Turecká měna

Turecká měna

Základní peněžní jednotkou je Nová turecká lira (TRY), která se dělí na 100 kurušů. Turecké mince jsou raženy v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 kuruş a 1 lira. Papírové bankovky jsou v oběhu v hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lir. Běžně jsou příjmány západní měny jako Euro a Americké dolary.

1 TRY = 7 Kč

Banky a směnárny

Peníze lze v Turecku vyměnit v jakékoliv bance nebo směnárně. Otevírací doba bank je obvykle od 8:30 do 12:00 a 13:30 až 17 hod, o víkendu je obvykle zavřeno. Běžně jsou akceptovány platební karty MasterCard a Visa. Bankomaty jsou všeobecně dobře dostupné, v poslední době se vyskytují více i v měnších městech. Peníze bankomaty vydávají pouze v turecké měně. Banky obvykle mají ve městech i své směnárny.

Směnárny naleznete zejména v turistických centrech nebo letištích, ale směnárenské přepážky jsou i na poštách nebo v cestovínch agenturách. Nejméně výhodné budou směnárny na letištích. Ve směnárnách vymeňujte eura nebo dolary. Českou měnu vám nevymění ani v bankách ani ve směnárnách.

Ve velkých turistických letoviscích můžete běžně platit eury a dolary. Jen si dejte pozor na pouliční obchodníky a restaurace. Např. v restauracích vám mohou nabídnout jídelní lístek s cenami v eurech, kde jsou ceny mnohem vyšší než kdybyste platili v místní měně.

Jaký je váš názor?