Na co si dát v Thajsku pozor

Časový posun

Časový posun je v Thajsku + 6 hodin (v době zimního času v ČR) a + 5 hodin (v době letního času v ČR).

Zásuvky

V Thajsku se používá napětí 220 – 230 V. Můžete zde narazit na dva typy zásuvek, na zásuvky amerického a evropského typu. Pro zásuvky se dvěma plochými hrochy (typ A) je zapotřebí adaptér (dá se bez problémů zakoupit ve všech místních obchodech s elektronikou). Pro klasické vidlicové zástrčky (typ C) se dvěma kolíky bez uzemnění, není adaptér zapotřebí.

Bezpečnost

Thajsko patří k relativně bezpečný zemím, přesto se doporučuje obezřetnost a zbytečně se nevystavovat nebezpečným situacím.
Kvůli opakovaným separatistickým útokům na jihu Thajska je turistům doporučováno necestovat do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Rizikové může být i cestování do pohraničních oblastí, kde dochází k ozbrojeným střetům. Turisté by se ve svém zájmu také měli zdržet účasti na jakékoliv demonstraci, které se mohou vyskytnout zejména v Bangkoku a jeho okolí.

Určitá obezřetnost by měla být na místě  před kapesními krádežemi na ulicích a před krádežemi v automobilech, v bytech, v kempech i v hotelových pokojích. Zvýšená pozornost před krádeží platí zejména v Bangkoku a dalších velkých městech.

Nikdy nenoste pohromadě své osobní doklady a všechny peníze a nespouštějte své příruční tašky z dohledu. Na místech s velkou koncentrací lidí příliš nevystavujte cenné předměty. Před odjezdem do Thajska se doporučuje pořídit fotokopii cestovních dokladů přístupnou z internetu, která v případě odcizení nebo ztráty umožní rychlejší vystavení nového cestovního dokladu.

Drogy a prostituce

Za prodej, držení, pěstování či pašování jakéhokoliv množství drog jsou v Thajsku ukládány ty nejpřísnější tresty. V lepším případě hrozí několikaleté vězení, v tom horším případě doživotí nebo až test smrti. V Thajsku je velmi rozšířené pěstování marihuany a opia zejména v severním Thajsku, které zůstává v tomto ohledu i přes snahu vlády nebezpečnou oblastí. Vyvarujte se také kontaktu s lidmi, kteří s drogami do styku přicházejí. Sehnat drogy totiž není v Thajsku velký problém. Důkladné policejní kontroly, zejména při oslavách jsou prováděny zejména v oblíbených turistických oblastech jako je Ko Pha-Ngan. Za užívání marihuany můžete dostat pokutu nebo až 15 let vězení. Nutno podotknout, že zdejší věznice nejsou komfortní a deset let pobytu se pro evropana rozumí prakticky doživotí. Za držení s úmyslem prodeje a pašování heroinu můžete dostat i trest smrti, za jeho užívání doživotí.

Thajsko je neblaze proslulé také svou sexuální turistikou, ačkoliv se thajská vláda již několik let snaží prostituci potlačit. Thajsko je ale zemí s velkým výskytem nakažených lidí virem HIV. Statistiky uvádějí, že je virem HIV v Thajsku nakaženo 1 milion lidí, nemocných AIDS se udává přes sto tisíc. Vedle HIV se tu vyskytuje syfilis a další pohlavně přenosné nemoci.

Úcta ke královské rodině

V Thajsku je velmi uctívána královská rodina. Nepřípustné je tedy její pomlouvání a kritizování. To samé platí o urážení thajského národa nebo thajského vlastenectví. Místní mohou být za takové chování dokonce odsouzeni k trestu smrti.

Podvody

Nejznámějším podvodem v Thajsku na turisty jsou půjčovny vodních skútrů. A jak tento podvod funguje? Turista si půjčí skútr za extrémně nízkou cenu. Půlhodina jízdy vás výjde třeba na směšných 500 THB. Celý podvod spočívá v tom, že po vrácení skútra budou tvrdit, jak jste jim skútr zničili, poškrábali apod. Za toto údajné poškození si neváhají říci i 50 000THB a policie s tím bohužel nic neudělá, protože je s provozovatelem půjčovny domluvená na odměně.

