Počasí v Turecku

Klimatické podmínky jsou díky členitosti tureckého území v každé části země rozdílné. Takové teplotním výkyvy mohou být ideální pro různé turistické aktivity.

Jaké je počasí v Turecku?

Mrknout na aktuální předpověď

Kdy jet do Turecka?

Nejlepším obdobím pro turistickou cestu do Turecka je od jara do podzimu, přesněji od konce dubna do konce října.

V průběhu května začíná oficiálně turistická sezona, počasí je stálé, zejména na jihovýchodě Turecka, kde k trvalým dešťům nedochází.

Červen může být ideálním měsícem pro návštěvu Turecka, protože se déšť vyskytuje jen zřídka. V červenci a v srpnu pak turistická sezona vrcholí, toto období je typické davem turistů a horkým a slunným počasím.

V září je počasí ještě stále a díky teplě zvduchu kolem 30 °C je stále vhodné ke koupání v moři. Na konci měsíce ale dochází k mírnému ochlazení.

V říjnu se teplota vzduchu pohybuje v průměru kolem 25 °C. První polovina října je proto ideální k turistickým aktivitám nebo k poznávacím zájezdům, v druhé polovině mesíce pak přicházejí deště.

Hlavní sezóna

Hlavní sezóna je v přímořských letoviscích  v červenci a v srpnu.  V Istanbulu je zase v dubnu, květnu, září a říjnu.

Vedlejší sezóna

Vedlejší sezóna v Turecku probíhá v květnu, červnu a v září.

Mimo sezóna

Mimo sezóna je v Turecku od října do dubna.

Počasí v severním Turecku

Pro sever Turecka je typické mírné klima s větším množstvím dešťových srážek. Léto zde není příliš horké a zima bývá chladná až mrznoucí, teploty vzduchu v lednu běžně klesají k 0°C. jako např. v Istanbulu.

Počasí na jihu Turecka

Na jihu území převládá subtropické klima, území v přímořských oblastech je teplé a teplota vzduchu se v zimních měsících pohybuje kolem 15 °- 20 °C.

Oblast Středozemního moře je teplá s horkými léty a velkou vlhkostí. Vítr v této oblasti fouká jen zřídka. Naopak oblast Egejského moře je svým počasím o něco snesitelnějším, svěží vánek je příjemně osvěžující a ani vlkost vzduchu není tak vysoká.

4/5 - (2 hlasů)