Jak se chovat v Tunisku

Oblečení

V Tunisku se na oblečení klade celkem velký důraz a většina Tunisanů je v oblékání velmi konzervativní. Často ale také můžete narazit na evropsky oblečené Tunisanky, které se oblékají podle svého vlastního úsudku.

V rámci hotelového komplexu nemusíte dodržovat žádná pravidla oblékání a můžete nosit to co uznáte za vhodné. Pokud se ale vydáte mimo hotel třeba do města, raději se oblékejte tak, aby jste nevzbudili u místních velkou pozornost.

Do měst choďte tak, abyste na své okolí nepůsobili příliš draze a ve vlastním zájmu omezte přílišné nošení zlatých šperků. Ženy by se neměly oblékat příliš vyzývavě, nosit krátké sukně a šortky nebo velké výstřihy. Pro návštěvu Mediny a mešit se doporučují zakrytá ramena a dlouhé kalhoty nebo sukně. Ženy by se neměly pohybovat po ulicích po setmění bez doprovodu nebo nevhodně oblečené.

Ženy se na plážích mohou bez problému koupat a opalovat v bikinách. Opalování bez horního dílu plavek je tolerováno na soukromých hotelových plážích a u bazénu. Na veřejných plážích to raději nezkoušejte, u některých místních takové chování může vyvolat negativní reakci.

Fotografování

V Tunisku je třeba dávat velký pozor na to co nebo koho fotografujete nebo natáčíte. V této zemi je zakázáno fotografovat cokoliv, co je označené státní vlajkou, vládní budovy, nádraží a jakékoliv uniformované osoby. Pokud budete při něčem takovém přistiženi, pravděpodobně budete zadrženi. Můžete být přeci špion nebo ještě hůř terorista. Na svobodu se lze dostat po zaplacení tučného úplatku, který je v Tunisku běžný.

Spropitné

V Tunisku je zvykem dávat spropitné za jakoukoliv službu. Spropitné očekávají řidiči taxíku, nosiči zavazadel, pokojské, číšnici v restauraci nebo průvodci.

Smlouvání

Smlouvání je v Tunisku téměř národním sportem a narazíte zde na obchodníky toho nejtvrdšího kalibru. Při smlouvání se držte několik základních pravidel:

1. Pokud máte o nějaké zboží zájem, nedávejte to příliš najevo.
2. Smlouvání se nebojte, obchodníci cenu za zboží běžně navyšují i stonásobně. Smlouváním tak můžete cenu srazit o polovinu nebo až na čtvrtinu původní ceny.
3. Pokud o zboží zájem nemáte, se smlouváním nezačínejte.
4. V některých pouličních obchodech se obchodníci turisty snaží nalákat tím, že zboží označí cenovkami, rozhodně se tím nenechte oklamat a smlouvejte.
5. V případě, že nejste s konečnou nasmlouvanou cenou spokojeni, poděkujte a dejte se na odchod. Jestliže se za vámi obchodník rozběhne, můžete si být jisti, že jste vyhráli a zboží dostanete za cenu, kterou jste chtěli.

Pohostinnost

Tunisané jsou národ velmi pohostinný, takže se může stát, že budete pozváni na čaj. Pokud se do této situace dostanete neměli byste pozvání odmítat. Samozřejmě vás nikdo nemůže nutit, ale zapamatujte si, že v tomto případě je odmítnutí považováno za urážku. Pití maté čaje je v Tunisku totiž velkou tradicí, tento zvyk se běžně používá při uzavírání obchodů, protože navozuje příjemnou a uvolňující atmosféru.

Neslušná gesta

V Tunisku je považováno za velmi sprostou urážku a výhrůžku spojení palce a ukazováčku do písmene O.

Jaký je váš názor?