Chystáte se na dovolenou? Víme, na co nezapomenout před odjezdem!

Pokud si chcete užít dovolenou bez starostí, podívejte se, na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou a jak se na dovolenou připravit. Máme pro vás 10 tipů.

1

Vyberte kvalitní cestovní pojištění

Cestování bez cestovního pojištění (pouze s evropským průkazem pojištění) může být zbytečný risk. V případě, že onemocníte nebo se vám stane úraz můžete doplácet i částky v řádu desítek tisíc korun, proto před odjezdem nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění do zahraničí a uložte si číslo na asistenční službu pojišťovny. Před odjezdem si porovnejte ceny cestovního pojištění v některém online srovnávači třeba v epojisteni.cz.

50% sleva

Na cestovní pojištění od AXA

Kliknout pro slevu

A pokud vás zajímá, všem cestovatelé nejčastěji chybují při sjednání cestovního pojištění, mrkněte na náš článek.

2

Zkontrolujte cestovní doklady

Do většiny evropských zemí si vystačíte pouze s občanským průkazem. Mimo Evropu ale budete potřebovat cestovní pas nebo víza. Někde vám dají vízum automaticky při příjezdu do země, ale někde musíte žádat s předstihem online nebo na ambasádě (např. při cestě do USA si musíte online vyřídit Estu. Jaké doklady do jednotlivých států budete potřebovat si zjistíte na webu mzv.cz.

Cestujete do zahraničí s dětmi? Pak nezapomeňte cestovní doklady vyřídit i jim. A pokud cestujete s miminkem, máme pro vás návod, jak zařídit cestovní pas pro miminko.

3

Zařiďte si bezpečnou platební kartu

Pro platby v zahraničí doporučujeme vyfužívat virtuální platební karty jako je Twisto nebo Revolut. Oproti vaší klasické platební kartě mají řadu výhod, např. bezpečnost při placení, výhodnější kurz nebo cashback.

My Twisto využíváme nejen v každodenním životě v ČR, ale i na našich cestování. 

4

Vezměte si dostatek hotovosti

Kromě platební karty si s sebou vezměte i dostatek hotovosti, zejména pokud jedete do destinací, kde je problém platit s platební kartou. Mnohdy vám bude stačit euro nebo dolar, ale je fajn zjistit si dopředu obecné informace, např. jakou měnou je nejlepší v zemi platit, kde najdete směnárny a jestli se na vývoz měny nevztahuje zákaz.

5

Zkontrolujte povinnost očkování

Do některých zemích je nutné mít očkování, které musí být zapsané v mezinárodním očkovacím průkazu, včetně doby účinnosti. Zjistěte si proto s předstihem jaké očkování budete do dané země potřebovat a nechte se naočkovat s předstihem. Podrobné informace zjistíte v některém z očkovacích centrech.

Pokud je očkování pouze doporučené, záleží jen na vás, jestli se necháte naočkovat. Cestovatelům se doporučuje mít při cestách do zahraničí tzv. cestovatelský základ, který zahrnuje očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a tetanu.

6

Vytvořte si seznam věcí na dovolenou

Zabalit se do jednoho kufru nebo batohu může být pěkným oříškem. Nesmíte na nic zapomenout a zároveň nebrat nic zbytečného navíc. Mrkněte na náš seznam věcí na dovolenou a co by měla obsahovat cestovní lékarnička.

Pokud cestujete na dovolenou s miminkem, budou se vám hodit tyto vychytávky do auta.

7

Zjistěte si vše o ubytování

Ušetřete si zklamání, že hotel neodpovídá vašim představám a než za dovolenou nebo hotel zaplatíte, projděte si recenze ostatních cestovatelů třeba na Booking.com nebo TripAdvisor.com a podívat se na reálně fotky. Okolí hotelu si můžete prohlédnout v Google mapách pomocí funkce Street View a zjistit, jak daleko je pláž, obchody a jestli vám lokalita vyhovuje. V recenzích se můžete navíc dozvědět spoustu užitečných tipů.

8

Zkontrolujte, co je zahrnuto v ceně zájezdu

Před rezervací zájezdů si zjistěte, co v zájezdu zahrnuto není. V ceně některých zájezdů nemusí být vízum, doplatek za nápoje, odbavené zavazadlo, balkon s výhledem apod. Díky tomu pak nebudete muset platit další tisíce korun navíc.

9

Připravte se na cestu autem

Před tím, než vyrazíte na cestu si zjistěte vše důležité. Pokud jedete autem, projděte si nejlepší a nejrychlejší trasu, zjistěte si poplatky na placených úsecích nebo informace o dálničních známkách. Pozor si dejte na rychlostní limity a povinnou výbavu.

10

Připravte se na cestu letadlem

Než si koupíte letenku, informujte se o tom, jaké podmínky daná aerolinka má ohledně velikosti a váhy kabinového zavazadla, zda je v ceně odbavené zavazadlo a jaká je cena za jeho přikoupení. Pokud máte navazující let, zjistěte si, jak dlouho let trvá a zda budete mít dostatek času na přestup (v závislosti na velikosti letiště a možnému zpoždění) nebo naopak jak můžete využít čas na letišti při dlouhém přestupu. Nezapomeňte také na check-in (můžete udělat online) a dostatečný předstih, se kterým musíte být na letišti.

Pokud cestujete letadlem s miminkem, budou se vám hodit naše tipy, díky kterým let s miminkem pohodlně zvládnete, co zabalit miminku do letadla nebo jaký vybrat kočárek do letadla.

5/5 - (1 hlasů)

Jaký je váš názor?