Aktuálně jsme na Lefkadě

Zpět na CestujSnadno na cestách
Část našeho týmu (Pepa a Lucka) právě vyráží směr Řecko. Cílem je řecký ostrov Lefkada. Zájezd je přes cestovní kancelář. V tomto případě je to cenově výhodnější, než na vlastní pěst. Do Řecka vyrážíme již po několikáté, přesto se těšíme, čím nás letos překvapí :). Budeme vás průběžně informovat.


6:00     21.6.2016     Praha

A jsme tu, právě jsme přistáli a vyrážíme do hotelu. Cesta byla bez komplikací, transfer do hotelu máme v rámci zájezdu, takže nic neřešíme. Jsme ubytováni v letovisku Agios Nikitas v hotelu Olive Tree. První dojem je super. V hotelu je rodinná atmosféra, klídek, a přesto to máme kousek k hlavní uličce a k tavernám. Snídaně je v ceně. Pokoj má navíc parádní výhled :)


8:00     21.6.2016     Lefkada

Dnes byla v plánu pláž Milos a trocha toho relaxu. Protože ale zatím nemáme auto, relax to nakonec moc nebyl :) Na pláž jsme šli cca 20 minut přes kopec. Terén byl celkem náročný, ale rozhodně to stálo za to!. Lodní taxi nejezdilo kvůli velkým vlnám. Oproti minulé návštěvě, kdy jsme tu byli v září 2014 jsme byli překvapeni čistějším prostředím a menším množstvím turistů (Čechů tu je ale hodně :)). Sezóna teprve začíná...


9:00     21.6.2016     pláž Milos

A teď zasloužená veřeče :) Dali jsme si tuňákový salát s jogurtem a medem, mečouna, tzatziki, pivo a víno. Celé to stálo 26 euro.


19:00     21.6.2016     Agios Nikitas

Dnes jsme vyrazili na 2 km vzdálenou západní pláž Pefkoulia a protože auto máme rezervované až od zítra, cesta ve 30 stupních s batohem na zádech, fotovýbavou a sluníčkem se zdála nekonečná. I tak jsme ale rádi, že jsme si mohli užít vysoké vlny a průzračně modrou a čistou vodu. V poledne jsme si udělali koupací pauzu a zašli si na salát a frappé do nedalekého snack baru. Plážový oběd byl oproti včerejší večeři dražší. Za 2 saláty, 2 frappé, pivo a colu jsme zaplatili 28 euro.


9:00     22.6.2016     Pefkoulia

Zdravíme z Lefkady, dnešní den byl plný cestování. Ráno jsme namísto v 10:00 převzali auto už po devété. Vybaveni jsme byli starým provedením Citroenu C3, který do kopců stěží popadá dech a jeho výška není z nejvhodnějších na tento ostrov. Ale samozřejmě lepší, než chodit pěšky - leccos jsme stihli :). Počasí dnes žhnulo, odpoledne se teploty dostaly až na 37°C a na slunci prakticky nešlo být. Přes vesničku Kalamitsi jsme vyystoupali postupně až na křiživatku k plážím Kavalikefta a Megali Petra, kde jsme se svlažili v průzračně modré vodě. Postupně kolem nás přibývaly hordy nudistů (je to zvláštní pocit :)). A kolem čtvrté odpoledne jsme chtěli vyrazit za fajn hostitelem Thomasem a jeho tavery v Athani...


10:00     23.6.2016     Kavalikefta a Megali Petra

V Athani pro nás bylo nepříjemným překvapením, že jsme našli Thomasovu tavernu mimo provoz, ba navíc dost zničenou po listopadovém zemětřesení o síle více než 6 stupňů Richterovy stupnice. Thomase jsme bohužel nepotkali, a tak naše cesta vedla do taverny Oasis - přesně na křižovatce, odkud lze odbočit na pláž Porto Katsiki a nebo na maják na mysu Doukato. My jsme dnes stihli oboje :). Na Porto Katsiki nás mile překvapilo únosné množství turistů, a tak jsme si pohodlně našli místo, kde jsme byli asi do 20:00 hodin a užívali si křišťálově čisté a příjemně chladné vody (chladnější než na Megali Petře ).


