Počasí v Itálii

Přestože se Itálie na většině území rozkládá v subtropickém středozemním pásu, jsou zde klimatické podmínky vzhledem k rozloze a výškovým rozdílům velmi různorodé. Směrem na jih země je podnebí teplejší a sušší.

Léto je ale horké v celé Itálii, velmi horké je na jihu země.

Jaké je počasí v Itálii?

Mrknout na aktuální předpověď

Kdy jet do Itálie?

Záleží na tom, kam do Itálie se chystáte (jestli k moři, do města nebo do hor). Italie je ale vhodnou destinací pro cestování po celý rok.

Pokud plánujete dovolenou u moře, vyražte do Itálie mezi červnem a zářím. Pro návštěvu měst je ideální zase jaro nebo podzim.

Hlavní sezóna

Hlavní sezóna je v Itálii  v červenci a v srpnu. Počítejte se zvýšeným množstvím turistů a vyšími cenami, zejména v přímořských letoviscích.

Vedlejší sezóna

Vedlejší sezóna je v Itálii od dubna do června a od září do října. Počasí je příjemné, méně horké.

Mimo sezóna

Mimosezóna je v Itálii od listopadu do března.

Počasí v jižní Itálii

Jih Itálie je mezi turisty oblíben zejména díky svému horkému létu s vysokými teplotámi, které s sebou přináší severoafrický vítr Scirocco.

Teploty vzduchu mohou zejména na Sicílii, Sardinii a Kalábrii v létě dosáhnout až 45°C.

V zimně se teploty v jižní Itálii pohybují v průměru kolem 12°C. Sicílie je nejsušším místem.

Počasí v severní Itálii

Obecně platí, že jsou zde teplá a suchá léta a mírné zimy bohaté na srážky. Více chladnější je oblast Pádské nížiny, zde je klima spíše mírné. V horách je v hlavní horské sezóně klima chladné.

Počasí ve střední Itálii

Střed Itálie má klima teplé a suché, zimy jsou mírné a deštivé, teploty málokdy klesnou pod bod mrazu. Nejvhodnějšími měsíci pro koupání v moři je červenec a srpen, teploty vody v těchto letních měsících běžně dosahují 26°C. Díky příjemným teplotám moře jsou mnohdy na koupání v moři vhodné i konec května, červen a září, výhodou je, že zdejší pláže nejsou tolik přeplněné jako v hlavní sezóně.

Pro poznávání populárních italských měst je nejvhodnějším obdobím jaro a začátek podzimu, kdy nejsou teploty příliš vysoké a prohlídka měst je proto příjemnější.

Počasí v alpských oblastech

V nižších polohách se teploty v zimních měsících pohybují kolem nuly a se stoupající nadmořskou výškou klesají až k vysokým teplotám pod bodem mrazu. Vysokohorské klima v zimě zajišťuje nízké teploty a dostatek sněhu. Zejména milovníci zimních sportů si velmi oblíbili zdejší horská letoviska.

Obecně je pro provozování zimních sportů nejvhodnějším obdobím prosinec až duben. Na některých ledovcích jsou však lyžařská střediska v provozu po celý rok. V alpských oblastech je po většinu roku slunečné počasí, je zde až 300 slunečných dní v roce.

Alpy můžete navštívit ale i v letních měsících. Teploty se zde pohybují kolem 15 až 25°C. Na jaře a na podzim se častěji vyskytují srážky, přesto sem v těchto obdobích vyrážejí nadšenci cyklistiky a pěší turistiky.

5/5 - (2 hlasů)