Černá hora - moře a pláže

Pláže v Černé hoře

Černohorské pobřeží je dlouhé téměř 300 kilometrů a naleznete na něm 117 pláží s celkovou délkou 73 kilometrů. Z toho 33 kilometrů pláží má písečnou podobu, zbytek tvoří pláže oblázkové, kamínkové i sklalnaté. Většina vstupů do moře je písečných. Vynikají svou délkou a teplým čistým mořem. Díky výborným klimatickým podmínkám patří pláže v Černé hoře k nejslunnějším a nejteplejším v celé Evropě.

Černohorské pobřeží zahrnuje několik hlavních riviér, pod které patří spousta nádherných pláží.

Turisticky je velmi atraktivní Barská riviéra s nedotčenou přírodou a nádhernými plážemi. Největší zájem turistů se však soustředí na Budvanskou riviéru, kde se nacházejí jedny z nejkrásnější pláží s nejjemnějším pískem na celém Jadranu.

Na nejjižnější části černohorského pobřeží se nachází Uljcinská riviéra s dlouhými a širokými písečnými plážemi. Žádná z čerhohorských riviér nemá takv vysoký podíl písečných plážích jako právě Uljcinská riviéra.

Stějně krásné jsou i pláže na pobřeží Tivatské zátoky, nazývaném jako Tivatská riviéra.

V Černé hoře můžete nalézt jak veřejné, hotelové tak i pláže zpřístupněné jen vyznavačum naturismu nebo pouze ženám. Hotelové pláže lze využívat i v případě, že nejste v hotelu ubytováni, může být ale vyžadováno vstupné.

Dobrým příkladem je např. hotelová pláž ve Sveti Stefan, který je jedním velkým hotelovým komplexem. Nejpoulárnější naturistickou pláží je Ada Bojana na ostrově Ada.

Spousta černohorských pláží získala ocenění modré vlajky organizace FEE. Tyto pláže splňují přísná kritéria a každou sezónu jsou obhajovány.
Pláže jsou vybaveny například plavčíkem, záchranou službou, dále jsou k dispozici sprchy, převlékárny, slunečníky, lehátka a nepřeberné množství sportovních aktivit.
Ocenění Modré vlajky získaly například pláže Cuba libre a pláž Porto Žanjic v zátoce Žanjica. V Budvě mají Modrou vlajku pláže „Blue Beach, S&I Life Beach a Escallera„. V Bečiči získala ocenění hotelová pláž „Queen Of Montenegro“.

Všechny oceněné pláže naleznete na www.blueflag.org

Moře v Černé hoře

Moře je hlavním důvodem proč navštívit Černou horu. Zdejší moře je bohaté na podmořský svět, žije zde asi 100 druhů ryb. Díky nádherným korálovým útesům je Jadranské moře vyhledávaným místem také potápěčů.
Co se týče teplot, má moře v létě v průměru příjemných 25°C. V zimě se průměrné teploty pohybují okolo 9°C.
Rozdíly mezi přílivem a odlivem jsou na černohorském pobřeží poměrně malé a zřídka kdy činí rozdíl více než 30 cm. Výška vln se pohybuje od 0,5 a 1,5 metrů.

Zdejší moře láká především svou čistotou a vysokou průhledností. Na pobřeží se nevyskytují větší průmyslové podniky a velká města, které by vodu znečišťovaly, čistota vody je tak stále výborná.
Čistotu a kvalitu vody pravidelně sleduje státní organizace „Morsko dobro“ (Mořský majetek). Tato organizace má na starost ale i péči o jadranské pobřeží – pláže, promenády, přístaviště a podobně.

Jaký je váš názor?