Pokud si i přes toto varování budete chtít půjčit skútr apod., doporučujeme si nejdříve vše důkladně nafotit a natočit.

Dalším podvodem jsou nehorázně předražené jízdy tuk-tukem, zejména na Phuketu. Před jízdou si proto domluvte cenu předem.

Nahaněči a překupníci

Pokud budete cestovat samostatně, zřejmě po příjezdu do města budete na ulicích, nádražích nebo letištích obklopeni různými nabídkami od ubytování až po cokoliv jiného od tzv. naháněčů, které mají v Asii dlouholetou tradici.
Tito naháněči mají pouze jeden úkol a to přesvědčit za každou cenu turistu, aby se ubytoval v jeho hotelu nebo si koupil například značkové zboží nebo výlety ale také prostitutky nebo drogy. Často lákají na první pohled výhodné ceny, které jsou platné pouze dnes. Nenechte se ale těmito lidmi přesvědčit a raději se jich co nejrychleji zbavte. Thajci jsou obecně lidé vůči cizincům zdrženliví, a pokud vás takto osloví sami, můžete se dostat do problémů. Jedná se o organizovaný podvod.

Cestovní pojištění

Nezapomeňte před cestou do Thajska uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Pro provozování některých adrenalinových sportů jako je například potápění je třeba uzavřít speciální pojištění. Lékařská páče je zde drahá, Veškeré lékařské zákroky budete muset platit v hotovosti nebo platební kartou a to bez nároku na jejich proplacení od kohokoliv. Zdravotní péče vás v Thajsku může bez pojištění vyjít až na statisíce.
V případě, že budete během svého pobytu potřebovat zdravotnické ošetření, nezapomeňte si nechat vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších dokladů pro pozdější jednání s Českou a vaší zdravotní pojišťovnou.

TIP CestujSnadno: Pojišťovna AXA nabízí během celého roku pojištění až s 55% slevou. Její pojištění patří k nejkvalitnějším u nás.

Buddhismus

Thajsko je buddhistická země,  kde jsou podobizny Buddhy posvátné. Jakákoliv vyobrazení Buddhy jsou tedy považované za svatý objekt a k tomu je třeba přizpůsobit i chování. Zakázané je chovaní, které poukazuje na nedostatek úcty (například fotografování Buddhy nebo lezení či pózování se sochami Buddhy). Za posvátné jsou považovány také knihy a další psané materiály. Nepokládejte je proto na zem nebo hřbetem nahoru. Za nevhodné jsou považovány také milostné projevy mezi muži a ženy na veřejnosti.
Chystáte-li se navštívit jedno z religiózních míst v Thajsku, přizpůsobte prosím tomu vaše oblečení. Oděv by mel alespoň zakrývat ramena a kolena. Před vstupem do chrámových místností je nutné se zout.

Hadi

Váš pobyt mohou znepříjemnit i někteří nebezpeční živočichové, kteří se v Thajsku vyskytují. V Thajsku se můžete setkat s hadím kousnutím. Ročně na hadí kousnutí zemře v Thajsku asi 20 lidí. Nechoďte do přírody bosí a v krátkých kalhotech a stoupejte jen na místa, na která vidíte, hadi jsou plaší a pokud mohou, tak před vámi utečou. V lese vás dlouhé kalhoty s zakrytý krk ochrání před stromovými pijavicemi.

Další upozornění

Nekupujte věci, u kterých nemáte jistotu o skutečné hodnotě. Veškerý obchod je v Thajsku vázán dohodou prodávajícího a kupujícího. Prokázat podvodné jednání ze strany prodávajícího je pro cizince téměř nemožné.
Pokud si berete taxík, raději nastupte do auta označeného žlutým a červeným označením.
Cestujete-li veřejnou dopravou, zabezpečte si svá zavazadla. Thajsko sice patří k nejvíce bezpečným zemím na světě, přesto se zde krádeže mohou vyskytovat stejně jako v každé jiné zemi.
V případě platby zboží platební kartu, nespouštějte prodavače a vaší kartu z dohledu a nenechte ho aby s ní opustil místnost. V Bangkoku jsou organizované skupiny, které se zabývají nákupy na zfalšované karty.

Jaký je váš názor?