Zdravotní péče v Itálii

Při menších zdravotních potížích navštivte lékárnu “una farmacia”, kde vám její personál poradí nebo případně pomůže kontaktovat lékaře. Lékárny jsou označeny zeleným křížem, nezapomeňte však na dostatečnou zásobu léků z domova, především těch na předpis, protože se zde některé názvy léků mohou odlišovat.

V případě, že budete potřebovat lékařské ošetření, neváhejte vyhledat stanici první pomoci, v italštině je označena jako “pronto soccorso”. V menších městech poznáte ordinaci lékaře podle označení “un medico” a ordinaci zubaře podle názvu “un dentista”. Samozřejmě se můžete obrátit i na hotelovou recepci nebo turistické informace.

Pokud vás zastihnou vážnější zdravotní problémy, jděte raději rovnou do nemocnice “un ospedale”, úroveň poskytované péče je zde dobrá.

Na základě Evropské karty zdravotního pojištění vám bude v naléhavých případech poskytnuta první pomoc, většinou bezplatně ale veškerá následná péče a doplatky vám budou účtovány ve stejné výši jako italským občanům. Následná péče v nemocnici vás může vyjít i na 100 Eur za den.

Protože jsou doplatky za zdravotní ošetření v Itálii velmi vysoké, nezapomeňte před svou cestou uzavřít kvalitní zdravotní pojištění.

Kvalitní cestovní pojištění AXA

Získat 50% slevu na cestovní pojištění

Za léky platí Italové až na výjimky plnou cenu. Ceny běžných léků na běžné obtíže se v průměru pohybují od 5 do 15 Euro. V Itálii navíc existuje hustá síť malých lékáren, které si mohou dovolit držet vysokou marži za prodej léků.

Počítejte také s poplatky za každé specializované vyšetření. Ve státních zařízení zaplatíte spoluúčast (tzv. „tiket“). Například za rentgen doplatíte 15 Euro nebo za odběr krve až 30 Euro. Péče v těchto veřejných udravotnických zařízení je celkem kvalitní, ale je nutné počítat s dlouhými čekacími lhůtami na vyšetření.

Bez čekacích lhůt se můžete nechat ošetření v soukromých zdravotnických zařízeních. Ty jsou na výborné úrovni, ale ceny zde mohou být až několikrát vyšší než ve veřejných zařízeních. Například za lékařskou prohlídku zaplatíte kolem 150 Euro, zubařský zákrok jako je například plomba vás může přijít od 80 až do 200 Euro.

Zdravotní problémy a infekční nemoci

Itálie nepatří mezi rizikové země, v kterých hrozí zvýšené riziko možné infekční nákazy. Většina menšících zdravotních problémů u turistů je způsobena dlouhodobým pobytem na slunci. Menší komplikace můžou mít na svědomí i komáři, proto nezapomeňte na repelent.
V Itálii se můžete setkat také s jedovatými hady (vipere), uštknutí je ale smrtelně nebezpečné spíše pro silné alergiky. Voda z kohoutku je pitná v celé Itálii. Nepijte však vodu, která je označena nápisem Acgua non potabile.

Tísňová volání

Záchranná služba 118
Obecné číslo v případě tísně 113

 

Jaký je váš názor?