Doprava na Seychelách

Autobusy

Pravidelné autobusové linky existují pouze na ostrovech Mahé a Praslin. Autobusy jezdí denně od 6 do 18 hodin na Praslinu a od 6 do 19 na Mahé. Na dodržování jízdních řádů se ale příliš spolehnout nedá.
Autobusové zastávky jsou označeny pouze vybledlým bílým nápisem „BUS STOP“ na silnici. Některé zastávky ale nejsou označené vůbec, v takovém případě jí lze poznat podle hloučku místních u silnic. Všechny autobusové linky na Mahé křižují Palm Street ve Victorii.

Jízdenky jsou velmi levné. Jednosměrné jízdenky se prodávají za pevnou cenou 5 SCR (10 Kč) bez ohledu na cílovou stanici. Pokud máte v úmyslu využívat autobusy častěji, můžete si zakoupit také zvýhodněnou týdenní a měsíční jízdenku. Nastupuje se i vystupuje na znamení.

Kromě autobusů můžete vyzkoušet také volské povozy a jízdní kola. Volské povozy obstarávají například dopravu na La Digue.

Taxík

Jízda taxíkem patří mezi dražší způsoby dopravy. Taxíky jezdí na ostrovech Mahé, Praslin a La Digue. Taxík si můžete vzít v centru Mahé, na letišti nebo ho lze zavolat z hotelové recepce. Určitě se vyplatí domluvit sazbu s řidičem předem, na taxametry se moc nejezdí.
Za 15 kilometrů si taxikáři účtují běžně asi 15 eur, ale někteří si neváhají říci i o dvojnásobek. Ve večerních hodinách může být shánění taxíků problematičtější.
Na Seychelách se můžete setkat také s tzv. černými taxikáři, kteří turistům čekajících na zastávkách nabízejí levné svezení.

Lodní doprava

Největším přístavem na Seychelách je mezinárodní přístav Victoria na Mahé. Na Praslinu je hlavní přístav Ketty v zálivu Baie St.Anne. Na La Digue je hlavní přístav v La Passe.

Z Mahé vyplouvá třikrát denně do přístavu Jetty na ostrově Praslin a zpět jediný, moderní katamarán Cat Cocos. Jednosměrný lístek stojí 45 eur a celá plavba trvá hodinu. Vybrat si můžete ze tří tarifů.
Na trase Mahé – Praslin – La Digue vyplouvají několikrát denně pomalejší škunery. Plavba z Mahé na La Digue trvá 3 hodiny a z Praslinu na La Digue trvá plavba 30 minut.

Lodní společnost Inter Island Ferry provozuje sedmkrát denně spoj mezi Praslinem a La Digue. Z Mahé na Praslin je cena 47 eur a z Praslinu na La Digue za 15 eur za jednosměrnou cestu.

Lodní spoj můžete rezervovat na seychellesbooking.com.

Na plavbu kolem vnějších ostrovů se specializuje několik lodních společností jako je Indian Ocean Explorer a Silhouette Cruises. Můžete si najmout také katamarán nebo jachtu.

Vnitrostátní letecká doprava

Air Seychelles provozuje denně více než 15 letů z Mahé na Praslin a zpět. Délka letu trvá 15 minut a zpáteční letenku lze pořídit kolem 4 tisíc korun.

Letecké spojení je zajišťováno i mezi dalšími ostrovy. Méně časté jsou spoje z Mahé na ostrovy Frégate, Bird, Denis, Desroches a Alphonse. Na ostrov La Digue letecké spojení neexistuje. Na další ostrovy jako je Silhouette se můžete přepravit helikoptérou.

Další leteckou společností létající provozující vnitrostátní lety je Islands Development Company – IDC. Letenky můžete objednat předem přes turistickou kancelář na Seychelách, na letišti nebo přes vaší hotelovou recepci.

Autem

Vlastní automobil si vzhledem ke zdejším finančním poměrům a malému počtu obyvatel může dovolit jen málokdo. Na Mahé se nachází 6 hlavních silnic. Na Praslinu jsou pouze 2 hlavní silnice.

Auto si můžete pronajmout v několika autopůjčovnách na Mahé a na Praslinu. Například na Mahé se autopůjčovna nachází na letišti nebo v hlavním městě Victoria. Pronájem automobilu si můžete sjednat i přes hotelovou recepci. Většina aut v autopůjčovnách je nová a vybavena klimatizací. Ceny se pohybují cca od 40 – 50 euro za den.

Na Mahé naleznete celkem 6 čerpacích stanic a na Praslinu pouze 2 čerpací stanice. Llitr benzínu stojí cca 1,39 eur. Čerpací stanice mívají otevřeno denně od 7.00 do 19.00.
K půjčení automobilu budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Cenu za pronájem lze platit hotově i platebními kartami. Do ceny pronájmu se obvykle zahrnuje i spoluúčast do 1000 eur.

Dopravní předpisy

Dopravní systém na Seychelech není složitý. Z dob britských kolonií se jezdí vlevo a dopravní značky v podstatě odpovídají evropským. Silnice jsou v dobrém stavu, ale jsou velmi úzké, plné zatáček a okraje jsou nezpevněné (zejména na Praslinu). Na Mahé a na Praslinu je maximální rychlost v obci 40 km/h, mimo obec je maximální rychlost 65 km/h. Nachází se zde pouze několik kruhových křižovatek a jeden semafor, který je v hlavním městě Victorii.

Jaký je váš názor?