Úroveň zdravotnictví je na Seychelách dobrá a dosahuje evropské úrovně. Základní ošetření ve státních zdravotnických zařízeních je poskytováno bezplatně, ostatní léčebné výdaje je třeba hradit v hotovosti nebo platební kartou. Pohotovostní služba funguje 24 hodin denně. Telefonní číslo pro všechna tísňová volání je 999.
Protože nemá Česká republika se Seychelskou republikou uzavřenou dohodu o lékařské péči, doporučujeme před cestou uzavřít kvalitní cestovní pojištění.
Kvalitní cestovní pojištění AXA
Získat 55% slevu na cestovní pojištěníNemocnice a kliniky
Ostrov Mahé je vybaven nemocnicí Victoria Hospital (tel. 388020). Na Praslinu a Digue je k dispozici několik klinik.
Lékárny
Protože se za léky platí v hotovosti, doporučuje vzít si s sebou dostatečnou zásobu běžných léků (nejlépe v originálním balení) z domova. Hlavní lékárnu naleznete v budově nemocnice Victoria Hospital na ostrově Mahé.
Očkování
Z Evropy není pro vstup na území Seychel vyžadováno žádné povinné očkování. Předložení mezinárodního očkovacího průkazu s potvrzeným platným očkováním je povinen pouze cestovatel přijíždějící na Seychely z endemických oblastí žluté zimnice (zejména z Afriky). Seychely nepatří mezi země s výskytem malárie, žluté zimnice ani jiných závažných infekčních onemocnění.
Jako prevence je doporučeno očkování proti tyfu, žloutence A a B a tetanu. O dalším očkování se poraďte se svým lékařem. Můžete se také obrátit na infekční oddělení větších nemocnic. Poradenstvím a očkováním se zabývá i očkovací střediska při krajských či okresních hygienických stanicích.
Zdravotní problémy a infekční nemoci
Nachlazení
Poměrně velké množství návštěvníků cestujících do tropických oblastí postihuje nachlazení, které je způsobeno náhlým přechodem z venkovního tepla do příliš klimatizovaného prostředí (například v holelovém pokoji či ve veřejných prostředcích). Regulujte proto teplotu vzduchu ve vašem hotelovém pokoji. Ideální je začít teplotou kolem 23 až 25 °C a postupně teplotu snižovat.
Dehydratace
Jako prevenci před dehydratací a celkovým vyčerpáním z velkého tepla je třeba nepodceňovat pitný režim a vypít minimálně 3 litry denně. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy, u menších dětí by měla být samozřejmostí.
Spálení sluncem
Protože jsou sluneční paprsky v této oblasti velmi intenzivní, neměli byste zapomínat na ochranné krémy s vysokým faktorem a chránit ty části těla, která nejsou běžně slunečnímu záření vystavovaná (například chodidla). Na spáleniny použijte Panthenol, který vám od spálenin uleví. Chránit se můžete také pokrývkou hlavy nebo pobytem ve stínu.
Vzteklina
Vzteklina se přenáší slinami, na ulicích se proto nedotýkejte volně pohybujících se zvířat jako jsou psy a kočky. Pokud vás jakékoliv zvíře pokouše, ihned omyjte zasažené místo vodou a vydezinfikujte ho. Okamžitě vyhledejte lékaře, vzteklina bez včasně provedené vakcinace vede k smrti.
Střevní potíže
Na Seychelách nejsou průjmová onemocnění tak častým jevem jako v jiných exotických zemích, přesto se může stát, že vás tyto nepříjemní potíže neminou. Nezapomeňte proto do lékarničky přibalit léky jako například Ercefuryl, Imodium, Reasec nebo Carbosorb a léky na střevní dezinfekci, například Endiaron. V případě přetrvávajících problémů raději vyhledejte lékaře.
HIV/AIDS
Afrika obecně patří mezi oblasti s velkým výskytem nakažených lidí virem HIV. Na Seychelách sice neexistují oficiální údaje o počtu nakažených, místní seychelané ale nejsou příliš věrní. Vedle HIV se tu vyskytuje syfilis a další pohlavně přenosné nemoce.
Doporučení
Respektujte zákazy koupání v místech, kde se vyskytují mořské proudy, při potápění se nedotýkejte mořských živočichů. Voda je na Seychelách sice chlorovaná, ale oficiálně pitná, přesto se doporučuje pít vodu pouze balenou. Protože je pitné vody v zemi nedostatek, neměli by jí turisté zbytečně plýtvat.
Na plážích si ve vlastním zájmu raději nelehejte pod palmy s ořechy :).