14:00     23.6.2016     Athani

Západ slunce jsme jeli sledovat na mys Doukato, odkud jsme se za doprovodu cikád vraceli téměř za tmy do Agios Nikitas. Za 40 minut jsme potkali 3 auto :). Celkem jsme za dnešek najeli 90 km. V Agios Nikitas jsme tankovali za 1,55 euro za litr (určitě se dalo sehnat levněji). Zemětřesení omezilo vstupy na některé pláže a například oblíbená vyhlídka Porto Katsiki je uzavřena a její schody jsou dost poničené zřejmě zemětřesením.


20:00     23.6.2016     Maják na mysu Doukato

Dnešní den byl ve znamení cestování a objevování toho, co jsme předloni nestihli. Ráno jsme se nasnídali a vyrazili na křišťálově modrou a bohužel i dost navštěvovanou pláž Agiofili, která je kousek jižně od Vasiliky. Po krátkém koupání se pláž začala stále více plnit, a tak jsme se odebrali do pobřeží vesničky Mikros Gialos, kde mají čerstvé ryby. Kromě grilované chobotnice a fish roe salátu jsme si objednali karafu domácího červeného vína a i když na víno běžně nejsem, tohle bych pil jak vodu - určitě si vezmeme domů :).


14:00     24.6.2016     Pláž Agiofili a Mikros Gialos

Protože předloni nezbyl čas na vodopády na východě v Nidri, dnes jsme se vydali to napravit. Po krátkém hledání jsme byli úspěšní. Místo má příjemnou atomosféru, stín a hlasité kuňkání žab má své kouzlo.


16:00     24.6.2016     Vodopády, Nidri

Málokterý zážitek je tak perfektní, jako západ slunce na téměř prázdné pláži Megali Petra. Atmosféra tvořená přítomností obrovských kusů skal, mezi kterými lze nalézt klid a pohodu. To je přesně to, kvůli čemu stojí přijet na pláž až ve večerních hodinách a pořádně si to vychutnat.


18:00     24.6.2016     Pláž Megali Petra

S dnešním dnem přišla změna počasí a kolem poledne se obloha zatáhla a později přišlo i několik dešťových mraků. Vzduch se ale krásně pročistil a my jsme mohli aktivně odpočívat :). Dopolede jsme zašli na pláži Megali Petra, zhruba ve 14 hodin jsme ji opustili a vyrazili jsme na vršky hor ke kapičce Profitis Ilias, kde nás stejně jako v roce 2014 zastihl déšť a šedivé mraky. Kvůli pořízení kvalitnějších foto se sem určitě hodláme vydat znovu. Cestou zpět jsme projeli vesničkou Englouvi, Vafkeri a poprvé s autem jsme projeli i hlavní město Lefkas, kde nás překvapil klid a opuštěné ulice, které snad lze přisuzovat deštivému počasí a víkendu. Na večeři se zastavujeme v taverně Agios Nikitas a dáváme si mečouna, fish roe salát, karafu s vínem, řecký kafe a souvlaki (obdoba českého špízu) s pita chlebem, tzatziki a hranolky. Celé to stálo 31 euro. Po večeři  relaxujeme s vínem a občerstvením na našem balkonku - jak jinak, než s výhledem na vesničku a potemnělé moře.14:00     25.6.2016     Megali Petra, Profitis Ilias

Dnešní ráno jsme začali výletem do hor. Přes malebnou vesničku Exanthia jsme se dostali do ještě krásnější vesničky Englouvi, a protože počasí vypadalo lépe než včera, zkusili jsme znovu vystoupat na Profitis Ilias, ale ani tentokrát nebyla dobrá viditelnost. Zkusili jsme sjet zpět úplně jinou trasou než doposud a díky tomu jsme se ocitnuli na malebných horských stezkách vesničky Agios Ilias, kde jsme dávali přednost obrovskému stádu koz a nejméně 20 minut se klikatili po ostrých serpentinách. Ve Vasiliki jsme tankovali - 1,149 za litr  (zatím nejméně co jsme na ostrově viděli). Odpoledne jsme pak zamířili chytat bronz na naší oblíbenou pláž Megali Petra, kde jsme zabrali VIP místo "pod balvanem" :). Večeři jsme spáchali ve vyhlášené taverně v Chortatě, kde jsme byli nadšeni z nádherného výhledu na terase. Já jsem si dal jehněčí s bramborem a rajčátky, Lucka si objednala Chortata village salat. Jako bonus byl i místní předkrm a slaný dezert cheese pie. Vše bylo výborné a ani jsme příliš nezchudli :) - 33 euro i s pitím. Dnešek se opravdu vydařil!
15:00     26.6.2016     Profitis Ilias, Agios Ilias, Megali Petra

