Doprava v Dominikánské republice

Taxi

Jízda taxíkem je jeden z nejpohodlnějších způsobů přepravy, seženete ho prakticky všude, nejčastěji stojí před hotelem nebo si na nějaké mávněte na ulici. Cenu je třeba s řidičem dohodnout předem, aby si potom neřekl daleko vyšší sumu. V případě, že plánujete třeba výlet do hlavního města, můžete se s taxikářem dohodnout, jestli by vám neukázal nejzajímavější památky a to i s čekací dobou. Vše záleží na dohodě, za peníze jsou ochotni udělat cokoliv. Nicméně, taxík se nejvíce vyplatí, pokud se dá dohromady více osob, většina taxíků jsou mikrobusy zhruba pro 6 osob.

Autobusová doprava

Celkem bezpečný a pohodlný způsob dopravy. Mezi nejlepší autobusové společnosti v zemi patří Metroa Caribe tours. Autobusy jsou klimatizované a asi největší plus je, že jsou levné. Ne všechny autobusové zastávky jsou označeny, takže se může stát, že ani nevíte, že právě tohle místo je zastávka a jízdní řády chybí. Proto se musíte informovat v hotelu nebo vám poradí na ulici. Pak už jen stačí na nějaký ten autobus mávnout, až pojede kolem, jezdí celkem v krátkých intervalech. Důležité je říct řidiči kde chcete vystoupit, jinak se může stát, že pojedete tam, kam opravdu chcete. Jízdné se vybírá během cesty. Cestování autobusovou dopravou je celkem zábavné, Dominikánci jsou milí a otevření lidé, proto nebuďte překvapení, když s vámi budou chtít během cesty navázat rozhovor.

Kromě autobusů se dá cestovat i v takzvaných „guaguas“. Jsou to sběrné mikrobusy nacpané k prasknutí, cestují s nimi místní Dominikánci ze zaměstnání, děti ze školy nebo i rybáři přímo se svým úlovkem. Guaguas jezdí na pravidelných trasách zhruba každou půl hodinu a zastaví vám tam, kde si mávnete. Jízdné je opět velmi levné.

Motoconchos

Jedná se o cestování soukromými motorkami, jejichž řidiči vás na zadním sedadle odvezou levně kam budete chtít. Takové cestování je sice dobrodružné, ale nepatří právě k bezpečným. Pokud se ale přesto pro takovou dopravu rozhodnete, cestujte raději na motorkách, které mají značky. Řidiči se občas před jízdou posilují rumem, proto je tento způsob dopravy na vlastní nebezpečí.

Cestování na motorkách je v Dominikánské republice hojně využívanou a oblíbenou dopravou. Místní na nich přepravují prakticky cokoliv, tak se může stát, že spatříte třeba Dominikánce přepravující na motorce stavební materiál apod. Není výjimkou, když  zahlédnete hned několik Dominikánců na jedné motorce (je to podobné jako v Asii). Tato situace vám mnohdy může příjít docela komická, ale oni tak jezdí běžně.

Lodní doprava

V zemi je celkem 11 velkých námořních přístavů. K moderním patří přístav v hlavním městě, další významné přístavy jsou například v Boca Chica, La Romana, Puerto Plata, Isla Catalina nebo San Pedro. Turisté nejčastěji využívají lodní dopravu pro přepravu na ostrovy či ostrůvky nebo k vyhlídkovým plavbám.

Železniční doprava

V Dominikánské republice bylo vybudováno více jak 1500 kilometrů železnic, většina je ale ve velmi špatném stavu a pro běžný provoz se tak používají státní železnice, které mají pouze něco okolo 100 kilometrů.

Jaký je váš názor?