Praktické rady do Tuniska

Bezpečnost v Tunisku

Vzhledem k situaci na Blízkém východě není Tunisko chráněno před rizikem teroristického útoku. Obecně je bezpečnostní situace v Tunisku poměrně dobrá, přesto je třeba dbát opatrnosti na místech, kde může dojít ke krádeži nebo loupežnému přepadení. Doporučuje se ostražitost i v turistických střediscích, krádeže v nich nejsou výjimkou. Osamnělé ženy by neměly procházet odlehlými místy a po setmění se nepohybovat mimo rušné turistické zóny. Je doporučeno neupoutávat pozornost příliš odhalujícím oblečením.

Je zakázáno fotografování vládních, policejních a vojenských objektů, nádraží, letiště a dalších budov označených tuniskou vlajskou. Zákaz fotografování se vztahuje i na uniformavané osoby a muslimy, kteří svůj rituál provádějí mimo mešitu. Vstup do mešit v průběhu modliteb je nevěřícím zakázán. Při fotografování místních obyvatel je vhodné požádat o souhlas. K židovským objektům, které jsou přísně hlídány policií je zakázán přístup, tyto židovské objekty je zakázáno fotografovat.

Časový posun

V zimním čase je čas stejný jako v ČR.
V letním čase je v Tunisku o 1 hodinu méně.

Zásuvky

V Tunisku je střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz, proto s používáním vlastních spotřebičů nebudete mít v této zemi problémy. V hotelech jsou používány zásuvky stejného typu jako v České republice pro které nepotřebujete adaptér.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština. Protože bylo Tunisko ještě do nedávné doby pod správou Francie, všichni obyvatelé mluví plynule francouzsky. S používáním anglického jazyka je to v Tunisku o něco horší, ale většinou se anglicky domluvíte bez problému. Obchodníci a úředníci však mluví anglicky velmi slušně.

Náboženství

Naprostá většina všech obyvatel Tuniska tzn. 98% jsou muslimové (islám sunnitského ritu). Zbylé 2% představují židé a křesťané. Islám je oficiálním státním náboženstvím, které má oporu v ústavě. Tunisko je ale na rozdíl od jiných zemí v tomto směru liberální, náboženství je zcela dobrovolné.

Důležité kontakty

Hasiči (civilní ochrana): 198
Lékařská záchranná služba: 190
Policie: 197

Jaký je váš názor?