Zdravotní péče v Bulharsku a pojištění

Na základě Evropské karty zdravotního pojištění vám bude v naléhavých případech poskytnuta většinou bezplatná první pomoc. Na některé standardní lékařské zákroky se ale vztahuje finanční spoluúčast, která vám bude účtována ve stejné výši jako bulharským občanům. Pacienti obvykle platí i některé lékařské pomůcky například při operacích a léky. Tato spoluúčast je obvykle nutné zaplatit v hotovosti.
Pod neodkladnou zdravotní péči nespadá převoz do České republiky v případě úrazu nebo úmrtí a proto nejsou z běžného zdravotního pojištění tyto náklady kryty.

Protože se konečné náklady na lékařské ošetření mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun, doporučujeme uzavřít před cestou do Bulharska kvalitní cestovní pojištění. Pro provozování některých adrenalinových sportů jako jsou například vodní sporty nebo horolezectví je třeba uzavřít speciální pojištění.

Kvalitní cestovní pojištění AXA

Získat 50% slevu na cestovní pojištění

Lékárny

Při menších zdravotních potížích navštivte lékárnu “APTEKA (АПТЕКА)”, kde vám její personál poradí nebo případně pomůže kontaktovat lékaře.
Lékáren je v Bulharsku dostatek, ve velkých městech jsou ale lépe zásobovány. V bulharských lékárnách můžete zakoupit mnoho léků bez lékařského předpisu, přesto nezapomeňte na dostatečnou zásobu léků z domova. Léky se platí vždy. Lékárny mají obvykle otevřeno od 8.00 do 22.00 hod. Lékárny s nepřetržitým provozem můžete zjistit na telefonním čísle 178.
Ve vesnicích a městech můžete narazit také na bylinkářské lékárny. Personál ale obvykle mluví jen bulharsky.

Zdravotnická zařízení

V Bulharsku se můžete setkat s několika druhy zdravotních středisek. V případě větších zdravotních potíží můžete vyhledat státní nebo soukromé nemocnice, kliniky a nebo obvodní lékaře.
Nejkvalitnější péče je poskytována v soukromích nemocničních zařízeních, nicméně tato péče není poskytována jako ve státních zařízeních bezplatně a může být celkem nákladná. Orientační ceny za lékařské ošetření v soukromých zařízeních se pohybují mezi 10,00–30,00 Lv.
Ve veřejných státních zdravotnických zařízeních je obecně péče na dobré úrovni a českým občanům je poskytována bezplatně. Ve státních nemocnicích často pracují dobře vzdělaní lékaři, kteří mluví alespoň jedním světovým jazykem. Vybavení těchto zařízeních ale může být zastaralé nebo nedostatečné.

V menších městech a vesnicích můžete vyhledat soukromé kliniky. Kliniky jsou většinou označeny červeným křížem a nápisem „doctor“. Obdobné označení mají i zubní kliniky.

Zdravotní problémy a infekční nemoci

Bulharsko nepatří mezi rizikové země, v kterých hrozí zvýšené riziko možné infekční nákazy. Většina menšících zdravotních problémů u turistů je způsobena dlouhodobým pobytem na slunci. Menší komplikace můžou mít na svědomí i komáři, proto nezapomeňte na repelent.

Voda z kohoutku je v celém Bulharsku pitná. Přesto se doporučuje pít voda balená.
K nejčastějším infekčním rizikům patří střevní potíže způsobené cestováním, změnou klimatu a stravy. Proto nezapomeňte do své příruční lékárničky zabalit Endiaron nebo Endiform. V bulharských lékárnách můžete zakoupit účinný lék proti průjmům Diarostat.
Na některých veřejných místech můžete narazit na horší hygienické podmínky.
v Bulharsku se stejně jako v ČR vyskytuje klíšťová encefalitida, kterou by neměli podcenit především návštěvníci hor.

Z Evropy není pro vstup na území Bulharska vyžadováno žádné povinné očkování. Jako prevence je doporučeno očkování proti tetanu, tyfu a žloutence A i B.

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

Lékařská první pomoc (barza pomošt) : 150
Univerzální nouzová linka pouze pro oblast Sofie: 112

Více informací včetně kontaktů na zdravotnická zažízení naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Jaký je váš názor?