Počasí v Tunisku

Podívejte se, jaké je v Tunisku počasí a zjistěte, jaká doba je ideální pro dovolenou v této destinaci.

Předpověď počasí

Mrknout na aktuální předpověď

Jaké je počasí v Tunisku?

Tuniské klima se liší v závislosti na na poloze jednotlivých destinací. Rozdíl mezi severem země a jejím jihem je značný. Přesto jednotlivé tuniské oblasti a každé roční období uspokojí nejrůznější typy cestovatelů a návštěvníků.

Kdy jet do Tuniska?

Obecně je pro návštěvu Tuniska nejvhodnější období od května do října. Nejvyšší teploty jsou v Tunisku v červenci a v srpnu, kdy se průměrně pohybují kolem 30°C. V červenci můžete očekávat dvanácti hodinový sluneční svit. Jedete-li do této země spíše za památkami, bude nejvhodnější dobou období od poloviny září do konce listopadu. Také výlet na Saharu si naplánujte raději na zimu.

Počasí na severu Tuniska

V severní části Tuniska, tzn. zejména v oblastech kolem Tabarky a hlavního města Tunis panuje subtropické středomořské podnebí s velmi teplým létem a mírnou dlouhou zimou.

Protože je severní část země poměrně hornatá, jsou pro ni typické vyšší srážky než v ostatních částech země. Díky dostatečné vláze se sever země může pyšnit zelenou přírodou s úrodnými pláněmi.

Nejdeštivějším místem Tuniska je Ain Drahem, kde naprší ročně 1 500 mm. Díky horám není tato část země nijak výrazně ovlivňována horkými větry se Sahary.

Za celý rok spadne nejvíce srážek v zimním období. Teplota v zimních měsících většinou neklesne pod 13 stupňů. V letních měsících se průměrná teplota pohybuje kolem 26 °C.

Počasí ve střední části Tuniska

Střední část Tuniska, například kolem letovisek Sousse a Monastir je výrazně sušší než sever země. Převládá zde tropické suché kontinentální klima což se projevuje na zdejší přírodě, která není tak zelená a svěží. Léta zde bývají horká až tropická a zimy mírné a krátké. V letních měsících se teploty běžně pohybují kolem 30°C.

Od pobřeží Středozemního moře směrem do vnitrozemí se podnebí mění a výrazně ubývá srážek. Vnitrozemí Tuniska tvoří přechodovou část mezi subtropickým podnebí a pouští. Tato oblast je více ovlivňována horkými větry ze Sahary, díky nímž mohou teploty dosahovat až 40°C. Ve vnitrozemí lze očekávat výraznější teplotní rozdíly mezi letními a zimními měsíci.

Počasí v jižní části Tuniska

Od Stepi na jih ubývá vegetace a zdejší krajina se mění v solná jezera a písečné duny Sahary. Protože je jižní část země spíše pouštního nehostinného rázu, tak se zde srážky nevyskytují téměř vůbec. V některých oblastech neprší dokonce celé roky.

Lze tu očekávat opravdu slunečno a značné horko. Denní teploty v polopouštích a pouštích Sahary se pohybují kolem 40°C, pouštní teplotní maxima ale sahají až k 55°C.

V noci může teplota klesnout až na 0°C, mnohdy se může pohybovat i pod bodem mrazu. Takové výrazné teplotní rozpětí mezi dnem a nocí lze očekávat zejména v zimních měsících. V nižších částech pouště se uprostřed písečných dun nacházejí zelené oázy, které leží u zdroje sladké podzemní vody.

Nejlepší doba pro návštěvu Sahary jsou zimní měsíce.

Počasí na Djerbě

Ostrov Djerba je díky své vhodné poloze turisty navštěvován celoročně, dokonce i v zimních měsících je velmi žádaná.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Djerby je však červenec a srpen, kdy tu panuje příjemné teplo.

V zimních měsících neklesnou denní teploty pod 16°C. V období mimo letní měsíce je ale nutné počítat s nepříjemným chladnějším větrem.

Hlavní sezóna

Hlavní sezóna je v Tunisku od června do září. Toto období je typické horkým a slunným počasím.

Vedlejší sezóna

Vedlejší sezóna v Tunisku probíhá v květnu, říjnu a listopadu.

 

Hodnotit post