Přestože má Islám v Turecku umírněnější podobu než jak ho známe z jiných zemí, neměli byste podceňovat určité kulturní odlišnosti, které k Turecku patří. Pokud ale budete dodržovat alespoň základní uvedená společenská pravidla můžete předejít případným nedorozuměním.
Něco málo z turecké etikety
Turecko je muslimskou zemí, proto je třeba respektovat velkou úctu místních obyvatel k islámu včetně státních symbolů a zakladatele státu Atatürka.
Jak se chovat na veřejnosti
Mladým ženám není doporučeno, aby se ve večerních hodinách pohybovaly bez doprovodu. Ženy by se také neměly mimo turistická letoviska oblékat nevhodně, příliš vyzývavé oblečení by mohlo u místních obyvatel vyvolat nežádoucí reakci. Na veřejnosti by měly mít ženy alespoň zahalená ramena a muži dlouhé kalhoty.
Na veřejnosti nebo ve společnosti není vhodné ani hlasité smrkání. Za neuctivé je považována i nadměrná konzumace alkoholu.
Toalety – „tuvalet“
Pánské toalety jsou označeny nápisem „baylar“, a dámské nápisem „bayanlar“. Mimo lepší hotely a restaurace jsou v Turecku toalety tureckého typu. Toaletní papír se vhazuje do koše a je třeba přinést si vlastní. Některé toalety jsou placené, některé jsou zdarma, například ty u mešit.
Cestování autobusem
Budete-li v Turecku cestovat autobusem, mějte na paměti, že je společensky nepřijatelné, aby žena obsadila místo vedle muže s kterým se navzájem nezná. Porušení tohoto vůbec nejdůležitějšího společenského pravidla mi mohlo vyvolat rozruch, pokud vás řidič autobusu přesadí, raději neprotestujte.
Na návštěvě
Pokud příjmete pozvání do domu, zujte si boty již u dveří, vstup v botách je považován za urážku a mohlo by to způsobit pořádný rozruch. Za hrubou urážku je pokládáno i směřování přeložených nohou na někoho jiného. Jestliže tedy bude jídlo servírováno na stolku s posezením na podlaze, schovejte svá chodidla raději pod stolek nebo k tomu určenou tkaninu. Budete-li pozváni na čaj, dejte si alespoň dva šálky čaje. Vypití pouze jednoho šálky by mohlo turky urazit.
Hostitele určitě potěší, když si přinesete malou pozornost, například květiny, děti zase uvítají nějaké ty sladkosti.
Etiketa chování v mešitě
Jestliže plánujete návštěvu mešity, berete na vědomí, že mezi věci, které by jste měli jako návštěvníci v Turecku ctít patří i dodržování pravidel chování v mešitě. Určitá striktní pravidla se týkají zejména oblečení. Před vstupem do mešity si zujte boty a odložte je na místo k tomu určené nebo si je vemte s sebou do ruky. Co se týče oblečení u žen, měly by mít zahalená ramena, kolena a zakryté vlasy šátkem. Muži by na sobě měli mít dlouhé kalhoty. Pokud se vám podaří navštívit mešitu právě v době modlidby, zůstaňte raději tiše stranou a v mešitě nefoťte, tak se vás místní všímat nebudou a vy s nimi nebudete mít žádný problém.
Turecké lázně
Turecké lázně (hamam) Turecko proslavily a proto patří mezi jeho největší atraktivity, kvůli kterým do země přijíždí lidé z celého světa. Turecké lázně jsou pro muže a ženy oddělené nebo jsou pro ně návštěvní hodiny určené zvlášť. Lázně můžete navštívit v každém městě. Všechna města bez ohledu na svou velikost, mají alespoň jedno takové zařízení. Turisté ale raději dávají přednost návštěvě tureckých lázních v turistických lokalitách nebo ve velkých mešitách, kde se cítí lépe.
Před vstupem do lázně si obtočíte kolem svých beder tenké plátno „pestemal“, které na sobě můžete mít po celou dobu. Nejprve vstoupíte do místnosti, která vám zřejmě bude připomínat saunu. Po rozehřátí přejdete do ústřední místnosti „hararet“, kde se opláchnete v některém z umyvadel podél místnosti. Pak se už jen položíte na vyhřáté kameny „gobek tasi“ kde vás masér namasíruje hrubou rukavicí „kese“, která vás zbaví odumřelých kožních buněk.
Po masáži si můžete ještě odpočinout a dát si šálek čaje nebo jiného nápoje, který vás osvěží. V některých lázních si můžete dodatečně dopřát i hloubkovou olejovou masáž.