14 nejčastějších chyb při sjednání cestovního pojištění

Cestovatelé se při sjednání cestovního pojištění často ve snaze ušetřit dopouštějí řady chyb, které je mohou stát statisíce. Připravili jsme pro vás proto přehled nejčastějších chyb, kterým je dobré se vyvarovat.

A nezáleží na tom, jestli se chystáte na krátkodobou cestu po Evropě, vyrážíte na rodinnou dovolenou do Egypta nebo do vzdálené exotické destinace. Vždy si pořiďte kvalitní cestovní pojištění.

1

Vystačím si pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění

Evropský průkaz zdravotního pojištění vám sice zajistí lékařskou péči v zemích EU a v některých dalších zemích, ale je nezaručuje bezplatnou péči. Bude vám poskytnuta bezplatně pouze zdravotní péče v takové míře, jako občanům této země. Ve většině zemích tak budete z vlastní kapsy doplácet vysoké částky v rámci tzv. spoluúčasti, protože co je hrazeno ze zdravotního pojištění u nás, nemusí být nutně hrazeno zdravotní pojišťovnou v zahraničí.

Bez cestovního pojištění také nemáte právo na bezplatný převoz do České republiky, na ošetření na soukromých klinikách, na asistenční služby nebo dopravu a ubytování pro blízkou osobu v případě, že budete muset zůstat v nemocnici.

2

Za cestovní pojištění platím moc

Další velkou chybou je, že se lidé na cestovním pojištění snaží ušetřit. Přitom cena pojištění se odvíjí od limitu léčebných výloh. Doporučujeme vždy vybírat tarif s nejvyšším limitem léčebných výloh (500 milionů).

V případě, že se Vám stane úraz nebo onemocníte, nemusíte si s ničím dělat starosti a pojišťovna se postará o náklady na ošetření, léky i převozy.

My pro vás máme slevu na cestovní pojištění AXA s kterou ušetříte 55%.

3

Připojištění pro sport nepotřebuji

Cestovní pojištění sice zahrnuje v základu více než 90 sportů, pro některé rizikové se ale musíte připojistit. Ačkoliv nehodláte na dovolené provozovat adrenalinové sporty, málokdo už ví, že na oblíbené dovolenkové aktivity jako je jízda na skútru, potápění, jachting, jízda na koni nebo i obyčejné rybaření na loďce se základní pojistka nemusí vztahovat. Pokud tedy plánujete aktivní dovolenou, uzavřete si připojištění rizikových sportů.

4

Uzavřu pojištění na pobočce

Pokud uzavřete cestovní pojištění na pobočce, nezískáte tak výhodnou cenu, jako když uzavřete cestovní pojištění online. Během pár minut máte smlouvu v emailu a navíc můžete získat různé slevy a bonusy na cestovní pojištění.

Nabídky cestovního pojištění také doporučujeme srovnat v některém online srovnávači pojištění a až podle toho vybrat to nejvýhodnější.

AŽ 50%! SLEVY

SROVNÁNÍ CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ.
Zobrazit
5

Uzavřu pojištění pouze na dobu pobytu

Další častou chybou cestovatelů je, že si uzavřou cestovní pojištění pouze na dobu pobytu, ale zapomenou pojistit dny, které stráví na cestě. Přitom právě na cestě se vám může přihodit úraz, dopravce vám ztratí zavazadla nebo je poškodí apod. Proto nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění na všechny dny pobytu včetně cesty.

6

Nevezmu si dostatečnou finanční zálohu

Sice máte uzavřené cestovní pojištění, ale počítejte s tím, že některé náklady na ošetření budete muset zaplatit na místě, proto je dobré mít u sebe finanční rezervu alespoň 100 eur a platební kartu. Také si nezapomeňte uschovat účtenky za ošetření, aby vám pojišťovna náklady proplatila.

7

Asistenční službu nepotřebuji

Pokud se vám stane úraz nebo se dostanete do jiných potíží, kontaktujte co nejdříve asistenční službu pojišťovny (které fungují nonstop). Ideální je kontaktovat ji ještě před vyhledáním lékaře. Operátor vám ve vašem jazyce doporučí, kam se obrátit nebo vám rovnou zavolá pomoc. Také vám pomůže s tlumočením lékaři apod. Uložte si číslo na asistenční službu ještě před odjezdem do zahraničí.

8

Pozor na uzavření cestovního pojištění ze zahraničí

Lidé také často zapomenou sjednat si cestovní pojištění ještě před odjezdem a uzavřou ho až v zahraničí. V tomto případě můžete narazit, protože pojišťovny mají v podmínkách uvedené, že sjednání cestovního pojištění je možné pouze z České republiky.

9

Mám chronické onemocnění

Ani to nejlepší cestovní pojištění s nejvyššími limity léčebných výloh cestovatele neochrání před projevem chronického onemocnění. Ty totiž pojišťovny mívají ve výlukách.

10

Těhotenské komplikace na cestách

Pojišťovny těhotné ženy do zahraničí sice pojistí, ale jen do určitého týdne těhotenství - většinou od 24. do 26. týdne těhotenství. Od této hranice budete muset hradit náklady na ošetření týkající se těhotenství ze svého. Mrkněte se na přehled, do jakého týdnu těhotenství vás jednotlivé pojišťovny pojistí.

11

Úraz v důsledku pití alkoholu nebo porušení pravidel

Pár piv nebo jízda bez přilby na motorce vás může vyjít pěkně draho. Pojišťovny mohou krátit nebo neposkytnout pojistné plnění v případě, že dojde ke škodě nebo zranění v důsledku požití alkoholu a jiných omamných látek.

TIP

Pojišťovna AXA nabízí připojištění "Drink povolen" s kterým se nemusíte bát dát si drink.

Stejné je to i v případě, nerespektování platných zákonů a pravidel (ať už je to jízda na kole bez přilby nebo na lyžích a snowboardu mimo vyznačenou sjezdovku).

12

Mám sjednaný nízký limit pro pojištění odpovědnosti

Stejně jako byste měli mít sjednané vysoké limity pro případ úrazu, platí to i pro pojištění odpovědnosti. Zejména u sportovních aktivit hrozí, že během nich zraníte někoho jiného. Pojištění odpovědnosti není navíc pokryto Evropským průkazem zdravotního pojištění a proto nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění s odpovědností za škodu zvlášť.

13

Pozor na nízké limity pro ošetření zubařem

Také zubní ošetření má své vlastní limity, které jsou často velmi nízké a na složitější zubní zákroky nemusí stačit. Zejména v USA vás návštěva zubaře může vyjít několikanásobně více, než kdybyste se vrátili zpět do ČR a nechali se ošetřit u svého zubaře. Zjistěte si proto limity u dané pojišťovny.

14

Cestovní pojištění na Covid má své podmínky

České pojišťovny zařadily do svých programů i pojištění na Covid-19. V praxi to např. znamená, že pokud koronavirem na dovolené onemocníte a budete muset být v nemocnici, pojišťovna vám léčebné náklady uhradí. Podmínkou ale je, že pojištěný cestuje do destinace, kam Ministerstvo zahraničních věcí nevydalo doporučení necestovat. V opačném případě, může pojišťovna pojistné plnění zamítnout.

Mrkněte se, u jakých pojišťoven si můžete sjednat cestovní pojištění na Covid-19.

TIP

Mrkněte na tzv. semafor MZV.

5/5 - (20461 hlasů)

Jaký je váš názor?