Kalispera z Lefkady! Nebo dobrý večer, jak chcete :). Za jeden den se můžete doplazit na pláž a celý ho na ní strávit. Ale to by byla trochu nuda, a tak jsme to pojali více cestovatelsky. Ráno jsme začali na severním cípu ostrova, kde je dlouhá vylidněná pláž Gyra s pozůstatky větrných mlýnů. V moři se koupe jen Lucka, ja jsem sbíral mušle a poskytoval držák na mapu. Ve větru se ná vás přilepí ani nevíte :). Pak jsme si prodloužili auto ještě o zítřek abychom víc stihli, těch 33 euro už nějak dohromady dáme a průměrná spotřeba 6,5 l se dá uživit. Pak jsme se po východní straně ostrova dostali přes Levkas a Nidri až do Vasiliki, kde jsme se krátce koupali. Východní strana ostrova má ale asi kouzlo pro omladinu a zbohatlíky, co jinak než v ruchu trávit dovolenou nechtějí. Ani pláže tu zdaleka nemají takové kouzlo, jako ty "naše" západní. Ve Vasiliki překvapilo pouze písečné dno, jinak asi nic, co by stálo za ubytování na jihu.14:00     27.6.2016     Pláž Gyra, Vasiliki

Po koupačce jsme se jeli najíst do rybí taverny v zátoce Mikros Gialos, dle Tripadvisoru je téměř na špičce. Nás jídlo neurazilo, ale ani neokouzlilo, stejně jako přístup obsluhy. Lucka si dala oblíbený fish roe salát a tuňákový salát. Já zkusil pražmu, kterou jsem si před přípravou i osobně vybral z pultu. Dále jsme omrknuli rybářskou zátoku Syvota, kde jsme se krátce prošli, omrkli rybí nabídky a ještě večer vyrazili na téměř vylidněnou Porto Katsiki, kde už nevybírali ani 3 eura za parking. Bylo tam skutečně krásně, ta skála těsně nad pláží má prostě co do sebe! Dobrou noc z našeho balkónu v Agios Nikitas přeje Pepa a Lucka :)18:00     27.6.2016     Mikros Gialos, Syvota, Porto Katsiki

Dnešní den lze shrnout spojením "od všeho trochu". Po snídani jsme vyrazili přes horskou vesničku Exanthia do Englouvi s cílem natrhat čerstvý tymián (například tymiánový med je specialita z Lefakady, je ho tu spousta). Cestu nám nečekaně zkřížila pomalu se sunoucí želva v našem pruhu, takže jsem vylezl a opatrně přesunul cca půl kilovou obyvatelku ke straně :). Projíždějící traktorista nás s úsměvem objel a ještě zatroubil - to je prostě řecký přístup, který tu máme tak rádi. Lidé jsou pohostinní a přátelští, i když tady život nemají snadný a živobytí nejisté. Cestou u vršku se pod námi objevili Agios Nikitas v celé kráse, navíc se nám podařilo objevit cestu k další krásné západní pláži Avali, která je hned před naší oblíbenou Megali Petrou směrem k severu. Jsou tady ve vodě kameny, ale je to zase jiný kus originality.

Protože jsme brzo vyhladověli, poslední den s autem jsme se ještě rohodli využít a zamířit do rybářské zátoky Syvota na jihu ostrova (včera jsme to tu byli jen omrknout). Výhodou je především nižší cena rybích pokrmů, protože taverny jsou přímo u zdroje ryb a cena je tak leckdy třeba o 3 eura za porci nižší, než třeba ve Vasiliki nebo v jiných letoviscích. Dáváme si mečouna na dva způsoby. Lucka jakou souvlaki na jehle, já jen filet. Obojí je výborné, na vrch dostáváme baklavu jako dezert. Po pozdním obědě ještě rychle stihnout koupačku na Megali Petre, která je dost rozbouřená a vlny dosahují i tři metry - spíš postáváme u břehu, tohle si netroufáme.

