V případě, že vás postihnout jakékoliv zdravotní komplikace obraťte se na hotelovou recepci. Většina hotelů má uzavřenou smlouvu s lékaři, kteří jsou připraveni poskytnout zdravotní péči v jakoukoliv hodinu.
Cestovní pojištění
Nezapomeňte před cestou do Thajska uzavřít kvalitní zdravotní pojištění. Pro provozování některých adrenalinových sportů jako je například potápění je třeba uzavřít připojištnění. Pojištění do Thajska nepodceňujte. Lékařská péče je zde drahá a veškeré lékařské zákroky budete muset platit v hotovosti nebo platební kartou a to bez nároku na jejich proplacení od kohokoliv.
Pokud budete během svého pobytu potřebovat zdravotnické ošetření, nezapomeňte si nechat vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších dokladů pro pozdější jednání s vaší zdravotní pojišťovnou.
TIP CestujSnadno: Pojišťovna AXA nabízí během celého roku pojištění až s 55% slevou. Její pojištění patří k nejkvalitnějším u nás.
Zdravotnická zařízení
Většina nemocnic se nachází ve velkých městech jako je Bangkog, Phuket, Chiang Mai či Khon Kaenu a jsou velmi dobře vybaveny moderním zařízením. Neměli byste mít problém domluvit se anglicky.
Na stejně kvalitní úrovni jsou soukromá zdravotnická zařízení. Poměrně špatně dostupná může být zdravotní péče v odlehlých oblastech země. Pokud s sebou nebudete mít dostatek finančních prostředků mohou vás soukromá zdravotnická zařízení odmítnout ošetřit.
Léky
V Thajsku se sháněním léků problémy mít nebudete. Lékárny jsou označeny zeleným nebo modrým křížem a nápisem „Pharmacy“. Většina léků je snadno dostupná a lékárny jsou dobře zásobeny. Nejspolehlivější jsou lékárny v nemocnicích. Některé léky se v Thajsku prodávají pod jiným názvem než evropské, proto raději nezapomeňte na dostatečnou zásobu léků z domova. V Thajských lékárnách můžete sehnat většinu léků na méně závažné potíže volně bez předpisu. S personálem byste neměli mít problém domluvit se anglicky, je velmi dobřě vyškolený. A pokud anglicky neumíte, buďte bez obav, stačí použít ruce, nohy a nebo google překladač. 🙂
Očkování do Thajska
Z Evropy není pro vstup na území Thajska vyžadováno žádné povinné očkování. Předložení mezinárodního očkovacího průkazu s potvrzeným platným očkováním je povinen pouze cestovatel přijíždějící do Thajska z endemických oblastí žluté zimnice (zejména z Afriky).
Jako prevence je doporučeno očkování proti tyfu, žloutence A a B, tetanu a prevence proti malárii. O dalším očkování se poraďte se svým lékařem. Můžete se také obrátit na infekční oddělení větších nemocnic. Poradenstvím a očkováním se zabývá i očkovací střediska při krajských či okresních hygienických stanicích.
Pokud budete dodržovat správné hygienické návyky a nebudete podnikat dobrodružné cesty do všech koutů Thajska snížíte riziko infekčních nákaz na minimum.
My osobně jsme na Phuket a na Koh Samui žádné speciální očkování neřešili, přeci jen to jsou oblíběná turistická letoviska. Měli jsme pouze očkování proti tetanu a žloutence. Rozhodnutí, zda se nechat očkovat je ale samozřejmě na každém. V případě, že budete cestovat mimo turistická letoviska, očkování raději zvažte.
Zdravotní problémy a infekční nemoci
Nachlazení
Poměrně velké množství návštěvníků cestujících do tropických oblastí postihuje nachlazení, které je způsobeno náhlým přechodem z venkovního tepla do příliš klimatizovaného prostředí (například v holelovém pokoji, v letadle či ve veřejných prostředcích). Regulujte proto teplotu vzduchu ve vašem hotelovém pokoji. Ideální je začít teplotou kolem 23° až 25 °C a postupně teplotu snižovat.
Dehydratace
Jako prevenci před dehydratací a celkovým vyčerpáním z velkého tepla je třeba nepodceňovat pitný režim a vypít minimálně 3 litry denně. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy, u menších dětí by měla být samozřejmostí.
