Dopravní předpisy v Černé hoře

 

Stav hlavních silnic je v Černé hoře dobrý, za to stav silnic mimo hlavní tahy (většinou do méně lukrativních oblastí) je velmi špatný. Povrch je starý, často poškozený a neopravovaný a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Černohorci dopravní předpisy příliš nedodržují a jezdí poměrně divoce. Většina Černohorců má automobily navíc ve špatném technické stavu.

Blinkry používají jen výjimečně, nečekaně brzdí a stejně tak se vyhýbají i nerovnostem na vozovce. Velmi oblíbené je troubení. Zvláštní opatrnost se doporučuje na vozovkách v horských úsecích, kde jsou cesty obzvláště úzké s nebezpečnými prudkými zatáčkami.

Rychlostní limity
Maximální povolená rychlost pro osobní automobily a motocykly v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na rychlostní silnici 100 km/h.

Alkohol
V Černé hoře je povolá maximální hranice alkoholu v krvi do 0,03%. U profesionálních řidičů je 0,0%.

Nehody
Policie musí být k dopravní nehodě přivolána vždy. Poškozené vozidlo může být bez příslušného dokladu od policie zabaveno.

Parkování
Většina parkovišť je hlídaná a vybírá se na nich parkovné.

Pohonné hmoty
Čerpací stanice lze nalézt bez problému podél hlavních silnic a ve velkých městech. V některých oblastech jsou však čerpací stanice celkem daleko od sebe. Obvyklá otevírací doba je většinou od 8:00 do 20:00, některé čerpací stanice mají provoz nepřetržitý. Platit lze v hotovosti a obvykle i platební kartou.

Silniční poplatky
V Černé hoře se za používání silnic poplatky neplatí, ale je vybírána na hranicích tzv. ekologická daň. Ekologická daň platí pro všechna zahraniční vozidla po dobu 1 roku. Za osobní automobil se vybírá poplatek ve výši 10 Euro.

Pokuty
Policie může udělit pokutu za přestupek na místě, nesmí ji však vybírat v hotovosti.
Z překročení rychlosti o více než 30 km/h v obci a o více než 50 km/h mimo obec hrozí odebrání řidičského průkazu a soudní řízení. Za nesprávné parkování nebo telefonování bez hands-free může být uložena pokuta ve výši 20 eur.

Povinná výbava
Povinné je použití bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech. Na předních sedadlech nesmí být přepravováni děti mladší 12 let. Ostatní povinné vybavení je stejné jako v ČR.

Další upozornění
Na zastávkách nesmějí být předjížděny školní autobusy.
V nočních hodinách a v obytných částech není povolené troubení.

Chcete si půjčit auto?

Půjčení automobilu nebo motocyklu je možné ve všech větších městech a oblíbených turistických letoviscích. Řidič musí být starší 21 let a prokázat se řidičským průkazem a cestovním pasem.

Ceny se za jeden den půjčení automobilu pohybují kolem 35 euro včetně pojištění. Přesto se doporučuje před pronájmem dopravního prostředku zjistit rozsah pojištění.

Jaký je váš názor?