Thajsko – měna

V tomto článku vám poradíme, jak to v Thajsku chodí s penězi. Poradíme vám, kolik peněz si s sebou můžete dovést, kde nejlépe vyměnit peníze, jaké to je se spropitném, jaké jsou běžné ceny a na co si dát pozor, abyste se nedostali do maléru.

Měna v Thajsku

V Thajsku je oficiální měnou baht (vyslov: "bát"), zkratka je THB, který se dělí na 100 satangů. Bankovky jsou v hodnotách 20, 50, 100, 500, 1000 THB. Mince jsou v hodnotách 1, 5 a 10 THB. Kovové Satangy se ještě dělní na 250 a 50, v současné době se ale s nimi spíše nesetkáte.

Baht je stabilní měnou, v přepočtu vychází 1 Baht 70 českých haléřů.

Kolik peněz můžu dovést?

Dovoz a vývoz cizí měny není omezen. Akorát vývoz thajské měny je možný pouze do 50 000 THB.

Na tohle pozor

Pokud jakkoliv poškodíte např. zmačkáním papírovou bankovku s vyobrazením krále, může být vaše jednání považováno za urážku majestátu, za kterou se ukládají dlouholeté tresty odnětí svobody (místní mohou být za urážku monarchy dokonce odsouzeni k trestu smrti. )

Banky a směnárny

Peníze můžete vyměnit v jakékoliv bance, hotelu nebo na letišti. Banky obvykle otevírají v 9:30 hod a zavírají v 15:30 hod.
Síť bank a směnáren je v Thajsku poměrně hustá a kromě odlehlých míst by jste neměli mít s výměnou peněz problém.

Směnárny v Thajsku

Směnárny v Thajsku

Nejméně výhodný kurz bývá v hotelových směnárnách, překvapivě výhodný kurz mají obvykle směnárny na letišti.

Měnili jsme peníze na letišti v Phuketu a opravdu jsme jinde na ostrově již nenarazili na tak výhodný kurz. Rozdíl je oproti jiným směnárnám např. ve městě sice malý, ale i tak je výhodnější. Na letišti můžete také zpětně proměnit neutracené bahty na některou ze světových měn.

Směnárny v Thajsku

Směnárny v Thajsku

Měnit za dolar nebo euro?

Ačkoliv se čím dál tím více prosazuje euro, nejlepší je měnit hotovost v amerických dolarech (jsou stále nejvíce přijímanou světovou měnou).

Směnit můžete bez problému i euro, ale kurz většinou není až tak výhodný, jako je u dolaru.

Bankomaty

Bankomatů je v Thajsku dostatek, zejména ve městech a turistických střediscích. V odlehlých částech na jejich výskyt nelze spoléhat a je nutné se vybavit dostatečnou hotovostí. Bankomaty bývají viditelně označeny nápisem ATM (takto označené bankomaty akceptují mezinárodní platební karty). Za výběr z bankomatu se vybírá poplatek, kolem 70 - 100 Kč za výběr v jakékoliv hodnotě.

Jaké dávat spropitné?

V Thajsku není spropitné běžné, ale protože je projevem vaší spokojenosti s poskytnutými službami a je vítané, především v oblasti cestovního ruchu.
Některé hotelové rezorty a restaurace dokonce již započítávají spropitné automaticky ve výši 10% ke konečnému účtu. Hotelový nosiči dostávají obvykle 10 - 20 THB za odnesené zavazadlo. Malou pozornost si zaslouží i pokojské. Odměnit můžete také místního průvodčiho či řidiči (obvykle ve výši asi 1-2 USD na osobu za den). Spropitné pro taxikáře můžete zaokrouhlit směrem nahoru ke konečné částce. Při návštěvě chrámu či kláštěra je zdvořilé nechat v kasičce alespoň 50 THB.

Pozor - někteří Thajci, kteří nejsou až tak zvyklí na turistický ruh si spropitné nebudou chtít vzít. Stejně tak v místních restauracích vám vrátí do posledního bahtu i když jim řeknete cenu se spropitným.

Orientační ceny v Thajsku

Ubytování

V Thajsku můžete sehnat ubytování velmi levně, zejména mimo hlavní sezónu jsou ceny stále extrémně nízké. Noc v komfortním dvoulůžkovém pokoji můžete sehnat cca za 500 Kč. Mrkněte se na Booking.com nebo na AirBnb.com

Thajsko - cena za ubytování

Thajsko - cena za ubytování

Ceny za jídlo v restauraci

Za běžné jídlo v msítní thajské restauraci (např. za curry nebo nudle) zaplatíte kolem 100 THB. Ceny jsou samozřejmě orientační a budou se lišit v závislosti typu a lokalitě restaurace. Např. na Phuketu zaplatíte za jídlo více, než na Samui nebo v Bangkoku, kde jsou ceny výrazně nižší.

Ceny v thajské restauraci

Ceny v thajské restauraci

Ceny za nákup v obchodě na Phuketu

Mléko 50.00 ฿
Chléb 40.71 ฿
Banány 41.67 ฿
Pomeranče 83.33 ฿
1,5 l voda 16.75 ฿
Místní pivo 49.62 ฿
Zahraniční pivo 68.86 ฿

Jaké jsou ceny v Thajsku snadno zjistíte na Numbeo.com.

4.8/5 - (5 hlasů)