Spálení sluncem
Protože jsou sluneční paprsky v této oblasti velmi intenzivní, neměli byste zapomínat na ochranné krémy s vysokým faktorem a chránit ty části těla, která nejsou běžně slunečnímu záření vystavovaná (například chodidla). Na spáleniny použijte Panthenol, který vám od spálenin uleví. Chránit se můžete také pokrývkou hlavy nebo pobytem ve stínu. My jsme měli na Phuketu velký problém se spáleninami od sluníčka (i když s opalováním problém nemáme) a určitě to nepodceňujte. Období veder může být zákeřné. Začněte klidně ochranným faktorem 50.
Nepříjemné jsou i potničky. Tyto puchýřky stačí zchladit studenou vodou.
Štípance od hmyzu
Repelenty jsou pro pobyt v Thajsku k nezaplacení. V hotelových pokojích se doporučuje používat elektrické odpuzovače hmyzu. Doporučujeme vzít si s sebou repelent proti exotickému hmyzu.
Malárie
Malárie je parazitární život ohrožující onemocnění, které přenáší druh komára Anopheles. Tento komár útočí v noci a je typický svým neobvyklým a nezaměnitelným zvukem, který při letu vydává. Dobrou prevencí je větrák, který způsobuje průvan, tento druh komára průvan vyloženě nesnáší. Proti malárii zatím neexistuje žádná účinná očkovací vakcína, před odjezdem do Thajska můžete zvážit užívání antimalarik. Riziko malárie v Thajsku existuje v celé zemi, ale je v jednotlivých oblastech různé. Nepatrné riziko je ve městech jako je Bangkok, Chiang Mai, Songhkla a v rekreačních oblastech Pattaya, Phuket a Samui. Nejvyšší riziko malárie hrozí v příhraničních oblastech.
Vzteklina
Vzteklina se přenáší slinami, na ulicích se proto nedotýkejte volně pohybujících se zvířat jako jsou psy, kočky či opice. Pokud vás jakékoliv zvíře pokouše, ihned omyjte zasažené místo vodou a vydezinfikujte ho. Okamžitě vyhledejte lékaře, vzteklina bez včasně provedené vakcinace vede k 100% smrti.
HIV
Thajsko je zemí s velkým výskytem nakažených lidí virem HIV. Statistiky uvádějí, že je virem HIV v Thajsku nakaženo 1 milion lidí, nemocných AIDS se udává přes sto tisíc.
Vedle HIV se tu vyskytuje syfilis a další pohlavně přenosné nemoci. Příčinou je zejména rozšíření prostituce za peníze.
Další infekční nemoci
V celé východní a jihovýchodní Asii se vyskytuje japonská encifalitida přenášená komáry. Prevencí je očkování a ochrana proti případnému bodnutí komárem. Riziko nákazy je mnohem vyšší v přechodných obdobích, plánujete-li cestu do Thajska právě tehdy, stojí očkování proti této nemoci za zvážení. Mezi další infekční choroby patří Bryšní tyfus, nejčastěji přenášený infikovanou vodou, dále pak cholera a hepatitida A, B, C, D, E.
Nebezpeční živočichové
Váš pobyt může znepříjemnit také někteří nebezpeční živočichové, kteří se v Thajsku vyskytují.
V Thajsku se můžete setkat s hadím kousnutím. Ročně na hadí kousnutí zemře v Thajsku asi 20 lidí. Nechoďte bosí a stoupejte jen na místa, na která vidíte, hadi jsou plaší a pokud mohou, tak před vámi utečou. V případě kousnutí přiložte na ránu obvaz a dopravte zraněného co nejrychleji do nemocnice.
Nepřijemné může být i žahnutí od medůzy, které se mohou v moři objevit zejména po bouřce.
Buďte opatrní také při sbírání mušlí. Nebezpečné riziko představuje i plž Conus. Pokud ho sevřete v dlani, můžete být poraněny vystřelením jeho harpuny (jedové zuby). Jedovaté jsou všechny druhy, ale některé svým jedem mohou způsobit i smrt.
Důležitá telefonní čísla:
Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně)
Policie 191 (bezplatně)
První pomoc 2551133-6