Půjčení skútra a auta v Thajsku

Pronájem skútra

Půjčovny motocyklů naleznete ve velkých městech a turistických střediscích. Ceny se odvíjejí podle typu společnosti, ale obecně jde o levnou záležitost. Jízda na motorce v Thajsku může být nebezpečná, protože se na řadě míst budete muset vyhýbat dětem a zvířatům na silnici, neohleduplným řidičům aut a jiných motorek. Při jízdě používejte helmu a dlouhé kalhoty, zejména pokud budete projíždět frekventovanými místy. Doporučujeme před jízdou motorku ze všech stran vyfotit (pro případ, že by půjčovna chtěla po návratu neoprávněně zaplatit vysokou částku za údajné poškození).

Důkladně si pročtěte pojistné podmínky, které podepisujete. Pokud je nedodržíte, nemusí pojišťovna nahradit v případě nehody škodu a ani náklady za případné ošetření a léčení, které budete muset uhradit ještě před odjezdem ze země. Je ale běžné, že většina motocyklů není pojištěná, takže v případě nehody ponesete stejně všechny náklady.


Půjčení motorky s sebou nese určitá rizika, ale na druhou stranu vám zase dává velkou svobodu pohybu. My jsme v Thajsku nejezdili jinak, než na skútru. Skútr vám většinou půjčí všude, od hotelu až po malé místní půjčovny na ulici. Půjčení je opravdu bez pojištění. V případě, že se se skútrem něco stane, zaplatíte částku ve smlouvě (POZOR: může to být i hodnota nového skútra). Nezapomeňte si před jízdou zkontrolovat stav pneumatik, často jsou podhuštěné a nezapomeňte na přilbu. Místní policie na silnicích záměrně kontroluje cizince a pokud nebudete mít přilbu, dostanete pokutu. Nás zastavili 2x a chtěli vždy vidět mezinárodní řidičák.

Více najdete v našem průvodci Phuketem

Zjistíte, jak snadno procestovat ostrov. Jak si půjčit skútr a kolik stojí nebo na co si dát na silnici pozor a jak se neztratit.

Průvodce Phuketem od CestujSnadno.cz

 

Pronájem automobilu

Pronájem automobilu v Thajsku zvažte. Čeká vás chaos na cestách a řízení vlevo. Řízení v Thajsku vyžaduje velkou pozornost a silné nervy na nekonečné zácpy (zjm. v Bangkoku). Silnice jsou sice v relativně dobrém stavu, ale způsob jízdy místních je dost riskantní.

V Thajsku se nachází řada autopůjčoven, většinu z nich naleznete v turistických střediscích a ve větších městech jako je Bangkok, Chiang Mai, Pattaya, Phuket. Khorat a Udon Thani, Hat Yai, Cha-am, Chiang Rai a Mae Hong Son. K půjčení automobilu budete potřebovat platný mezinárodní řidičský průkaz (většinou se kontroluje až v případě nehody). Někdy je vyžadována také platební karta na kauci (30 000 – 50 000 THB podle typu auta). Platí se zásadně platební kartou a řidič musí být starší 21 let.

Pronájem automobilu je v Thajsku oproti jiným druhům dopravy levný. Pronájem automobilu se dá obecně sehnat za cenu 700 THB / den (záleží ale samozřejmě na typu vozidla a autopůjčovně). Raději tak počítejte s vyššími cenami, zejména pak u mezinárodních autopůjčoven jako je např. Avis nebo Hertz. Autopůjčovny si obvykle účtují za pronájem malého auta v průměru okolo 1000 - 1500 ThB za den. Pokud si auto půjčíte na delší dobu obvykle dostanete slevu. Zjistěte si předem ceny u jednotlivých autopůjčoven, než se rozhodne auto půjčit.

Při půjčení automobilu si dejte velký pozor na to, aby v ceně bylo zahrnuto kompletní pojištění auta i osob. Také se informujte na výši případné spolúčasti. Ověřte si, zda je v ceně zahrnut neomezený počet kilometrů a nechte si vyjmenovat co v ceně zahrnuto není.
V Thajsku neexistuje povinné zákonné pojištění. Pokud dojde k nehodě a vy nebudete pojištění, budete muset jako cizinec uhradit všechny náklady a policie bývá většinou na straně autopůjčovny. Z tohoto důvodu se nedoporučuje pronajímat auta od drobných provozovatelů autopůjčoven, které většinou pronajímají auta bez pojištění.

Můžete využít i další možnosti a to je půjčení auta i s řidičem znalým místních poměrů. Rozdíl v ceně nebude tak velký, zaplatíte asi jen o třetinu více a navíc ho můžete využít jako průvodce. Za pronájem řidiče zaplatíte příplatek ve výši asi 500 - 700 ThB.

Upozornění: Nedávejte autopůjčovnám do zástavy svůj cestovní pas i kdyby jím podmiňovaly půjčení automobilu (podle českých zákonů není občan ČR oprávněn ponechávat cestovní pas jako zástavu ani při svém pobytu v zahraničí). Mnoho autopůjčoven tento postup často praktikuje, aby mohla na cizinci vymáhat neoprávněné částky.

Půjčení kola

V některých městech si můžete půjčit kolo, které je přímo stvořené pro poznávání krás Thajska. Na druhou stranu se ale nejedná o levnou záležitost jak by jste si mohli myslet. Pokud si nebudete chtít půjčit obyčejné kolo, budete si muset připlatit za lepší. V tomto případě jsou ceny srovnatelné s našimi.

Dopravní předpisy

V Thajsku se jezdí, stejně jako ve Velké Británii po levé straně vozovky. Jezdí se velmi rychle a dopravní předpisy se příliš nedodržují, protože pro místní v podstatě neexistují nebo si utvářejí své vlastní. Často platí, že přednost má větší vozidlo.

Stav hlavních silnic je až na výjimky celkem dobrý. K řízení budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.
Nejvyšší povolená rychlost je na mimo město 80 km/h, na dálnici 90 km/h a ve městech je povolena nejvyšší rychlost 60 km/h. Při řízení dávejte velký pozor na velké množství kol, chodců a zvířat ve vozovce.

Zvýšenou pozornost věnujte řízení na víceproudových silnicích, místní řidiči jezdí na té straně, která jim nejvíce vyhovuje i kdyby to mělo znamenat, že vás z vozovky vytlačí. Pokud pojedete po proudové silnici, nezapomeňte také, že pravý pruh je používán velkými vozidly. Nikde to sice není stanoveno, ale v praxi to tak funguje. Problémy vám bude dělat nejspíš také velké množství vozidel, motocyklů, tuk-tuků nebo rikš, které se na thajských silnicích pohybují.

Zejména v Bangkoku dochází k neustálým zácpám. Dopravní špička trvá skoro celý den. V celém Thajsku je dostatek čerpacích stanic a benzin je opravdu velmi levý. V turistických oblastech můžete zastavit s motorkou u jakéhokoliv stánku, kde jsou různě barevné lahve s benzínem (jsou na každém rohu) a prodejce vám natankuje z lahve :).

V případě, že vás zastaví policista, nezapomeňte se usmívat a rozhodně se s ním nehádat. Je možné, že si řekne o malý úplatek. V Thajsku není malý úplatek zakázaný.

Menší problémy mohou nastat s parkováním. Velmi obtížné je najít parkovací místo v Bangkoku. V menších městech již takový problém není a dá se zaparkovat prakticky kdekoliv. Bílé a červené čáry na silnicích znamenají v celém Thajsku zákaz parkování.

Jaký je váš názor?