Večerní návrat je trošku posmutnělý, protože od zítra už musíme všude po svých. Koho zajímá trochu počtu, tak auto na 6 dnů stálo celkem 197 euro, benzín 90 euro, najeli jsme celkem 750 km při průměrné spotřebě 6,5l. Až na upadený zadní stětač (pokus ostříknout zadní okno, což stěrač nějak nerozdejchal) jsme auto vrátili v původním stavu :). Pokud o Lefkadě uvažujete jako o cílu pro dovolenou, rozhodně si dopravní prostředek půjčte alespoň na 3 dny. Bez něj to prostě není ono a o hodně byste přišli!

20:00     28.6.2016     Englouvi, pláž Avali, Syvota, Megali Petra

Dnešek byl zejména o relaxaci a odpočinku, i když v případě 2O minutové cesty terénem přes kopec ve 30°C a s 8 kg batohem na zádech to úplně o odpočinku není. Ale zasvěcení už chápou o čem je řeč - pláž Milos na Agios Nikitas. Přivítal nás svojí průzračnou modrou a dnes hrozil celkem vysokými vlnam. Když jsem do nich nadšeně skočil a vlna mě vyválela téměř o dno, pochopil jsem, že musím ve vodě taktizovat a vrhnout se do ní vždy ve správný moment. Lucka dnes plavání zkusila jednou a pak už se do vody radši kvůli vlnám nevracela.


11:00     29.6.2016     Pláž Milos

Po 5 hodinách na pláži jsme se vydrápali k hotelu a značně zkulturnění jsme povečeřeli v oblíbené taverně To Stéki. Jídlo měli rychle hotové a jejich gyros a hovězí s cibulkami a skořicí (ano čtete správně) nemá v Agios Nikitas konkurenci. Ještě se zastavit na konci hlavní třídy na zmrkzku (v domnění, že nám dají český styl kopečku objednáváme rovnou 3 a pak s nimi zápasíme, protože jsou opravdu velké). Krátká procházka po západním pobřeží, menší nákup tekutin a hurá odpočívat na večerním balkóně. Dobrou noc! :)


17:00     29.6.2016     Taverna To Stéki

Tak a je to tady, čas se už nachýlil a my strávili poslední den na vonícím zelenomodrém ostrově. Nikam jsme nespěchali a po poslední snídani v hotelu jsme se klidným tempem odebrali na 2 km pěší cestu na pláž Pefkoulia. Cesta nám přišla nekonečná, jak moc jsme se už těšili do vody. Moře dnes bylo rozvážnější a poklidně s námi houpalo. Asi jako kdyby se nám chtělo omluvit za ty vlny v předešlých dnech :). Po plážovém odpočinku jsme darovali náš slunečník českému páru, kterému udělal v odpoledním sluníčku zjevnou radost.

Po návratu na hotel jsme šli na jistotu - opět taverna To Steki s milým rodinným personálem. Kuchař a majitel Roberto má napilno, i tak s námi ale prohodil trochu řeckoangličtiny. Všichni tu makají o stošest, žádná pověstná řecká lenost.

Večeře čítala dvakrát Frappé, dvakrát pivo Mythos (v namražených sklenicích), saganaki sýr, mix gril a gyros na talíř. Účet byl vystaven na 31 euro, my jsme tu vždy spokojeni a tak necháváme 35. Známé paní majitelce se rozzáří oči jakoby nám to nevěřila a upřímně nám několikrát děkuje - řecky, česky, anglicky :). Když dodáváme, že odlétáme a snad příští rok nashle, dodává, že snad, když bude únosná "krize ekonomia". Zajímavé bylo včera i dnes, že 89% klientely této taverny tvoří Češi, proto se vás tady po příchodu ptají, odkud jste a pak donesou jídelák v češtině. Což nás trochu brzdí - už moc dobře víme, co objednávat v angličtině :). Ještě rozdrobit poslední eura za suvenýry, posedět na lavičce s výhledem na moře a s těžkým srdcem návrat na pokoj. Brzo ráno odlétáme směr Praha. Děkujeme za přízeň a další řecké zážitky snad na sebe nenechají dlouho čekat :).


20:00     30.6.2016     Pláž Pefkoulia, Taverna To Steki