Společenská etiketa na kubě

Cizinci mají na Kubě prakticky větší pravomoci, než-li Kubánci samotní. Přestože místní lidé tvrdě pracují, vydělávají v rozmezí 5 – 15 € za měsíc. Rozdíl mezi jejich příjmem a příjmem cizinců je opravdu markantní. Z jejich pohledu je tak každý cizinec milionář a proto je slušné nedávat své bohatství najevo.

Pro Kubánce platí na ostrově jiná pravidla než pro cizince, proto je dobré zdržet se všeho, čím by jste mohli dostat Kubánce nechtěně do problémů. Například jako cizinec budete mít na Kubě před místními ve všem přednost, ať již budete stát ve frontě v obchodě či v bance. Pokud budete stát v dlouhé frontě, pravděpodobně vás budou vybízet, abyste nečekali a šli dopředu, přičemž v nikom nevzbudíte nežádoucí reakci.

Pokud máte v úmyslu s místními obchodovat, raději se držte stranou. Pravděpodobnost, že vás uvidí policista he celkem vysoká. Pokud se místní dopustí přestupku, ponesou za to následky.
Vyvarujte se také jakékoliv diskuzi o politice, zejména na veřejných místech, můžete tím někoho urazit. Něž aby jste říkali své osobní názory raději nechte místní aby vám sami řekli co jim vadí a co ne. Mějte na paměti, že každý státní zaměstnanec může přijít o práci, pokud někdo uslyší jak špatně mluví o zdejším systému.

Ženám není doporučeno, aby se ve večerních hodinách pohybovaly bez doprovodu a na místech, kde se turisté až tak často nevyskytují. Ženy by se neměly mimo turistická letoviska oblékat nevhodně, příliš vyzývavé oblečení by mohlo u místních obyvatel vyvolat pohoršení.

Jaký je váš názor?