Doprava na Kubě

Taxíkem

Jízda taxíkem patří mezi dražší způsoby dopravy, ale pokud pojedete ve více lidech, může se vám cesta taxíkem vyplatit. Na Kubě jezdí mezi městy a na kratší vzdálenosti hned několik druhů taxíků a orientace v nich není moc snadná. Můžete zde narazit na státní a soukromé taxíky, hromadné taxíky ale i na bicitaxi nebo cocotaxi.

Státní a soukromé taxíky
Na Kubě jezdí státní a soukromé taxíky. Nové, vyleštěné taxíky určené pro turisty seženete zpravidla u velkých hotelů a ve všech turistických lokalitách. Cena se obvykle pohybuje kolem 0,75 USD za kilometr a připočítává se nástupní taxa ve výši asi 1 USD. Tyto oficiální státní taxíky by měly být vybaveny taxametrem.
Poměrně drahé, ale klimatizované jsou bílé taxíky polečnosti Turistaxis a Habanataxis. Cenově levnější jsou žluté taxíky s modrým označením společnosti Panataxis nebo Cubataxi a můžete si je objednat z hotelové recepce nebo telefonem. Mezi další společnosti patří například Taxis „OK“, „Fénix“ a Transgaviota.

U soukromých taxíků bývá problém rozeznat, kteří mají licenci a kteří jezdí na černo. Pokutu ale riskují řidiči a vám jako cizinci by nemělo nic hrozit. V těchto taxících se cena většinou domlouvá předem. Pokud v těchto taxících požádáte o zapnutí taxametru (pokud je jím vůz vybaven), může se vám stát, že vás řidič odmítne, protože jsou ceny určeny vzhledem k příjmům místních velmi nízko.
Soukromé taxíky si můžete pronajmout také na celodenní výlet, nečekejte však nízkou cenu.

Na Kubě můžete narazit i na staré americké automobily máquinas, které jsou určené především pro místní Kubánce. Řidiči jsou ale ochotni svést i cizince, samozřejmě za dolary.
V těchto taxících se cena domlouvá předem, vozy obvykle nejsou vybaveny taxametry.

Bicitaxi
Bicitaxi je běžným způsobem přepravy nejen u turistů, ale i pro Kubánce. Jedná se o speciálně upravenou tříkolku se sedadlem pro řidiče a dvousedadlem umístěným za řidičem. Cena je vysoká, a proto je nutné smlouvat a domluvit si jí předem. Cena za jeden kilometr by se měla pohybovat kolem 1 – 4 CUC podle vzdálenosti. Bicitaxi je běžné v Havaně, Camaguey a Holguínu.

Cocotaxi
Cocotaxi jsou křiklavě žlutá motorová vozítka se dvěmi místy k sezení (třemi s řidičem) podobná skútru a můžete si je stopnout prakticky ve všech turistických střediscích a ve městech.

Taxi colectivo
Taxi colectivo je hromadný taxík (spíše mikrobus), který jezdí ve větších městech. Řidič vyjíždí ze stanoviště až po naplnění všech míst. Většinou jsou využívány místními než turisty.

Autobusem (guaguas nebo camellos)

Na Kubě existuje poměrně dobrá autobusová síť. Fungují zde dvě autobusové společnosti VIAZUL a ASTRO. Pro turisty je určená zejména společnost VIAZUL, která je i poměrně drahá (platí se v dolarech), ale kvalitou je na vysoké úrovni. V praxi se dá přirovnat k naší autobusové dopravě. Autobusy od této společnosti jsou klimatizované. Pokud má však někdo na Kubě klimatizaci, připravte se na to, že pojede na plný výkon. Určitě tak nepodceňte teplé oblečení :). Zejména v sezóně je lepší lístek zarezervovat. Terminál Viazulu najdete téměř vždy na autobusovém nádraží (s výjimkou Havany).

Autobusy jezdí na několika turistických trasách mezi velkými městy. Jízdní řád je obvykle dodržován. Například cesta z Varadero do Havany stojí 10 CUC, z Havany do Vinales 10 CUC, z Varadera do Trinidatdu 20 CUC.

Společnost ASTRO je méně kvalitní a méně spolehlivá než VIAZUL a využívají jí spíše místní, protože se jedná o levnější možnost přepravy. Turisté jsou často odkazováni pouze na VIAZUL.

Pro místní Kubánce jsou nepostradatelné také tzv. Camello, které je běžným způsobem přepravy místních Kubánců. Jedná se o nákladní auta vybavená dřevěnými lavicemi, které pojme až 300 lidí. Tento způsob dopravy ale není moc bezpečný a turistům se moc nedoporučuje.

Vlakem

Při cestování vlakem se obrňte trpělivostí. Tato doprava je extrémně pomalá, jízdní řády jsou nepravidelné a vlaky mívají často poruchy. Vlaky zpomaluje chybějící části kolejí, staré vybavení i nedostatek pohonných hmot. Pokud byste měli v úmyslu cestovat třeba z Havany do Santiaga, připravte se na to, že vaše cesta může trvat pomalým vlakem i 16 hodin. Železnice spojuje všechny důležitá města Kuby. Vlaky jsou rozděleny do 4 kategoríí od rychlíků (servicio especial) přes osobní vlaky první třídy (primera expeial) a osobní vlaky druhé třídy (seguda clase ), až po pomalé vlaky (lechero). Na delších trasách je prodáváno občerstvení. Místenky se kupují na nádražích (společnost Ladis). Při cestě vlakem si dávejte pozor také na svá zavazadla a kola, pokud je máte s sebou, krádeže nejsou neobvyklé.

Lodí

Přes přístav Havana se realizuje 40% veškeré námořní dopravy. Mezi přístavy ve velkých městech jako je Havana, Cienfuegos, Gibara nebo Santiago de Cuba je zajišťována trajektová doprava. Trajekty jezdí v častých intervalech. Pravidelná lodní linka funguje mezi Nueva Gerona, Isla de la Yuventud a Surgidero de Batabanó. Cena za cestu se pohybuje kolem 10 USD.

Letadlem

Pro cestování na větší vzdálenosti se doporučuje využít vnitrostátní leteckou dopravu. Vnitrostátní lety zajišťují letecké společnosti Cubana de Avianción, Aerogaviota a charterová společnost Aerocaribbean. Nepravidelné lety provozuje společnosti Aerotaxi.
Na Kubě existuje 6 mezinárodních letišť. Hlavním letištěm je José Martí v Havaně, Gualberto Gómez, Antonio Maceo, letiště v Gamagüey, Cayo Coco a v Holguínu.
Letecká společnost Cubana provozuje několikrát týdně přímé spoje mezi městy Varadero a Holguín, Baracou a Satiagem de Cuba a Santiago de Cuba a Varadero.

Letecká společnost Aerocaribbean provozuje lety z Havany do Varadera, Trinidadu, Cayo Coco, Camaguey, Holguín, Santiago de Cuba a Baracoa.  Letecká společnost Aerocaribbean je dražší než Cubana, ale máte zde větší šanci na získání volného místa v letadle.

Jaký je váš názor?