Mauricius doprava

Autobusy

Autobusová doprava patří mezi nejlevnější druh dopravy na Mauriciu. Zdejší autobusy a minibusy jsou většinou čisté a pohodné, ale kvůli levnému jízdnému bývají často přeplněné. Místní autobusy jsou odrazem zdejší společnosti, jsou velmi barevné a zdobené různými, zejména náboženskými předměty.

Autobusové linky propojují celý ostrov, ale protože autobusy zastavují na každé zastávce je cestování velmi pomalé. Na ostrově ale jezdí i expresní autobusy, které jsou jen o něco málo dražší.

Jízdní řády
V turistických střediscích a ve velkých městech jezdí autobusy v poměre krátkých intervalech (většinou každých 10 minut), v odlehlejších oblastech už musíte počítat s horší frekvencí spojů. Na jízdní řády by jste měli narazit v každém turistické informační kanceláři nebo na autobusovém nádraží. Autobusy vyjíždějí v 5:30 ráno a končí většinou ve 20 hodin večer (některé až ve 21:30).

Cena jízdného
Jízdenky se kupují přímo u řidiče. Jízda běžným autobusem vás vyjde asi na 25 rupií a expresním autobusem na 30 rupií. Nezapomeňte mít u sebe dostatek drobných a lístek si uschovejte pro případnou kontrolu.

Autobusové společnosti
Autobusovou dopravu provozuje na Mauritiu několik společností. Nejduležitější společností, která zajišťuje až jednu třetinu autobusových služeb je National Transport Corporation (NTC). Mezi další důležité společnosti také patří Mauritius Bus Transport, Rose Hill Transport, Triolet Bus Service a United Bus Service. Působí zde ještě mnoho dalších individuálních provozovatelů.

Autobusová nádraží v Port Louis
Pro severní oblast ostrova – Place de l´Immigration
Pro centrální, západní, jižní a východní oblast – Place Victoria

Taxíky

Pokud chcete poznat ostrov, je pronájem taxíku nejlepším řešení. Zdejší taxíky jsou relativně levné a cestování s nimi je pohodlé, navíc některé řidiče můžete částečně využít jako průvodce, odvezou vás na všechna zajímavá místa, která chcete vidět. Pronájem taxíků tak může dokonce vyjít levněji než půjčení auta.

Na Mauriciu jezdí několik tisíc taxíků a jejich stanoviště naleznete především na letištích nebo u hotelů. Nejspolehlivější jsou taxíky společností British Morris Minors a Morris Oxfords. Jejich taxíky jsou označeny bílou cedulí s černým písmem. Na ostrově jezdí ale i taxíky s černou cedulí s bílým písmem, v takovém případě se jedná se o taxíky soukromníků.

Přestože by měl být každý taxík povinně vybaven taxametrem, vyjednejte si vždy cenu jasně předem. Některé hotelové taxíky mají sice stanovené pevné ceny, ale i zde se můžete pokusit o smlouvání, pokud se vám cena zdá vysoká. Cena se vztahuje na celé auto, nikoliv za osobu. Pronájem taxíku se tak určitě vyplatí, pokud si chcete udělat celodenní výlet po ostrově ve více lidech. Vámi dohodnutá cena se pak bude vztahovat i na zpáteční cestu.

Pronájmu taxíku na celý den je možný již od 1500 – 2000 rupií.

Za zavazadla jsou automaticky připočítávány příplatky ve výši 15 Rs za kus. S připlatky počítejte také při jízdě v noci a nebo v případě že jedete klimatizovaným vozem. Klimatizace se zde považuje za nadstandart a proto počítejte s vyšší cenou. Někteří taxikáři si účtují také čekací dobu, proto se raději vždy informujte na cenu ještě před tím, než vyrazíte na nákup nebo na oběd. Úplně nejlepší je domluvit si cenu i s čekací dobou.

Letecká doprava

Národní leteckou společností je Air Mauritius, který patří mezi renomované letecké společnosti. Air Mauritius provozuje přímé letecké spojení do mnoha evropských destinací (zejména do Velké Británie, Německa, Francie, Itálie a Švýcarska) a zajišťuje spojení i s některými ostrovy v Indickém oceánu jako je Réunion (doba letu 40 minut) nebo Rodrigues (doba letu 90 minut). Air Mauritius pořádá také vyhlídkové lety helikoptérou.

Na ostrově je celkem pět letišť, mezinárodní letiště Sir Seewoosagur Ramgoolam Airport se nachází v Plaisance poblíž Mahébourg.

Lodní doprava

Nějvětším a nejvýznamnějším přístavem na Mauritiu je Port Louis. Jedná se o největší nákladní a kontejnerový přístav, kterým prochází téměř veškerý export a import zboží. Každoročně zde zakotví na dvě desítky výletních cruiserů.
Společnost MV Mauritius Pride zajišťuje lodní spojení se sousedními ostrovy. Z Mauritiu odjíždějí lodě například na sousední Reunion a několikrát do měsíce i na ostrov Rodrigues (doba cesty 12 hodin)
Na ostrově působí i další lodní společnosti jako Mauritius Shipping Corporation, Shipping Division a Yacht Charters. Výletní plavby jsou organizovány v každém turistickém letovisku.

Cyklistika

Mauritius můžete poznávat i na kole. Na půjčovny kol se informujte v turistické kanceláři nebo v hotelu. Ceny za jeden den pronájmu se pohybují kolem 150 rupií.

Jaký je váš názor?