Pokud vás postihnout jakékoliv zdravotní komplikace obraťte se na hotelovou recepci. Většina hotelů má uzavřenou smlouvu s lékaři, kteří jsou připraveni poskytnout zdravotní péči v jakoukoliv hodinu.
Pokud vyhledáte lékařskou péči v některé ze státních nemocnic. Péče ve státních zařízeních je poskytována bezplatně jak místním obyvatelům, tak i turistům. Čekací doby mohou být dlouhé a pravděpodobně se budete muset obrnit trpělivostí. V akutních případech raději vyhledejte některou ze soukromých nemocnic či klinik.
Cestovní pojištění na Mauricius
Mauricijská republika nemá s Českou republikou uzavřenou dohodu o poskytování bezplatné lékařské péče. Nezapomeňte tedy před cestou na Mauricius uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Pro provozování některých adrenalinových sportů jako je například potápění je třeba uzavřít speciální pojištění. Pokud odcestujete na Mauricius bez pojištění hazardujete se svými penězi. Veškeré lékařské zákroky v soukromích zdravotnických zařízeních budete muset platit v hotovosti a to bez nároku na jejich proplacení od kohokoliv.
TIP CestujSnadno
Získat 55% slevu na cestovní pojištěníOčkování na Mauricius
Na Mauriciu se nevyskytují běžné tropické choroby a proto není z Evropy pro vstup na území Mauriciu vyžadováno žádné povinné očkování. Předložení mezinárodního očkovacího průkazu s potvrzeným platným očkováním je povinen pouze cestovatel přijíždějící na Mauricius z endemických oblastí žluté zimnice (zejména z Afriky).
Jako prevence je doporučeno očkování proti tyfu, žloutence A a B. Na ostrově se nevyskytuje malárie.
O dalším očkování se poraďte se svým lékařem. Můžete se také obrátit na infekční oddělení větších nemocnic. Poradenstvím a očkováním se zabývá i očkovací střediska při krajských či okresních hygienických stanicích.
Zdravotní problémy a infekční nemoci
Nachlazení
Poměrně velké množství návštěvníků cestujících do tropických oblastí postihuje nachlazení, které je způsobeno náhlým přechodem z venkovního tepla do příliš klimatizovaného prostředí (například v holelovém pokoji či ve veřejných prostředcích). Regulujte proto teplotu vzduchu ve vašem hotelovém pokoji. Ideální je začít teplotou kolem 23°C až 25 °C a postupně teplotu snižovat.
Dehydratace
Jako prevenci před dehydratací a celkovým vyčerpáním z velkého tepla je třeba nepodceňovat pitný režim a vypít minimálně 3 litry denně. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy, u menších dětí by měla být samozřejmostí.
Spálení sluncem
Protože jsou sluneční paprsky v této oblasti velmi intenzivní, neměli by jste zapomínat na ochranné krémy s vysokým faktorem a chránit ty části těla, která nejsou běžně slunečnímu záření vystavovaná (například chodidla). Na spáleniny použijte Panthenol, který vám od spálenin uleví. Chránit se můžete také pokrývkou hlavy nebo pobytem ve stínu.
Štípance od hmyzu
Repelenty jsou pro pobyt na Mauriciu k nezaplacení. V hotelových pokojích se doporučuje používat elektrické odpuzovače hmyzu. Ráno a v podvečer se doporučuje nosit dlouhé rukávy a kalhoty.
Nebezpečná zvířata
Na Mauriciu se jedovatá zvířata takřka nevyskytují. Určité riziko představují někteří mořští živočichové, zejména ryby ropušnic a perutýnů. Při potápění se proto nedotýkejte mořských živočichů.
Šance na setkání se žralokem je prakticky mizivá, většinou se vyskytují až za korálovým útesem ve větší hloubce.
Vzteklina
Vzteklina se přenáší slinami, na ulicích se proto nedotýkejte volně pohybujících se zvířata. Pokud vás jakékoliv zvíře pokouše, ihned omyjte zasažené místo vodou a vydezinfikujte ho. Okamžitě vyhledejte lékaře, vzteklina bez včasně provedené vakcinace vede k smrti.
Další infekční nemoci
V roce 2006 zasáhla ostrov epidemie horečky Chikungunya. Tato nemoc zpočátku provází bolesti svalů, kloubů a horečky. Nemoc se přenáší komáří a dosud proti němu neexistuje žádné očkování.
Podle oficiálních informací je horečka chikungunya pod kontrolou. Místní vláda vynaložila velké úsilí na likvidaci této nemoci na ostrově, přesto se jako prevence doporučuje používání repelentů.
Další upozornění před riziky
Voda je na Mauriciu pitná a měla by být bezpečná, přesto se doporučuje pití pouze vody balené. Pokud chcete zdravotní rizika eliminovat, důkladně myjte nebo raději loupejte veškeré ovoce a zeleninu jenž hodláte sníst. Pozor si dejte také na konzumaci nápojů s ledem a na ovocné nápoje.
Rovněž se nedoporučuje konzumace ústřic, mušlí nebo škeblí a nedostatečně tepelně upravené maso.
Do vody se preventivně doporučují boty, k nejčastějším poraněním totiž patří říznutí o ostrý korál. Takové poranění je bolestivé a dlouho se hojí kvůli jedu, které korály vypouštějí k usmrcení své kořisti.
Zdravotnická zařízení na Mauriciu
Státní nemocnice
Port Louis – Jeetoo Hospital, Volcy Pougnet St
Pamplemousses – Sir Seewoosagur Ramgoolam National Hospital
Moka – Moka Eye Hospital
Soukromé kliniky
Port Louis – City Clinic, Sir Edgar Laurent St
Rose Hill – Clinica du bon Pasteur, Thomy Pitot St
Tombeau Bay – Clinique de Nord, Coastal Road