Počasí na Srí Lance

Podívejte se, jaké je aktuální počasí na Srí Lance a jaké období je nejlepší pro dovolenou na Srí Lance.

Jaké je počasí na Srí Lance?

Mrknout na aktuální předpověď

Kdy jet na Srí Lanku?

Ideálním obdobím pro návštěvu Srí Lanky je od října do listopadu nebo od února do dubna.

Podle monzunového počasí však dovolenou nelze naplánovat stoprocentně, počasí může být stejně jako všude jinde nepředvídatelné a občas může pršet i tam, kde by mělo být správně sucho.

Období dešťů a sucha

Srílanské tropické podnebí je silně ovlivněno monzumy, střídá se tu období ducha s obdobím dešťů. Na ostrov během roku přicházejí dva monzuny.

Období Yala trvá od května do srpna a monzunové větry přinášejí vláhu do jižní, západní a centrální části ostrova. Suché období zde trvá od prosince do března.

Období Maha trvá od září do ledna, kdy severovýchodní monzuny zasahují do severovýchodní části ostrova a přinášejí s sebou déšť. Období sucha v této oblasti přichází od května do září.

Teploty

Protože Srí Lanka leží v tropickém pásu, je zdejší klima tropické a vlhké. Většina dní je teplých a slunečných. Vlhkost vzduchu zde bývá okolo 75%.

Vysoká vlhkost může vyvolat pocit, že je teplota vzduchu vyšší, než ve skutečnosti je.

V nižších polohách je klima tropické, které se projevuje průměrnými denními teplotami mezi 26°C a 28°C.

Měsíce březen, duben a květen patří mezi nejteplejší v celém roce, teploty v tomto období přesahují až 30°C.

Ve vyšších polohách a v horských oblastech jsou teploty výrazně nižší. V takových oblastech bývá chladno a teploty vzduchu se pohybují pouze okolo 15 °C. Vysoko v horách lze očekávat i teploty pod bodem mrazu.

Hlavní sezóna

Hlavní sezóna je na Srí Lance od prosince do konce března. Na západním a jižním pobřeží a na vysočině je počasí s minimem srážek.

Vedlejší sezóna

Vedlejší sezóna je v dubnu a pak od září do listopadu.

Mimo sezóna

Mimo sezóna je na Srí Lance od května do srpna. Počasí je deštivé na jižním a západním pobřeží a na vysočině. Nejlepší počasí je na severu a na východě.

4.5/5 - (2 hlasů)