ale není to země, kam bych chtěl lítat často, tak jako třeba do USA. Na pasovém jsem měl drobný problém. Do pasu totiž při příletu lepí vízum s QR kódem a mě se zdál nějaký divný. A teď při odletu se na něj celník podíval a zjistil, že kus kódu chybí. Tak celník vyplnil nějaký papír a poslal mě někam do kanceláře, kde to museli ručně ověřit.

15:00     23.5.2017     Tokyo


Tak už jsme v Miláně,letěli jsme nad Sibiří, Helsinkami a kousek od Prahy - bohužel nám nezastavili.:). Do Prahy jsme letěli ATRkem.

20:00     23.5.2017     Praha