Nakupování v Dominikánské republice

Dominikánská republika je rájem nákupů a proto by byla škoda si z této krásné země neodvést něco na památku. Nakupovat můžete prakticky všude, nejlepší je ale zajet do hlavního města a spojit nákupy rovnou s jeho prohlídkou.
Pokud to máte ale do Santa Dominga přeci jen daleko, můžete nakupovat na tržištích, v pouličních nebo plážových stáncích, v kamenných obchodech nebo i v klimatizovaných obchodních centrech.

 

Smlouvat nebo nesmlouvat?

Ve spoustě turistických průvodcích se dočtete, že se v Dominikánské republice téměř nesmlouvá. V praxi ale záleží na tom, kde budete nakupovat. Samozřejmě v lepších kamenných obchodech na pláži nebo ve městech, supermarketech a v obchodních centrech se smlouváním neuspějete. Ceny jsou stanoveny pevně. Také nesmlouvejte v obchodech, kde běžně nakupují místní, ceny jsou již přizpůsobeny jejich finančním možnostem.

Budete-li ale nakupovat v pouličních stáncích nebo na tržištích určitě smlouvání zkuste.

Pokud chcete být při smlouvání úspěšní, neprojevujte o zboží příliš velký zájem a pokud se vám konečná cena, kterou prodavač nabídne nebude líbit, poděkujte a odejděte. Uslyšíte-li při odchodu za sebou volání prodavače, máte vyhráno.

Kdy vyrazit na nákupy?

Většina obchodů má od pondělí do soboty otevřeno od 9:00 do 18:00 hodin. V neděli bývají kamenné obchody zavřené. Obvyklá otevírací doba v supermarketech je od pondělí do soboty od 9:00 až do 22:00, v neděli bývá otevřeno od 8:00 do 14:00.

Ve všední dny od 12:00 do 15:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 12:00 se v některých obchodech můžete setkat s odpolední siestou, během které jsou obchody zavřené.

Co přivést na památku?

Dominikánská republika je svým rumem proslulá a proto ho dominikánci považují za svůj národní nápoj. Konzumuje se při každé příležitosti a v hojném množství. Nejoblíbenějšími značkami dominikánského rumu jsou Barceló, Matusalem, Bucanero nebo Brugal. Pokud budete chtít ušetřit a koupíte jinou značku rumu, věřte že vám nebude tolik chutnat. Místní rum je v porovnání rumy z jiných karibských ostrovů jemnější a silnější, což způsobuje jeho zrání v sudech z amerického bílého dubu. Levně rum koupíte v běžných obchodech s potravinami, kde nakupují místní. Za přijatelnou cenu je k dostání i v turistických nákupních centrech.
Dominikánské doutníky jsou díky prvotřídnímu tabáku, z kterého jsou zpracovávány velmi kvalitní. Chuť dominikánských doutníků je navíc mimořádně nasládlá. Ačkoliv nejsou dominikánské doutníky tolik vyhlášené ty vyráběné na Kubě, jsou jejich hlavním rivalem. Doutníky jsou baleny ručně v mnoha matufakturách a továrnách. Nejlepšími značkami jsou doutníky Romeo y Julieta, Montecristo, Leon Jimenez, Cojimar nebo La Aurora.
V Dominikánské republice je velmi populární merengue, jehož latinskoamerické rytmy můžete můžete slyšet od rána do večera na každém rohu ulice, v restauracích nebo v barech. Tato národní hudba vyjadřuje životní styl a rytmus místních obyvatel je radostná a dodává zdejší exotické atmosféře ten pravý ráz. K velmi populárním patří i rytmy bachaty, jejíž zvuky se nesou ulicemi, pokud zrovna nezní merengue. CD s místními rytmy merengue nebo bachaty se staly oblíbeným suvenýrem spousty turistů. Pokud si chcete připomenout místní atmosféru po návratu domů, zamiřte do dominikánských obchodů a vyberte si z velkého množství místních hitů. Pokud si nebudete jisti svým výběrem, nechte si poradit u prodavače.
Z Dominikánské republiky si můžete jako suvenýr přivést i různé umělecké předměty. Oblíbené jsou obrazy, na které narazíte na každém rohu. Obrazy jsou plné jednoduchých tvarů a barev, v podstatě vyjadřují typický život v karibské zemi. Od těchto obrazů však nečekejte uměleckou hodnotu, jsou autory vyráběny sériově pomocí šablon. Na požádání vám prodejce vyndá plátno z rámu a vloží ho do umělohmotné tuby, která ho ochrání před poškozením při transportu. Vedle obrazů jsou velmi populární i dřevěné sošky nebo keramické předměty. Při nákupu těchto předmětů se určitě zkuste s prodejcem dohodnout na slevě, zakoupený suvenýr vás tak může stát o poznání méně peněz.
Zakoupit můžete i hodnotnější suvenýry jako šperky z jantaru nebo modrého leštěného larimatu, který se jinde na světě nevyskytuje.

Co raději nekupovat?

Určitě se vyvarujte kupování korálů, mušlí nebo jiných přírodnin a předmětů pocházející z moře. Vývoz těchto předmětů je zakázán. rovněž není dovolen vývoz nezpracovaného zlata a minerálů včetně jantaru a larimatu.

Zároveň si dejte pozor v jaké hodnotě zakoupené suvenýry ze země vyvážíte.

Suvenýry převyšující hranici 100 USD podléhají proclení.

Dominikánské rumy k dostání v ČR

5/5 - (2 hlasů)