zdravotní péče černá hora

Česká republika má s Černou horou uzavřenou Sociální dohodu o vzájemném poskytování lékařské pomoci v nezbytných akutních případech, na základě které by vám měla být v akutních případech poskytnuta zdravotní péče bezplatně, tedy na účet příslušné české pojišťovny. Tuto bezplatnou zdravotní péči je ale možné uplatnit pouze u lékařů a nemocnic, které mají uzavřenou smlouvu s Republikovým fondem zdravotnictví Černé Hory. Počítejte však s tím, že za každé ošetření zaplatíte v hotovosti spoluúčast podle černohorského zdravotního systému. Před cestou je dobré vyzvednout si u své zdravotní pojišťovny přímo pro Černou Horu platný, vyplněný a potvrzený formulář CR/YU 111, který v případě nutnosti slouží jako doklad o zdravotním pojištění.

Cestovní pojištění

Česká zdravotní pojišťovna vám však některé náklady neproplatí. Jedná se zejména o náklady týkající se převozu pojištěnce do České republiky nebo následnou péči, proto doporučujeme uzavřít před svou cestou do Černé hory kvalitní cestovní zdravotní pojištění. Je vhodné se připojistit i v případě, že máte v úmyslu provozovat rizikové sporty jako potápění, vodní lyžování nebo jiné sportovní aktivity. Běžné pojištění se na tyto pojistné události obvykle nevztahuje.

Kvalitní cestovní pojištění AXA

Získat 55% slevu na cestovní pojištění

Zdravotní problémy a infekční nemoci

Černá hora nepatří mezi rizikové země, v kterých hrozí zvýšené riziko možné infekční nákazy. Většina menšících zdravotních problémů u turistů je způsobena dlouhodobým pobytem na slunci. Menší komplikace můžou mít na svědomí i komáři, proto nezapomeňte na repelent.

Voda z kohoutku je v Černé hoře pitná. Přesto se doporučuje pít voda balená.
K nejčastějším infekčním rizikům patří střevní potíže způsobené cestováním, změnou klimatu a stravy. Proto nezapomeňte do své příruční lékárničky zabalit Endiaron nebo Endiform.

V Černé hoře se stejně jako v ČR vyskytuje klíšťová encefalitida, kterou by neměli podcenit především návštěvníci hor.

Nezapomeňte na dostatečnou zásobu léků z domova. V Černé hoře jsou některé druhy běžných léků nedostatkovým zbožím. Ceny léků jsou vyšší než v České republice.

Očkování

Z Evropy není pro vstup na území Černé hory vyžadováno žádné povinné očkování. Jako prevence je doporučeno očkování proti tetanu, tyfu a žloutence A i B.

Důležitá telefonní čísla:

první pomoc 124
policie 122
hasiči 123

Jaký je váš názor?