Seychely - měna, peníze, směnárny

Oficiální měnou je Seychelská rupie (1 SCR= 100 centů). Bankovky jsou v hodnotách 10, 25 ,50, 100 a 500 rupií. Mince jsou v hodnotách 1 a 5 rupií a 1, 2, 5, 10 a 25 centů.

Peníze můžete vyměnit ve směnárnách, v bankách na ostrovech Mahe, Praslin a La Digu a v hotelových recepcích.
Banky mívají otevřeno od pondělí do pátku od 08:00 do14:00 a v sobotu od 08:00 do 11:00, při peněžních transakcích bývá nutné předložit pas.

Na Seychelách existuje černý trh s valutami. Během svého pobytu tak určitě několikrát dostanete od místních nabídku na výměnu peněz („exchange“). Přestože je tato směna na „černo“ vzhledem k běžnému kurzu pro obě strany velmi výhodná, je nelegální a vystavujete se tak riziku trestního postihu. Na letištích jsou běžně cizinci kontrolováni, zda ilegálně nepřeváží valuty.

Veškeré turistické služby jako jsou výlety, potápěčské kurzy, transfery, zapůjčení auta nebo kola, vstupné do parků atd. musí návštěvníci podle zdejších zákonů platit v zahraniční měně (dolary, eury nebo librami). Určitě se proto vybavte dostatkem bankovek nižších hodnot.

Místní měnou je možné platit pouze v obchodech s potravinami nebo suvenýry a případně i v restauracích mimo hotely. Cena v eurech bývá většinou vyšší než v místní měně, proto se v těchto obchodech vyplatí platit místní měnou.

Na Seychelách je možné platit také platební kartou. Bankomaty jsou k dispozici v každém větším středisku.

Pokud budete peníze měnit v bance, nezapomeňte si uschovat potvrzení o výměně. Když vám zbydou rupie, můžete s tímto potvrzením u stejné banky zase směnit peníze na zpět. Maximálně výše výměny je však do 800 SCR a bez tohoto dokladu zpětná výměna není možná. Ze Seychel nemůže vyvážet více jak 2000 SCR.

Jaký je váš názor?