Počasí na Kubě

Kdy jet na Kubu?

Pokud plánujete strávit dovolenou právě zde, určitě zvažte, v jakém období na Kubu vyrazíte. Teplotní výkyvy mezi jednotlivými měsíci jsou na Kubě minimální, ale střídají se zde dvě roční období, období sucha a období dešťů.

Nutné je také počítat s vysokou vlhkostí vzduchu, která se na Kubě pohybuje průměrně kolem 81% v létě a 79% v zimě, ale i vyšší vlhkost není výjimkou. V období od června do listopadu se mohou na ostrově objevit hurikány. Zdejší subtropické klima je celoročně ovlivňováno prouděním mírného severovýchodního větru, který během letních měsíců směřuje více k jihu.

Období sucha trvá od listopadu do dubna.

V této době zde probíhá také hlavní turistická sezóna a potkáte více turistů. Denní teploty se v průměru pohybují kolem 22°C až 25°C. Neslunnějšími měsíci v roce jsou leden a duben. Nejteplejšími měsíci jsou letní měsíce, červenec a srpen, kdy teplota v průměru dosahuje 27°C. Nejchladnějším obdobím je únor, v tomto měsíci dosahují teploty v průměru 22°C. Obecně je také tepleji na východě Kuby než v její západní části. V oblasti kolem Havany se běžně pohybují teploty kolem 30°C. Ve výše položených místech je samozřejmě chladněji a lze očekávat častější přeháňky.

Začátkem května začíná období dešťů, které končí koncem října.

Pokud se rozhodnete v tomto období strávit dovolenou, berte v potaz, že průměrně každý třetí den bude intenzivně pršet. Za nejdeštivější měsíce je považováno září a říjen, zejména na východě Kuby.

Obloha se z ničeho nic zatáhne a zčerná, ale déšť ustane během pár minut, takže se opravdu není čeho bát, dovolenou by vám to zkazit nemělo.
V tomto období navštěvuje zemi o dost méně turistů než v hlavní sezóně. Mnohonásobně klesají ceny za ubytování, potraviny a dalšího zboží a služeb. Období dešťů je ale nejteplejším obdobím v roce. Pokud tedy vyhledáváte tropické teploty a nevadí vám sem tam nějaké přeháňky, vydejte se na Kubu právě mezi květnem a říjnem.
Moře je teplé a příjemné po celý rok, teplota vody většinou neklesá pod 24 °C.

Jaký je váš názor?